Facebook zacznie sprzedawać pokoje?

Facebook ma od niedawna szefa działu podróży. Jest nim Lee McCabe, który wcześniej był marketingowcem w firmie Expedia będącej światowym liderem w organizowaniu podróży za przez Internet.

Czy przyjście McCabe oznacza, że Facebook, na którym jest obecnych wiele hoteli, w tym połowa największych sieci hotelowych, zacznie sprzedawać pokoje hotelowe? Nie byłoby w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę wielkość rynku podróży online, która w roku 2012 oscylowała wokół 120 mld USD i stanowiła ok. 35 proc. całego rynku e-commerce. Obok takich kwot nie powinien przejść obojętnie giełdowy od ponad pół roku Facebook, który mimo olbrzymiego potencjału, nie ma zbyt wielu pomysłów na zarabianie.
Lee McCabe dość enigmatycznie mówi o swojej roli i planach Facebooka wobec branży hotelarskiej. W rozmowie z portalem HotelsNewsNow.com McCabe mówi, że jego pierwszym celem jest zapewnienie branży „większej przejrzystości” i nauczenie hotelarzy jak mogą wykorzystywać potężny zasięg Facebooka. Do innych planów związanych z branżą jest jeszcze ponoć daleko.
Jednak niedawno Facebook wprowadził dwa produkty, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na zwiększenie ruchu w hotelach. A w przyszłości stać się narzędziem doskonale wspierającym rezerwacje online. Są to Graph Search, czyli ikonki ułatwiające wyszukiwanie kategorii takich, jak m.in. hotele, sklepy, czy restauracje oraz Nearby pokazujący na mapie obiekty danej kategorii znajdujące się w pobliżu internauty.
Czy jest to pierwszy krok do wprowadzenia aplikacji umożliwiających rezerwację i sprzedaż pokoi hotelowych przez Facebook, okaże się zapewne w niedalekiej przyszłości.

[http://www.e-hotelarstwo.com/]