Finnair pierwszą europejską linią lotniczą z Airbusem A350 XWB

mt0193aPierwszy Airbus A350 XWB nowej generacji został 7 października 2015 r. uroczyście odsłonięty podczas ceremonii przekazania samolotu w centrum dostawczym Airbusa we francuskiej Tuluzie. Finnair to pierwsza europejska linia lotnicza, której loty będą obsługiwać Airbusy A350 XWB.

mt0193a

“Ten moment wyznacza otwarcie nowego, ekscytującego rozdziału w 92-letniej historii Finnaira. Airbus A350 to przyszłość lotnictwa, a podróż nim zapewni naszym pasażerom zupełnie nowe, niezwykłe wrażenia,” mówi dyrektor Finnaira, Pekka Vauramo.

“To także chwila dumy dla wszystkich pracowników Finnaira, którzy niestrudzenie pracowali nad wprowadzeniem A350 do naszej floty. Po planowaniua tras, wyszkoleniu pilotów i załogi, realizacji usług technicznych i założeń marketingowych – nastąpił moment na który czekaliśmy. Dysponując Airbusem A350 XWB we flocie, możemy w pełni realizować założenia naszej strategii i rozpocząć etap intensywnego rozwoju firmy,” dodaje Vauramo.

mt0193b
Business Class Cabin

“Jesteśmy dumni i zachwyceni, że możemy być świadkami momentu, w którym Finnair, jedna z najstarszych i najbardziej cenionych linii lotniczych na świecie, staje się pierwszym europejskim przewoźnikiem z Airbusem A350 w swojej flocie,” powiedział Fabrice Brégier, prezes i dyrektor generalny Airbusa. “Bezkonkurencyjnie niskie zużycie paliwa i niezrównany komfort podróżnych sprawiają, że A350 będzie stanowić idealną podstawę dla ekspansji Finnaira na rynkach azjatyckich.”

Finnair zamierza do roku 2020 podwoić ruch na trasach azjatyckich w stosunku do roku 2010, a inwestycja we flotę Airbusów A350 stanowi fundament tego planu. Przewoźnik zamówił w sumie 19 samolotów A350 i jest to największa inwestycja w jego historii. Odbiór pierwszych czterech  maszyn zaplanowano do końca 2015 r., siedem kolejnych zostanie dostarczonych w 2016 i 2017 r., a pozostałe zamówienia zostaną zrealizowane do 2023 r.

mt0193c
Economy Class Cabin

Nowy A350 odgrywa także kluczową rolę w realizacji strategii przewozów cargo Finnaira – dzięki nowym A350 ładowność przewoźnika ma wzrosnąć do 2020 r. o 50%.

Pierwsze rejsowe loty komercyjne odbędą się 9 października z Helsinek do Amsterdamu i Oslo, w ramach programu lotów doszkalających dla załogi. Samolot zacznie obsługiwać trasy dalekodystansowe 21 listopada 2015 na trasie z Helsinek do Szanghaju.

Komfort pasażerów i wyjątkowa fińska estetyka w nowym Airbusie A350 XWB Finnaira

Finnair pragnie zaoferować pasażerom możliwość obcowania z wyjątkową estetyką i obsługę pokładową najwyższej jakości. Dzięki Nowemu Airbusowi A350 XWB, który w tym miesiącu wchodzi do eksploatacji, wizja Finnaira może się w pełni zrealizować.

“Chcielibyśmy dać naszym klientom, to co najlepsze w nordyckiej gościnności,” mówi Juha Järvinen, dyrektor handlowy Finnaira. “Naszym celem jest zadbanie o najdrobniejsze szczegóły we wszystkich obszarach – od obsługi pokładowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb pasażerów do starannego doboru najmniejszych detali w wystroju kabiny. Chcemy by podróż najnowszym A350 Finnaira oznaczała dla naszych pasażerów komfort na najwyższym poziomie”,  dodaje Järvinen.

  • Przy wejściu na pokład pasażerowie witani są wizualizacją obłoków płynących po błękitnym niebie.
  • Kabina A350, wyróżniona za najwyższej jakości wzornictwo oraz komfort zapewniany pasażerom, została stworzona przez fińską firmę projektową dSign Vertti Kivi & Co. Jej przestronne i jasne wnętrze utrzymane jest w białej, niebieskiej i srebrnoszarej kolorystyce, a także w naturalnym skandynawskim stylu. Dynamiczne, nastrojowe oświetlenie LED stopniowo dostosowuje się do pory dnia, miejsca dokąd odbywa się podróż i pory roku. Powstaje w ten sposób uspokajająca atmosfera, co pozwala podróżnym osiągnąć głębokie odprężenie podczas lotu. Oświetlenie pokładowe, z 16 milionami dostępnych odcieni, może naśladować 24 różne zjawiska na niebie, w tym zorzę polarną. Okna panoramiczne wpuszczają do kabiny więcej naturalnego światła.
  • Szerokokadłubowy A350 zapewnia pasażerom większy komfort dzięki dodatkowej przestrzeni na pokładzie i szerszym fotelom. Całkowita liczba miejsc w A350 XWB Finnaira wynosi 297, z czego 46 miejsc znajduje się w klasie biznes, 43 w sekcji Economy Comfort i 208 w klasie ekonomicznej. Fotele w klasie biznes rozkładają się całkowicie do pozycji leżącej i zainstalowane zostały w konfiguracji 1-2-1 (po jednym fotelu z każdej strony przejścia), co umożliwia bezpośredni dostęp z korytarza do wszystkich foteli. W klasie ekonomicznej zainstalowano fotele typu slim-line w odstępach 31-32 cali (około 80 cm), a w jej przedniej części fotele typu Economy Comfort z dodatkową przestrzenią na nogi. Fotele w klasie ekonomicznej zainstalowano w konfiguracji 3-3-3.
  • Najnowszy pokładowy system multimedialny Nordic Sky udostępnia szeroki wybór hollywodzkich hitów filmowych, klasyki kina, kanałów tematycznych BBC, kanały National Geographic i Discovery. Dostępne kanały relaksacyjne pozwalają pasażerom wypocząć w czasie trwania lotu.
  • Pasażerowie klasy biznesowej, posiadacze kart Finnair Gold i Platinum oraz programu lojalnościowego sojuszu oneworld, o statusie Sapphire i Emerald mogą korzystać bezpłatnie z nieograniczonego dostępu do Internetu. W klasie ekonomicznej dostęp do Internetu można wykupić na godziny lub na cały czas trwania lotu.
  • Autorskie menu podawane na pokładzie A350 Finnaira to powrót do tradycji serwowania wykwintnych posiłków podczas lotu. Kari Aihinen, szef kuchni i menedżer w słynnej helsińskiej restauracji Savoy, stworzył menu dla klasy biznesowej, w którym znajdą się przysmaki takie jak mus z ikry siei, wędzony pstrąg alpejski na ciepło i dziki renifer. W klasie ekonomicznej posiłki zostały ulepszone, a do głównych dań dodano aperitif i przystawkę. Zastawa i tkaniny, zaprojektowane specjalnie dla Finnaira przez legendarną fińską firmę projektową Marimekko, stanowią kolejny, wyraźny skandynawski akcent na pokładzie A350.
  • Zaawansowany system wentylacji, wymieniający powietrze w kabinie co dwie-trzy minuty, zapewnia pasażerom większą czystość powietrza. Wprowadzenie urządzeń eliminujących przeciągi i stref z regulowaną temperaturą powietrza oraz zbliżenie wysokości ciśnienia kabinowego do poziomu ciśnienia na ziemi dodatkowo poprawi komfort i samopoczucie pasażerów.
  • W porównaniu z samolotami poprzednich generacji, Airbus A350 jest dużo cichszy. Nowe silniki wyprodukowane przez Rolls Royce’a specjalnie dla Airbusa, zmniejszają hałas na zewnątrz i wewnątrz samolotu, dzięki czemu na pokładzie łatwiej jest wypocząć.
  • Panie podróżujące w klasie biznes mogą skorzystać z osobnych damskich toalet wyposażonych w kosmetyki i niezbędne produkty higieniczne.

Pierwszy Airbus A350 Finnaira zacznie obsługiwać loty dalekodystansowe 21 listopada 2015 na trasie Finnaira z Helsinek do Szanghaju.

Finnair to linia lotnicza oferująca loty między Azją, Europą i Ameryką Północną oraz specjalizująca się w szybkich połączeniach przez Helsinki. Fińskie linie lotnicze obsługują rocznie ponad dziewięć milionów pasażerów, a w swojej ofercie mają loty do 17 miast w Azji, 3 miast w Ameryce Północnej oraz ponad 60 miast europejskich. Jako pionier w dziedzinie zrównoważonego lotnictwa Finnair jest pierwszą europejską linią lotniczą, z ekologicznym Airbusem A350 XWB nowej generacji w swojej flocie oraz pierwszą linią lotniczą wymienioną w rankingu Leadership Index międzynarodowej organizacji Carbon Disclosure Project. Jako najwyżej oceniany nordycki przewoźnik, odznaczony 4 gwiadkami w rankingu Skytrax, Finnair od sześciu lat co roku zdobywa nagrodę Skytrax dla najlepszych linii lotniczych w Europie Północnej. Finnair jest członkiem oneworld, sojuszu linii lotniczych, które dążą do zapewnienia najwyższej jakości usług i komfortu dla pasażerów.

[PR]