Kiedy najbardziej opłaca się latać z Polski

logo-SkyscannerSkyscanner, najpopularniejsza wyszukiwarka podróży w Europie, przeanalizowała zakupy biletów na loty z Polski. Działanie to pozwoliło ustalić, że Polakom najbardziej opłaca się latać w listopadzie, a bilet rezerwować z około 7-tygodniowym wyprzedzeniem. Dane zebrane w raporcie „Najlepszy czas na tanie loty” zawierają również średnie ceny w ciągu roku kalendarzowego na najbardziej popularnych kierunkach.

Na urlop w listopadzie?

Z przeprowadzonej analizy wynika, że podróż samolotem najtańsza jest oczywiście poza głównymi okresami wakacyjno-urlopowymi. Najwięcej zaoszczędzić można rezerwując miejsca na listopad – bilety są wtedy tańsze o 12% niż przeciętnie, a w trzecim tygodniu tego miesiąca aż o 22%.  Bilety lotnicze o średnio 10% tańsze można również zdobyć na styczeń i luty. Szczyt cen biletów przypada natomiast na sierpień, loty są wówczas o 15% droższe. O blisko 10% więcej trzeba zapłacić decydując się na podróż w lipcu.

Badanie pokazało również, z jakim wyprzedzeniem należy dokonywać rezerwacji. Z reguły najlepszym terminem na kupno biletu jest okres ok. 7 tygodni przed odlotem. Można wtedy zapłacić aż 18% mniej w porównaniu ze średnią ceną w okresie 30 tygodni przed wylotem. Najlepszy czas na rezerwację biletu zależy również od rodzaju przewoźnika (w przypadku tanich linii najtaniej można zarezerwować bilet 6 tygodni przed podróżą, a tradycyjnych 19 tygodni) oraz trasy (na trasach krótkich najlepszy czas na rezerwację to 8 tygodni, a długich, na których lot trwa ponad 5 godzin, 12 tygodni). Należy jednak pamiętać o tym, że co roku na całym świecie odbywają się miliony lotów, obsługiwanych przez setki linii lotniczych na tysiącach tras, więc nie wszystkie loty są zgodne z tym wzorcem.

Kiedy do Londynu, a kiedy do Rzymu?

Skyscanner przeanalizował również dane dotyczące tego, jak kształtują się średnie ceny w ciągu roku na najbardziej popularnych kierunkach podróży lotniczych z Polski. Poniżej podano średnie wartości dla poszczególnych miast:

  • Londyn – najtańszy miesiąc na podróż to listopad (przeciętna cena biletu 338 zł), a najdroższy sierpień (542 zł). Rezerwacji biletu najlepiej dokonać 7 tygodni przed wylotem (20% oszczędności w stosunku do średniej ceny[i]).
  • Nowy Jork – najkorzystniejsze ceny obowiązują na luty (1 899 zł), najdrożej jest natomiast w lipcu (3 148 zł). Jeśli chcemy oszczędzić najwięcej, rezerwacji należy dokonać aż 18 tygodni przed podróżą (11% oszczędnościi).
  • Bangkok – najtaniej jest w marcu (2 420 zł), a najdrożej w grudniu (3 009 zł), najkorzystniej dokonać rezerwacji 17 tygodni przed wylotem (5% oszczędnościi).
  • Paryż – podróż najdroższa jest w kwietniu, kiedy to za bilety trzeba zapłacić ok. 579 zł. Niewiele mniej zapłacimy za bilety na maj. Najtańsza jest podróż w listopadzie, bilety kosztują wówczas ok. 466 zł. Rezerwacji warto dokonać na 12 tygodni przed podróżą, bilet może być wówczas aż o blisko 40% tańszy od średniej cenyi.
  • Rzym – do stolicy Włoch najtaniej można wybrać się w lutym (382 zł), natomiast najwyższe ceny obowiązują w kwietniu (546 zł). Rezerwacja dokonana 7 tygodni przed podróżą powinna zaowocować najkorzystniejszą ceną (21%i).

„Skyscanner przeanalizował dane dotyczące lotów, aby zidentyfikować trendy cenowe i pomóc podróżnym znaleźć najlepszy moment na zarezerwowanie lotu oraz okresy, w których podróżowanie jest najtańsze” – powiedziała Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner. „Choć okazało się, że w wypadku wielu destynacji najlepsze oferty dostępne są 7 tygodni przed podróżą, to należy także pamiętać, że ceny mogą ulegać większym wahaniom w ostatnim okresie przed odlotem, szczególnie w przypadku lotów długodystansowych. Podróżni muszą wiedzieć, że sporo ryzykują, jeśli czekają z rezerwacją do ostatniej chwili” – dodała.

Jak sprytnie rezerwować loty?

Na podstawie przeprowadzonego badania serwis Skyscanner opracował trzy proste porady, których stosowanie powinno pozwolić upolować najlepsze okazje cenowe:

  1. Bądź elastyczny – unikaj podróży w szczytowych okresach i wybieraj loty w mniej dogodnych godzinach. Pomyśl o skorzystaniu z lotnisk innych niż główne. Tym bardziej, jeśli można do nich stosunkowo łatwo dojechać. Często łączna cena dwóch osobnych lotów, obsługiwanych przez różne linie lotnicze, jest niższa niż koszt jednego biletu tam i z powrotem, nabytego od tej samej linii.
  2. Porównuj i zestawiaj – korzystaj z porównywarki internetowej, np. Skyscanner.pl, pozwalającej na porównywanie największej liczby ofert linii lotniczych i internetowych biur podróży oraz sprawdzenie, gdzie można uzyskać najlepszą cenę.
  3. Śledź ceny – obserwowanie cen lotów przez kilka miesięcy przed terminem podróży jest najlepszym sposobem na znalezienie dobrej oferty.

Więcej informacji z badania „Najlepszy czas na tanie loty” dostępnych jest na stronie internetowej:http://www.skyscanner.pl/bttb/najlepszy-czas-pl

O badaniu

Serwis Skyscanner, mający obecnie 25 milionów unikalnych użytkowników w miesiącu, przeanalizował 56% biletów lotniczych kupionych w wielu różnych krajach. W okresie od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. analizowano dane dotyczące rezerwacji dokonywanych na loty z Polski. Raport oparty jest na danych zebranych na podstawie faktycznych zachowań klientów. Oznacza to, że nie analizowano średniej ceny z każdego dnia (która mogłaby na przykład dotyczyć lotu z przesiadką). Zamiast tego wzięto pod uwagę ceny faktycznie zapłacone przez klientów za loty, które chcieli zarezerwować.

[i] Badano okres do 20 tygodni przed odlotem.

[media.edelman.pl]