Dokąd w tym roku na narty?

Włochy, Austria, Czechy, Słowacja – tak wygląda pierwsza czwórka najpopularniejszych kierunków wybieranych przez narciarzy przez serwisy spółki Enovatis.

Grupa Enovatis sprawdza popularne zimowe kierunki i ceny. Niezmiennie od czterech lat na narty najchętniej wybierano stoki alpejskie, przyciągające dobrymi warunkami pogodowymi i cenami. Te ostatnie pozostają w stosunku do zeszłego roku niemal bez zmian.

Jeżeli mówimy o popularności kierunków wybieranych przez polskich narciarzy, niezmiennie od czterech lat numerem jeden pozostają Włochy, na drugim miejscu wybieramy Austrię. Wynika to głównie z tego, że te dwa kraje mają najbogatszą infrastrukturę narciarską, są relatywnie blisko i umożliwiają wiele opcji dojazdu, od samochodu, przez autokar po transport samolotem – powiedział Michał Sawka z Wakacje.pl.

Więcej niż rok temu zapłacą narciarze wybierający się w Alpy szwajcarskie, co jest wynikiem niezmiennego kursu franka. Subtelne spadki cen odnotowano natomiast w popularnym we Włoszech rejonie Trentino.

Na podstawie rezerwacji w sezonie 2012/2013 widać natomiast, że coraz chętniej odkrywano Bałkany. Do popularnych już dzisiaj kierunków należy Burgas w Bułgarii czy tureckie Erzurum.

Jak co roku klienci bardzo chętnie decydują się na szusowanie na polskich stokach, do popularnych kierunków niezmiennie należą Karpacz, Zakopane, Szczyrk czy Szklarska Poręba. I chociaż ceny urlopu na nartach w kraju z roku na rok są coraz wyższe, chętnych nie brakuje.

Przeciętny turysta na wyjazd na narty w sezonie 2012/13 wydaje 1612 zł, w ubiegłym roku 1543 zł, a w sezonie 2010/11 wydał 1375 zł. Za najchętniej wybierany kierunek – Włochy – rodzina z dzieckiem zapłaci średnio 4022 zł. Takie same rodzinne ferie w Polsce to koszt 2035 zł. Tyle samo co w ubiegłym roku zapłacić trzeba za wyjazd do Czech, Słowacji i Francji (średnio 2287 zł).

W ile osób wyjeżdżano?
46,91 proc. – rezerwacje dla 2 osób;
12,7 proc. – rezerwacje 2+1;
7,92 proc. – dla 4 osób;
6,16 proc. – dla 3 osób;
5,5 proc. – rezerwacje 2+2;
3,08 proc. – rezerwacja dla 1 osoby;
1,23 proc. – rezerwacja powyżej 6 osób.

Kierunki najczęściej wybierane przez polskich narciarzy (zagranica):
Włochy;
Austria;
Czechy;
Słowacja;
Francja;
Szwajcaria.

[http://dziennikturystyczny.pl/]

Zobacz aktualną narciarską ofertę serwisu Wakacje.pl:

Najlepsze wyjazdy na narty do Włoch

Najlepsze wyjazdy na narty – Słowacja