Jarmark bożonarodzeniowy w Zagrzebiu uznany za najlepszy w Europie!

mt0215cOrganizacja European Best Destinations (EBD) wybiera nie tylko najciekawsze miasta Europy, lecz także najlepsze plaże, kurorty narciarskie i, co szczególnie ważne o tej porze roku, najatrakcyjniejsze targi świąteczne. Dziesiątki tysięcy podróżników głosowały na 15 najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie — od Akwizgranu do Zagrzebia — oceniając ich klasę i reputację. W rankingu tym Zagrzeb zajął pierwsze miejsce, pokonując Strasburg, Akwizgran i Colmar, które znalazły się na kolejnych pozycjach zestawienia.

mt0215a
Zrinjevac (by Julien Duval_Zagreb Tourist Board)

Choć Europa zimą ma wiele do zaoferowania, adwent w Zagrzebiu to przeżycie na całkiem nowym poziomie — stąd w pełni zasłużona nagroda EBD dla „Najlepszego jarmarku bożonarodzeniowego 2015 r.”. Niezliczone świąteczne ozdoby sprawiają, że miasto skąpane jest w odcieniach złota. Dzięki temu panuje w nim cudowna atmosfera, która zachęca gości do korzystania z adwentowych atrakcji.

mt0215b
Ice Park (by Julien Duval_Zagreb Tourist Board)

Na ulicach i placach Zagrzebia pojawiają się budki ze świątecznymi przysmakami i stoiska z upominkami, kuszące zapachami, muzyką, światłem i wyjątkowymi smakami. Aż do 10 stycznia 2016 r. na turystów czeka niezwykła oferta lokalnych rzemieślników, sprzedawców żywności i pobliskich sklepików – można tu kupić upominki, obiekty sztuki, lokalne smakołyki i poczuć chorwacki folklor.

mt0215c
Advent at ban Jelacic Square (by Julien Duval_Zagreb Tourist Board)

Jednak nie tylko główne miasta Chorwacji słyną z adwentowych atrakcji, również w ich niedalekim sąsiedztwie można znaleźć ciekawe wydarzenia dla całej rodziny. Będąc w Zagrzebiu warto udać się do Djakowa, mieszczącego się 2 godziny drogi samochodem. Odbywa się tam coroczny Bal Lipicański, który z pewnością urzeknie miłośników koni. Na zamkniętym hipodromie w djakowskiej stadninie organizowane jest barokowe przedstawienie muzyczne, opowiadające czarującą historię o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości pięknych koni lipicańskich. Każdego roku przedstawienie jest opatrzone innym tytułem, tegoroczny brzmi: „Sekret”.

mt0215d
Lampioni (by Mirsad Mehuli-ç_Zagreb Tourist Board)

Białe klacze, ciemne źrebaki i szlachetne ogiery zawitają jako specjalni goście bożonarodzeniowego balu w towarzystwie jeźdźców, woźniców i aktorów ubranych w bogato zdobione barokowe kostiumy. Tradycja hodowli koni w djakowskiej stadninie sięga roku 1506, a ośrodek ten jest bardzo ważnym członkiem Międzynarodowej Federacji Koni Lipicańskich (ang. Lipizzan International Federation). Przedstawienie odbędzie się 19 grudnia w godzinach 17:00–20:00. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.ergela-djakovo.hr/en/content/theme-horse-shows.

Kolejną atrakcją, której nie można pominąć w grudniu bawiąc w Zagrzebiu jest niezwykły ogród rezydencji Salajów w Čazmie, położony około godziny drogi od stolicy. Serce każdego miłośnika Świąt Bożego Narodzenia zabije mocniej, gdy wejdzie do świata marzeń w rezydencji Salajów. W okresie świątecznym członkowie tej rodziny ogromnym wysiłkiem dekorują swój ogród i tworzą niezmiernie romantyczną i idylliczną atmosferę. Tysiące dekoracji i wielokolorowe światełka rozświetlają drzewa i cieszą oko na każdym kroku.

mt0215e
Zrinjevac (by Igor Mehuli-ç_Zagreb Tourist Board)

Zwiedzający znajdą tu przepięknie ubrane choinki, zimowe sanie, sznury świateł i mnóstwo innych świątecznych dekoracji. Wszystko to bajkowo zdobi ogród i sprawia wrażenie, jakby Święty Mikołaj czekał zaraz za następnym drzewem. Jest to świat prawdziwej świątecznej baśni i niezapomnianej przygody na dwóch hektarach obficie oświetlonego terenu. Po zakończeniu zwiedzania można również nabyć prezenty dla swoich bliskich w jednym ze sklepów z pamiątkami. Świąteczna baśń rodziny Salajów czeka na gości do 9 stycznia. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://croatia.hr/pl-PL/Rekreacja-i-atrakcje/Wydarzenia/NewEvents/Christmas-Fairy-Tale-Salaj-family

[PR]