10 sposobów na aktywny wypoczynek w Chorwacji

mt0203aChorwacja jest idealnym miejscem dla każdego miłośnika przygód, sportu i natury we wszystkich przejawach. Piękna i niesamowicie różnorodna przyroda, krystalicznie czyste rzeki, wysokie góry oraz zielone tereny sprawiają, że Chorwacja to coś więcej niż tylko dobre miejsce na letni urlop. Chorwacja oferuje wiele interesujących form wypoczynku przez cały rok, poniżej prezentujemy kilka z nich.

Lot balonem: Lot balonem to doskonała okazja do podziwiania jednego z najpiękniejszych krajobrazów na świecie. W zależności od wiatru można wybrać się w lot nad Zagrzebiem lub z lotu ptaka podziwiać piękne wzgórza Zagorje. Lot w godzinach porannych to okazja do podziwiania wschodu słońca, a wieczorem do oglądania ziemi skąpanej w złocistym świetle.

Spływ kajakowy: Spływ kajakowy po rzece Mreznica to doskonały sposób na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem piękna przyrody. Dzięki czystym, szmaragdowym wodom i środowisku, nienaruszonemu przez działalność człowieka, Mreznica jest jedną z najbardziej urokliwych rzek Chorwacji. Liczne wodospady trawertynowe, przeplatające się ze spokojnymi odcinkami rzeki sprawiają, że jest to idealne miejsce na kajakowe wyprawy. Region ten charakteryzuje się również wyjątkową fauną i florą.

Paralotniarstwo w Biokovo: Osoby, które poszukują prawdziwego dreszczyka emocji powinny się wybrać na przelot paralotnią w pięknym parku Biokovo połozonym na północy Chorwacji. Widoku, który roztacza się z góry nie da się porównać do niczego innego – to nie tylko rozkwitająca naura, ale również zapierający dech w piersi linia brzegowa z malowniczymi wioskami. Przelot sprawi, że każdy poczuje się wolny jak ptak.

Konne zwiedzanie Slawonii: Stadniny umiejscowione są we wszystkich regionach Chorwacji, ale nigdzie nie są tak popularne jak na północnym zachodzie. W Slawonii jest wiele klubów i stowarzyszeń jeździeckich, które uczą jazdy konnej. Dodatkową zachętą będą wspaniałe krajobrazy tego regionu.

Wycieczka rowerowa wzdłuż Jezior Plitwickich: Park Narodowy Jezior Plitwickich ma najbardziej malownicze ścieżki rowerowe w Europie i jest w całości dostępny dla rowerzystów. Daje to zapalonym rowerzystom okazję do podziwiania całej feerii barw. A wspaniałe wodospady i jeziora potrafią zafascynować dosłownie każdego. Osoby, które nie są w najlepszej formie, nie powinny się zniechęcać, ponieważ większość ścieżek rowerowych nie jest zbyt trudna.

mt0203a
Cycle along the Plitvice Lakes (Aleksandar Gospić)

Spacer po górach: Park Narodowy Welebitu Północnego to kolejny przepiękny zakątek, który warto odwiedzić. Ponieważ jest to teren górzysty, można go zwiedzać jedynie pieszo. W parku znajdują się szlaki i ścieżki zarówno dla turystów, jak i doświadczonych alpinistów, prowadzące do najwyższych szczytów tego masywu górskiego. Nic dziwnego, że Komisja Europejska uznała ten park narodowy za jeden z Modelowych Ośrodków Turystycznych Europy (EDEN). Dodatkowo łączy on w sobie dwa krajobrazy — góry oraz wybrzeże. Na zboczach gór żyje też wiele dzikich zwierząt takich jak żbiki, niedźwiedzie i wilki, natomiast głębokie leje krasowe i jaskinie sprawiają, że krajobraz jest bardzo zróżnicowany i malowniczy.

mt0203b
Climb up the mountains (Northern Velebit) (Luka Tambača)

Źródła termalne (toplice): W północnej Chorwacji, 20 minut od Varazdinu, znajdują się źródła Varazdinske Toplice. Podobnie jak wiele innych chorwackich źródeł termalnych, Varazdinske Toplice były odwiedzane już przez Rzymian. Turyści odwiedzający tę małą, urokliwą miejscowość mogą zanurzyć się w kulturze czasów starożytnych: tuż za rogiem współczesnego spa znajdują się ruiny starych łaźni rzymskich Aquae lasae, używanych głównie w III wieku. Są one obecnie tylko zabytkiem, ale aby się ogrzać, wystarczy udać się do źródeł termalnych w obecnym spa, których temperatura dochodzi nawet do 58°C.

Bogactwo ptaków: Kopacki rit to teren o ogromnym bogactwie naturalnym, oferujący niesamowite wrażenia miłośnikom dzikiej przyrody. Region ten, z wieloma starorzeczami i niewielkimi jeziorami, jest jednym z najważniejszych, największych i najatrakcyjniejszych naturalnych terenów bagiennych w Europie. Dzięki temu w parku żyje około 260 gatunków ptaków, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce na podglądanie ptaków zarówno dla początkujących, jak i ekspertów. Chociaż to urocze miejsce kojarzy się raczej z samotnymi wypadami, osoby początkujące mogą wybrać się tam w towarzystwie bardziej doświadczonego przewodnika, potrafiącego bezbłędnie rozróżniać poszczególne gatunki.

mt0203c
Observe the diversity of birds (Kopacki rit) (Mario Romulić)

Wycieczka z przewodnikiem po jaskini Modrič w miejscowości Rovanjska – zapierająca dech w piersiach przygoda. Turyści, wyposażeni w peleryny, kaski i pojemniki wypełnione karbidem, poznają jaskinię z formacjami osadów wapniowych. Pod doświadczonym okiem przewodnika można się wybrać na wycieczkę po podziemnych szybach, aby w końcu ujrzeć fascynujące, niezliczone formacje osadów wapniowych. Jaskinia sama w sobie jest wyjątkowa, ponieważ zachowała się w prawie nienaruszonym stanie: nie ma w niej świateł ani barierek i nie została zniszczona przez człowieka. Turyści odwiedzający region Zadaru koniecznie powinni ją zobaczyć.

Modrič cave (Marijan Buzov and Zara adventure agency)

Zjazd na linie w Omišu: zjazdu na stalowej linie rozciągniętej nad kanionem rzeki Cetina to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników sportów ekstremalnych, którzy nie cierpią na lęk wysokości. Turyści, zabezpieczeni uprzężą, mogą zjeżdżać po ośmiu linach o łącznej długości 2 100 metrów. Ta wspaniała przygoda to nawet trzy godziny niezapomnianej zabawy pośród zielonych gór i turkusowych, krystalicznie czystych jezior.

[PR]