Wakacyjne raje dla wymagających

BahamaBeztroskie plażowanie, ekscytująca wyprawa w głąb dżungli, a może pasjonująca podróż w czasie? Jak wynika z badania Diners Club, ponad jedna czwarta Polaków w  podróży szuka przede wszystkim niezapomnianych wrażeń i  wyjątkowych miejsc. Przedstawiamy listę wakacyjnych destynacji, które bez względu na preferencje, zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów.

Bahama
Bahama. Fot: Shutterstock

Jak pokazują badania Diners Club, 22 proc. Polaków wypoczywa za granicą, a prawie 8  proc. deklaruje, że na wakacyjny wyjazd jest w  stanie przeznaczyć więcej niż 5 tys. zł. Będąc już na wczasach, 26 proc. Polaków stawia na zwiedzanie i  odkrywanie nowych miejsc, co piąty urlopowicz chce przede wszystkim odpoczywać biernie, np. plażując, niecałe 13 proc. rodaków decyduje się na aktywny, sportowy relaks, a  tylko 3 proc. zamierza zdobywać nowe umiejętności.

Słoneczne i wiecznie zielone Bahamy

Bahamy to idealne miejsce dla tych, którzy marzą o  pięknych plażach z różowymi piaskami i  ciepłych, przejrzyście czystych wodach – w  niektórych miejscach dno widać jeszcze na głębokości 60 metrów! Archipelag obejmuje około 700 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, z czego zamieszkanych jest tylko 26. Jedną z  najpopularniejszych z nich jest Eleuthera, na której znajduje się tzw. „szklane okno” – miejsce na oceanie, w którym ciemne wody Atlantyku łączą się ze szmaragdowymi wodami Morza Karaibskiego. Widoki zapierają dech w piersi. Bahamy to również raj dla pasjonatów botaniki – na terenie kraju występuje ponad sto gatunków oryginalnej roślinności, której nie sposób znaleźć w żadnym innym zakątku świata. Ze względu na warunki atmosferyczne, (ponad 300 słonecznych dni w roku), urlop w  tym miejscu można planować o każdej porze. Nic dziwnego, że kilkaset lat temu, wyspy te szczególnie upodobali sobie piraci. Do tej pory miłośnicy lokalnych legend, przeczesują podwodne jaskinie w  poszukiwaniu skarbów.

Madagaskarski „rezerwat” przyrody

Madagaskar to czwarta po względem wielkości wyspa świata i prawdziwy rezerwat unikatowej fauny i flory. Lokalna przyroda przez miliony lat ewoluowała w odcięciu od kontynentu, w efekcie czego można tutaj podziwiać lemury (będące niemalże symbolem tej wyspy), gigantyczne baobaby oraz tysiące odmian orchidei. To idealne miejsce dla miłośników dzikiej przyrody. Przemierzającym wyspę szczęśliwcom może uda się odnaleźć w ogromnych krzewach skamieniałe jajo Mamutaka – olbrzymiego ptaka podobnego do strusia, który jeszcze w XVII wieku żył na Madagaskarze. A gdy już zmęczymy się safari, relaks i ukojenie znajdziemy na jednej z gorących plaż Oceanu Indyjskiego.

Bałkańska podróż w czasie

Półwysep południowo-wschodniej Europy skrywa jeszcze wiele tajemnic i  nieznanych zakątków, które przyciągają mozaiką kultur i różnorodności. Stolica Macedonii przeniesie nas do czasów starożytnych – znajdziemy tutaj m.in. rzymski akwedukt, najstarszy kamienny most Europy i Stary Bazar, który nieprzerwanie funkcjonuje od XII wieku i jest drugim największym (po stambulskim bazarze) targowiskiem Bałkanów. Za to bajkową, średniowieczną scenerią zachwyci bośniacki Mostar, którego kluczową atrakcją jest XVI-wieczny Stary Most wznoszący się nad wodami Naretwy. Pasjonaci zamczysk, twierdz i  pałaców nie mogą ominąć baśniowej Rumunii i owianej mroczną legendą Transylwanii. Sama stolica przyciąga za to miłośników socrealistycznej architektury, której przykładem jest nieukończony, ogromny gmach Pałacu Parlamentu, wzniesiony w czaszach rządów Nicolae Ceaușescu.

Ekscytujące i luksusowe Emiraty

Oprócz niezwykłych budowli, idealnych plaż i ciepłego morza, Zjednoczone Emiraty Arabskie oferują również wyjątkowe atrakcje dla fanów mocniejszych wrażeń. Wyprawy przez pustynie, trekkingi w górach, nurkowanie w głębokościach, wyścigi na torach Formuły 1 – nadmiar adrenaliny może niejednemu turyście zawrócić w  głowie. Po pełnym ekstremalnych emocji dniu, chwilę ukojenie można znaleźć w  lokalnych wioskach „skansenach” – paląc sziszę i  kosztując miejscowych smakołyków poczujemy się jak prawdziwi beduini. Z urlopu w tym miejscu będą na pewno zadowoleni również golfiści – w Abu Dhabi, największym z  szejkanatów tworzących ZEA, znajdują się mistrzowskiej klasy pola golfowe. Pod wrażeniem będą także pasjonaci imponujących budowli – ZEA to prawdziwa mekka cudów architektonicznych. Jednym z nich są Wyspy Palmowe usypane na morzu z 80 mln metrów sześciennych skał. Mają kształt palmy, a na rozchodzących się „liściach” znajdują się luksusowe hotele oraz prywatne rezydencje bogaczy. Planując wyprawę, pamiętajcie o  obowiązującym na terenie kraju prawie opartym na regułach szariatu, którego przestrzegać muszą również turyści.

[PR]