Badanie tematu dostępności turystyki oraz podnoszenia poziomu usług turystycznych jest celem wielu organizacji i stowarzyszeń. Trudności, które muszą pokonywać osoby z niepełnosprawnością są tematem wielu dyskusji. Ruch na świeżym powietrzu korzystnie oddziałuje na samopoczucie, obniża stres i dostarcza nowej energii, motywuje do pokonywania trudności.
Aktywność fizyczna zalecana jest każdemu człowiekowi, niezależnie od jego wieku, płci, czy stanu zdrowia, dlatego też warto poruszać tematy powszechnej dostępności obszarów publicznych i turystycznych. W dyskusje związane z tym zagadnieniem włącza się także marka Carpathia, której celem jest przede wszystkim dbałość o rozwój powszechnej dostępności turystyki karpackiej. Warto odwiedzić stronę internetową http://wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com/, na której znajdują się propozycje szlaków dostępnych dla wszystkich.
Turystyka a rehabilitacja
Niezwykle ważne, aby temat dostępności turystyki dla wszystkich osób był poruszany przez władze wyższego szczebla – sygnał i wzór idący z góry jest najlepszym sposobem na to, aby z zagadnieniami dotrzeć jak najgłębiej. Potrzeby są bardzo duże i o ile w przestrzeni miejskiej w znacznym stopniu, na przestrzeni lat, sytuacja ta uległa poprawie, o tyle w obszarach mniej rozwiniętych, kwestie te mogą pozostawiać wiele do życzenia. Badanie potrzeb związanych z dostępnością turystyki dla wszystkich oraz wdrażanie zmian powinno być jednym z głównych celów wszystkich organizacji. Jest to ważne nie tylko ze względu na aspekty rekreacyjno-estetyczne turystyki, ale też ze względu na konieczność rehabilitacji – turystyka pozwala na powrót do aktywności fizycznej, integrację ze społeczeństwem oraz pokonywanie własnych słabości – za czym idzie także odzyskanie równowagi psychicznej.
Wzorowym przykładem obiektu dostępnego dla wszystkich jest Arboretum w Bolestraszycach, położone nieopodal Przemyśla. Kilka lat temu powstał tam Ogród Sensualny – zgromadzone w nim rośliny oddziałują na każdy zmysł człowieka. Można je zobaczyć z bliska, dotknąć, powąchać, zachwycić się kolorami i aromatem. Uzupełnieniem doznań estetycznych są tabliczki z opisami roślin: z powiększonym drukiem i pismem Braille’a. Alejki ogrodu zostały zaprojektowane jako szerokie arterie, dzięki czemu nie występują problemy z poruszaniem się.
Wyrównywanie szans i poszerzanie dostępności
W ostatnich latach wprowadzone zostały wymagania dotyczące dostępności budynków publicznych oraz funkcjonalności stron www. Między innymi dzięki funduszom europejskim zmiany i ulepszenia były możliwe do wdrożenia. Tworzone są także wytyczne determinujące zagadnienia wyrównywania szans, niedyskryminacji oraz poszerzania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – w tym także dostępności turystyki. Dużą wagę przywiązuje się do stosowania zasad uniwersalnego projektowania, nie tylko budynków, ale i przestrzeni publicznej, szlaków turystycznych, czy nawet stron www i aplikacji mobilnych. Ważne jest tutaj stosowanie kilku najważniejszych reguł, przede wszystkim użyteczności, intuicyjnego korzystania, czytelności, a w przypadku nieruchomości: odpowiedniej wielkości i przestrzeni, która umożliwia korzystanie bez wysiłku i asysty.
Uniwersalne projektowanie zakłada także konieczność oddziaływania na więcej niż jeden kanał zmysłowy oraz stworzenie alternatywnych kanałów odbioru – nie wystarczy bowiem przekazanie treści w formie pisemnej, aby były one w pełni funkcjonalne i dostępne dla wszystkich. Jak w każdym obszarze, także i w obszarze powszechnej dostępności, ważna jest współpraca: jedynie dzięki sprawnej komunikacji i badaniu potrzeb możliwe będzie systematyczne rozwijanie powszechnej dostępności obszarów turystycznych i segmentów z nimi związanych.
Ograniczenia dostępności mogą powodować, że nawet najbardziej prozaiczne czynności staną się niewykonalne dla pewnej, dosyć sporej, części społeczeństwa. Jedynie upór i bardzo silna motywacja pozwalają osobom z niepełnosprawnością korzystać z szeroko pojętej turystyki, a przecież jej zasoby powinny być dostępne ogólnie. Wiele już zostało zrobione, ale jeszcze wiele przed nami: należy patrzeć w przyszłość pamiętając o potrzebach każdego człowieka i zagwarantowaniu pełnej dostępności.
CARPATHIA to coś więcej niż marka terytorialna, to sposób myślenia o Karpatach. Przyłącz się do nas, aby współtworzyć gospodarczy znak jakości Karpat, który skupia najlepsze produkty, atrakcje i usługi o charakterze karpackim.
Więcej informacji o CARPATHII uzyskasz:
Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
www.wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com
Turystyka powinna być dla każdego, to że ktoś jest niepełnosprawny nie znaczy, że nie może normalnie korzystać z życia. Dobrze, że w końcu idzie to do przodu 🙂