Travel Trends Polska 2015

mt0210Wyszukiwarka lotów Skyscanner przez cały rok przygląda się zwyczajom podróżniczym Polaków. Na podstawie zebranych danych powstał coroczny raport Travel Trends, z którego można się dowiedzieć bardzo dużo na temat tego, jak podróżujemy. Skyscanner wskazuje między innymi dokąd latamy najchętniej, ile czasu spędzamy na wakacjach i gdzie przebywamy najdłużej, a także jakie są najbardziej popularne terminy rezerwowania biletów lotniczych.

mt0210

Dokąd Polacy podróżują najchętniej?

Czy najbardziej lubimy państwa, które już znamy? Taki wniosek można wysnuć na podstawie rankingu dziesięciu najbardziej popularnych krajów wśród Polaków rezerwujących loty dzięki Skyscanner. Pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Na czwartym miejscu znalazła się Polska (loty krajowe), a na piątym Stany Zjednoczone.

Porównując zestawienie do roku 2014, zmiany nie są jednak duże. W rankingu o trzy miejsca spadły Stany Zjednoczone, a miejscami zamieniły się Grecja i Portugalia. Do pierwszej trójki awansowała natomiast słoneczna Italia, a o jedną pozycję awansowała Hiszpania. Żaden kraj nie podbił jednak serc Polaków na tyle, by wedrzeć się do pierwszej dziesiątki, jeśli wcześniej w niej nie był.

Skyscanner udostępnił również bardziej szczegółowe dane, z których dowiadujemy się, które miasta są najbardziej popularne wśród Polaków.

Jak długo wypoczywamy?

Z badania Skyscanner dowiadujemy się również, ile czasu Polacy spędzają na urlopach. Najczęściej trwają one dokładnie tydzień, choć niewiele mniej popularny jest wypoczynek trwający trzy dni. Podobnie jak w zeszłym roku, można założyć, że w tym przypadku chodzi o popularne city breaks, czyli krótkie wypady w jedno konkretne miejsce, do konkretnego miasta.

Wskazuje na to popularność czterodniowych i dwudniowych urlopów, które uplasowały się odpowiednio na trzeciej  i czwartej pozycji. Wielu z nas po prostu wykorzystuje weekendy na zwiedzanie, lub w sprzyjających okolicznościach (np. święta) przedłuża je o jeden dodatkowy dzień.

Dopiero na piątym miejscu znalazł się wypoczynek trwający czternaście dni. Można więc założyć, że Polacy wolą rozbijać swoje wakacje na krótsze podróże, ale wyruszać w więcej różnych miejsc w ciągu roku. Z raportu Travel Trends 2015 dowiadujemy się również, w których krajach Polacy przebywają najdłużej.

Z jakim wyprzedzeniem rezerwujemy bilety?

Doświadczony podróżnik wie, że bilety lotnicze najlepiej rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, by mieć dużą szansę na nabycie ich w dobrej cenie. Czy Polacy właśnie tak robią? Wyniki raportu Travel Trends mówią, że tak, choć liczba dni dzielących kupno biletu od daty wylotu różni się w przypadku większości dużych polskich miast.

Jeśli natomiast przyjrzymy się krajom popularnym wśród Polaków, to liczby prezentują się następująco:

  1. Wielka Brytania – średnio 45 dni przed wylotem
  2. Hiszpania – średnio 66 dni przed wylotem
  3. Włochy – średnio 57 dni przed wylotem
  4. Stany Zjednoczone – średnio 79 dni przed wylotem
  5. Francja – średnio 55 dni przed wylotem

 „Wyraźnie widzimy, że liczba Polaków podróżujących na własną rękę i rezerwujących bilety w sieci, w ostatnich miesiącach wzrasta w szybkim tempie. Każdy, kto choć raz zarezerwuje w ten sposób wakacje, przekonuje się, że daje mu to nieograniczony wybór, bezstronnie pokazane wyniki i bardzo dobre ceny – mówi Magdalena Greloff, marketing manager w Skyscanner Polska. – Naszym celem jest zachęcenie Polaków do częstszego podróżowania przy użyciu porad, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze przy każdej okazji. Szukanie biletów w widoku miesięcznym lub rocznym, wyszukiwanie alternatywnych miejsc przylotu, korzystanie z alertów cenowych oraz funkcji „szukaj wszędzie” – wszystko to może w znacznym stopniu zmniejszyć koszt przelotu, który często jest największym wydatkiem w trakcie podróży”.

[PR]