Chorwacja – tanie spanie

Oferta noclegowa Chorwacji jest bardzo zróżnicowana. Każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwość wyboru spośród wielu rodzajów obiektów ma ogromną zaletę, ponieważ koszt noclegu jest największym wydatkiem podczas wyjazdu do Chorwacji.

Jadąc na wycieczkę z biurem podróży nie musimy martwić się o noclegi – wszystko mamy w pakiecie. Jadąc indywidualnie, sami musimy zadbać o nocleg. Generalnie, można jechać „w ciemno” Pamiętam swój przyjazd pociągiem do Splitu. Na peronie oczekiwał spory tłumek miejscowych babuszek, które pokrzykiwały słowo „sobe” [pokoje]. Skusiłem się na jedną  z ofert i po krótkich negocjacjach zakupiłem od razu trzy noclegi. Zasada prosta – im dłużej, tym taniej. Zatem – oferta szeroka, z możliwością negocjacji cen! Turystyka stała się wiodącym przemysłem Chorwacji i wiele rodzin zobaczyło w tym sektorze szansę dla siebie. Kto ma w sezonie wolny pokój, stara się go wynająć. Nad morzem budowane są domy, które latem wynajmuje się turystom, zaś rodzina tłoczy się w małej przybudówce. Ot, taka tamtejsza „agroturystyka”.

Jeśli jednak nie chcecie jechać „w ciemno”, warto przejrzeć internetowe serwisy i zarezerwować noclegi. Najdroższą formą zakwaterowania są hotele. Posiadają różne kategorie, zaś ceny zróżnicowane są w zależności od standardu. Apartamenty (inaczej tzw. mieszkania wakacyjne) mają ceny niższe od hotelowych. Składają się zazwyczaj z pokoju (lub dwóch), łazienki oraz kuchni umożliwiającej samodzielne przygotowywanie posiłków. Pokoje prywatne są najczęściej wykorzystywaną formą noclegów w Chorwacji. Są tańsze od miejsc hotelowych. Oferują więcej spokoju, ale jednocześnie umożliwiają zapoznanie się z codziennym życiem chorwackiej rodziny.

Kempingów jest mnóstwo, zaś ich ceny i standard są bardzo zróżnicowane. Opłaty wnoszone są od osoby zatem może okazać się, że po zsumowaniu wszystkich kosztów, pobyt kilkuosobowej rodziny będzie droższy niż w hotelu. Dodatkowo na kempingu płaci się m.in. za namiot, samochód, prąd, używanie lodówki. W wielu miejscowościach pobierana jest opłata klimatyczna na rzecz gminy.

Przed wyjazdem do Chorwacji należy zatem poświęcić trochę czasu na przejrzenie serwisów rezerwacyjnych. Bierzemy pod uwagę różne kryteria: ilość osób, rodzaj obiektu, wymagany standard, długość pobytu. Szukamy, obliczamy, rezerwujemy i jedziemy…

[Marek Gałowski]

Chcesz jechać do Chorwacji z biurem podróży? Zobacz aktualne oferty:

Banners_Chorwacja1 Image Banner 300 x 250

Wybierasz się do Chorwacji indywidualnie? Znajdź nocleg:

Europa Lato 22112012 Image Banner 468 x 60

Adriagate jest jednym z wiodących biur podróży, wyspecjalizowanym w zakwaterowaniu w Chorwacji. Oferta internetowa prezentuje znaczną część produktu turystycznego w Chorwacji. Zaliczają się do niej: kwatery prywatne, hotele, rejsy po Adriatyku, zakwaterowanie w autentycznych budowlach charakterystycznym dla Chorwacji, np: kamiennych domach i domach na odludziu. Dodatkowo w ofercie usługi przewozowe, bilety promowe, transfery i rent a car.

adria3