Co zobaczyć na Śląsku? Atrakcje na jednodniowe wycieczki na Śląsku

Choć Śląsk nie kojarzy się turystycznie, jest tu wiele miejsc, dla których warto przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Dlatego przedstawiamy kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki na Śląsku.

ogrodzieniec
Ogrodzieniec

1. Katowice – co zobaczyć?

Czasy, w których stolica Śląska kojarzona była wyłącznie z kopalniami, minęły. I na szczęście, ponieważ jest tu wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia. Co warto zobaczyć w Katowicach, dowiesz się, czytając ten poradnik, znajdziesz tu listę aż 10 atrakcji. My od siebie dodamy jedynie, że Katowice należą do jednych z najbardziej zalesionych miast w Polsce, a spacer po Rezerwacie Przyrody Las Murckowski powinien być obowiązkowy.

2. Szlak Orlich Gniazd

Zielone tereny i majestatyczne zamki na Śląsku? To jest możliwe! Wystarczy, że ruszysz Szlakiem Orlich Gniazd, który przebiega przez województwo śląskie oraz małopolskie, a dokładniej, położony jest w Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W pierwszej kolejności warto zobaczyć Zamek Ogrodzieniec, gdzie, jako ciekawostkę podamy, kręcony był film Zemsta. Latem odbywają się tu również różne turnieje rycerskie, a wieczorami zamek jest przepięknie oświetlony i robi wrażenie już z daleka. Oprócz tego warto wybrać się także do MirowaBobolic czy Olsztyna. Tak naprawdę wszędzie będziesz mieć zagwarantowane piękne widoki.

3. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Jeśli zwiedziłeś już Szlak Orlich Gniazd, to czas na Szlak Zabytków Techniki. Punkty, które możesz zobaczyć w jego ramach, są oddalone od siebie, dlatego na taką wycieczkę warto wybrać się samochodem. A to też nie będzie gwarantem tego, że uda się wszystko zobaczyć w jeden dzień (ale rok jest długi, prawda?), ponieważ szlak ten obejmuje ponad czterdzieści obiektów.

W Katowicach to Galeria Szyb Wilson, osiedle Giszowiec i Nikiszowiec, Muzeum Śląskie, Fabryka Porcelany oraz Walcownia Cynku. A stamtąd niedaleko m.in. do Mysłowic, gdzie mieści się Centralne Muzeum Pożarnictwa, Bytomia, w którym warto odwiedzić Elektrownię Szombierki i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe czy do Chorzowa, w którym mieści się Szyb Prezydent. Interesują cię kopalnie? Na swojej mapie zaznacz także Zabrze, a tam Kopalnię Guido, która otwarta jest dla zwiedzających. Co ciekawe, Kopalnia Guido zyskała miano tzw. Gwiazdy Techniki.

4. Beskid Śląski i Żywiecki

Czas trochę odetchnąć świeżym powietrzem i wybrać się… w góry. Tak, tak, bo Śląsk to nie tylko tereny płaskie. Wbrew pozorom jest tu wiele tras górskich, a zimą – narciarskich. W Beskidzie Śląskim znajdują się dwa pasma górskie – Czantorii i Baraniej Góry. A w ich ramach mnóstwo szlaków, szczytów, a każdy z nich będzie idealny na jednodniową wycieczkę, nawet z dziećmi.

Natomiast Beskid Żywiecki jest drugim co do wysokości pasmem górskim w Polsce. Możesz wybrać się m.in. na Babią Górę, Pilsko czy na Wielką Raczę.

5. Pałace na Śląsku

Były zamki, to czas na pałace. W Pszczynie zwiedzisz przepięknie zachowany pałac oraz park pałacowy, który ciągnie się w wokół niego. W Świerklańcu leży Pałac Kawalera, a Złoty Potok to pałac Raczyńskich, koło którego leży ogród botaniczny.