W biurach drożej niż przed rokiem

Spółka TravelDATA przedstawiła kolejną cotygodniową Analizę Cen Imprez Turystycznych, która zawiera porównanie bieżących średnich cen na trzech najczęściej uczęszczanych kierunkach (egipskim, tureckim i greckim) z cenami z tego samego okresu 2012 roku.

Cotygodniowa Analiza Cen wyjazdów wakacyjnych (high season) pokazuje, że trzeci tydzień kwietnia przyniósł kosmetyczną zwyżkę średniej ceny oferowanych przez biura podróży imprez turystycznych, która wyniosła 5 zł (w zeszłym tygodniu spadek o 12 zł).

Nie oznacza to, że poszczególni touroperatorzy nie zmieniali swoich cen. Tym razem największe obniżki są dziełem biura Comfort Club (spadek średniej ceny o 200 zł), a z biur o wiodącej pozycji na rynku, Wezyr Holidays obniżył ceny średnie o 71 zł w porównaniu z poprzednim tygodniem. Zdecydowanie największe wzrosty cen (o 63 zł) wprowadziło biuro Best Reisen i należy zaznaczyć, że nastąpiły one we wszystkich kategoriach hoteli. Po ubiegłotygodniowych dużych wzrostach, najwyższe spadki wykazały teraz średnie ceny na Wyspach Kanaryjskich (o 30 zł), a wzrosty – po dużych poprzednich spadkach – Wyspy Jońskie (o 83 zł).

Wśród najważniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów ponownie najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne na egipskim wybrzeżu, a tylko nieco wyższe w Bułgarii i Tunezji

Obecne ceny nadal znacząco przewyższają poziomy ubiegłoroczne, ale trzeba pamiętać, że ich kwietniowa baza była niska i wzrosty pojawiły się dopiero po weekendzie majowym – przypomina Andrzej Betlej, współzałożyciel TravelDATA. Średnie ceny hoteli 4-gwiazdkowych wzrosły na wszystkich kierunkach w dość podobnej skali, czyli o około 100 zł. Ciekawsze jest, że szczególnie duże zwyżki wprowadziło biuro Wezyr Holidays, ale też Sun & Fun i Alfa Star, względną stabilność wykazały biura Itaka oraz Rainbow Tours, a istotne obniżki (na Egipcie i Turcji) zastosowało TUI.

Zwiększa to wyraźnie konkurencyjność ofert tego ostatniego biura, natomiast podwyżki cen w biurach specjalizujących się w kierunkach egipskim i tureckim powinny przyczynić się do poprawy ich kondycji finansowej – dodał Andrzej Betlej.

Różnice w średnich cenach majowego last minute wobec cen pełni sezonu (high season) są z zasady tym większe im wyższa jest kategoria hotelu. Są one również znacząco większe dla kierunków sezonowych, jak Baleary i Turcja Płd.–Zach, a dużo mniejsze dla kierunków całorocznych takich jak Synaj, czy Maroko. Podobnie jak przed tygodniem największe przeceny wykazywały biura Neckermann i R’Tur, a największą stabilność cen wykazywała Itaka.

[Źródło: Dziennik Turystyczny; http://dziennikturystyczny.pl/]

Sprawdź ceny wycieczek w biurach podróży:

LOGO
LOGO