10 najtańszych stolic Europy: Warszawa na 6. miejscu

mt0194Ceny za pokoje hotelowe spadają w tym miesiącu w wielu stolicach Europy. trivago.pl sprawdzając ceny noclegów w europejskich miastach w tym miesiącu, wytypowało 10 najtańszych stolic europejskich. Warszawa znalazła się na 6. miejscu.

mt0194

Tab. Średnia cena za nocleg dla dwóch osób na podstawie comiesięcznego raportu trivago Hotel Price Index, pod uwagę brane były stolice, danymi z ponad 100 hoteli (z hotelami z ponad 100 hoteli).

Najtańszą europejską stolicą okazuje się być Skopje, w Republice Macedonii, gdzie średnia cena za nocleg dla dwóch osób w tym miesiącu wynosi 276 zł. Choć cena za zakwaterowanie wzrosła od września o 2%, to jednak w tym roku przenocujemy tam o 12% taniej, niż w roku ubiegłym.

Kolejno najtańsze okazały się być Sofia, Sarajewo i Ryga. W Rydze średnia cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 314 zł, spadając od września aż o 14%. Na 5 miejscu znalazł się Bukareszt ze średnią ceną 318 zł, a następnie Warszawa, i Tirana w Albanii. W Wilnie, który uplasował się na 8 miejscu za nocleg dla dwóch osób zapłacimy średnio 331 zł (tu cena również spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca, o 9%). Droższa od naszej stolicy okazała się także Bratysława, i chorwacki Zagrzeb, w którym średnia cena za nocleg wyniosła najwięcej spośród tej dziesiątki, 352 zł.

Taniej niż we wrześniu przenocujemy w Rydze, Bukareszcie, we Warszawie, Wilnie, Bratysławie i Zagrzebiu. Być może warto wybrać się tam na weekend lub nieco dłużej?

Poza pierwszą 10 najtańszych stolic znalazły się Tallinn, ze średnią ceną za nocleg w październiku w wysokości 360 zł, i Mińsk (369 zł).

  1. Skopje, Republika Macedonii

Skopje jest podzielone na dwie niemalże równe części przez rzekę Wardar. Spacerom po mieście sprzyja bałkański, śródziemnomorski klimat. W muzułmańskiej części miasta znajdziemy architekturę z czasów panowania tureckiego – łaźnie, meczety, zajazdy. Ze szczytu góry Wodno możemy zobaczyć panoramę Skopje. Stare Miasto słynie z tureckiej zabudowy. Symbolem Skopje jest nastarszy most w mieście – Kamienny Most, pochodzący z XV wieku. To tutaj urodziła się Agnese Gonxhe Bojaxhiu, znana jako Matka Teresa.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 60 zł, Hotel *** od 150 zł, Hotel **** od 170 zł)

  1. Sofia, Bułgaria

Sofia to jedno z najstarszych miast Europy. Miasto położone jest w śródgórkiej kotlinie, u podnóży gór Witosza. Zwiedzając Sofię, można zauważyć wiele pozostałości po panowaniu imperium Turków Osmańskich i Bizancjum. W Sofii znajduję się wiele muzułmańskich meczetów i prawosławnych cerkwi, które ciekawią kontrastem z nowoczesnymi pasażami handlowymi. Miasto słynie również ze leczniczych źródeł termalnych.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 60 zł, Hotel *** od 100 zł, Hotel **** od 150 zł)

  1. Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Miasto leży nad rzeką Miljacką, w kotlinie pomiędzy pięcioma górami pasma Alp Dynarskich. Sarajewo, założone przez Turków osmańskich kusi wieloma zabytkami. W Starym Mieście zobaczymy architekturę bośniacką, jak i zabudowania religijne. Znacząca część miasta jest położona na stromych stokach, co wpływa na ciekawy układ ulic i zabudowę. Miasto słynie z różnorodności religijnej i kulturowej.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 60 zł, Hotel *** od 160 zł, Hotel **** od 280 zł)

  1. Ryga, Łotwa

Leżąca nad rzeką Dźwiną stolica Łotwy słynie z zabytkowego Starego Miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Znajdziemy tu wiele budynków architektury secesyjnej. Jednym z popularnych zabytków miasta jest Rigas Pils, czyli XIV wieczny zamek ryski. Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 110 zł, Hotel *** od 150 zł, Hotel **** od 160 zł)

  1. Bukareszt, Rumunia

Leżąca nad rzeką Dymbowicą stolica Rumunii, ciekawi wieloma zabytkami. Do najsłynniejszych należą Pałac Parlamentu, który jest jednym z największych budynków świata. Słynny Park Herastrau to największy park w Bukareszcie. Wyspa Snagov przyciąga zwiedzających licznymi cerkwiami.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 80 zł, Hotel *** od 100 zł, Hotel **** od 200 zł)

  1. Warszawa, Polska

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić Warszawę, być może zachęci Wilanów, czyli letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego, z barokowym ogrodem. Poza tym Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiadające dzieje miasta i jego mieszkańców w czasie okupacji, czy Multimedialny Park Fontann – kolorowe widowisko na Podzamczu.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 90 zł, Hotel *** od 170 zł, Hotel **** od 200 zł)

  1. Tirana, Albania

Stolica Abanii leży nad trzema rzekami: Lana, Tirana i Terkuze. Miasto zachęca wieloma atrakcjami turystycznymi: od Meczetu Ethem Beja z XVIII wieku, po dawne mury starego miasta, czy Plac Matki Teresy. Odwiedzając Narodowe Muzeum Historyczne i Muzeum Arechologiczne można zaczerpnąć wiele informacji o historii Albanii.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 100 zł, Hotel *** od 120 zł, Hotel **** od 110 zł)

  1. Wilno, Litwa

Wilno leży w dolinie, u zbiegu dwóch rzek: Wilenki i Willi. Słynie z jednej z największych Starówek we wschodniej i środkowej Europie, która znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Symbolem miasta jest Zamek Giedymina na Górze Zamkowej i Góra Trzech Krzyży z tarasem widokowym na panoramę miasta.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 100 zł, Hotel *** od 160 zł, Hotel **** od 240 zł)

  1. Bratysława, Słowacja

Bratysława jest jedyną stolicą na świecie, graniczącą z dwoma państwami – Bratysława na zachodzie graniczy z Austrią, a na południu z Węgrami. Jest położona na obydwu brzegach Dunaju i na wgórzach Małych Karpat. Spacerując po mieście warto zwiedzić Zamek Bratysławski, a z jego ogrodu podziwiać widok na panoramę miasta. Po Starym Mieście możemy przechadzać się wąskimi uliczkami, po drodze obswerując kamienice.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 130 zł, Hotel *** od 160 zł, Hotel **** od 230 zł)

  1. Zagrzeb, Chorwacja

To największe miasto, a zarazem stolica Chorwacji, przez którą płynie rzeka Sawa. Do najstarszej części miasta należy Wzgórze Kapitol, które słynie z gotycko-barokowej Katedry Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny, z XIII wieku. Budynek charakteryzują dwie strzeliste wieże i średniowieczne freski we wnętrzu. W Zagrzebiu możemy również odwiedzić Ogród Botaniczny o ponad stuletniej historii, jak i przejechać się kolejką liniowo-terenową – jedną z najkrótszych w Europie.

Najniższa cena za nocleg blisko centrum miasta dla dwóch osób na trivago.pl:

(Hotel ** od 110 zł, Hotel *** od 160 zł, Hotel **** od 270 zł)

[www.trivago.pl]