Wypoczynek w Białymstoku

mt3014Białystok – stolica województwa podlaskiego, zachęca licznymi atrakcjami.

Szlaki turystyczne
Białystok to miasto kilku pięknych i interesujących tras turystycznych, dzięki którym bez trudu zaplanujemy sobie kilkudniową wycieczkę do miasta. I tak, możemy wybrać się na spacer śladami rodu Branickich, błogosławionego księdza Michała Sopoćki, czy esperanto. Warty uwagi jest na przykład Szlak Dziedzictwa Żydowskiego. Po drodze zobaczymy między innymi Pałacyk Cytronów – stanowiący obecnie Muzeum Historyczne miasta, przykład architektury secesyjnej. Miniemy także synagogę Beit Szmuel, która w czasie swojego istnienia pełniła wiele różnych. Pięknym elementem zabudowy miasta, znajdującym się na szlaku jest także Pałac Nowika, pochodzący z początków XX wieku.

Urokliwe zakątki
Będąc w Białymstoku, na pewno należy się wybrać na Rynek i do Pałacu Branickich. Ten pierwszy jest częścią Deptaku Miejskiego. Warty zobaczenia jest na pewno Ratusz, powstały w 1761 roku, w czasie przebudowy miejsca, po pożarze miasta. Budynek został zniszczony w czasie wojny i odbudowany w latach pięćdziesiątych. Teraz jest siedzibą Muzeum Podlaskiego. Ciekawostką dla fanów militariów będzie także hetmańska zbrojownia, w której teraz znajduje się Archiwum Państwowe. Widoków jak z pocztówki, dostarcza także niezwykle dekoracyjny budynek dawnej karczmy.

mt3014

Nie można wyjechać z Białegostoku, nie zobaczywszy wcześniej Pałacu Branickich wraz z otaczającym go parkiem. Nie bez przyczyny ta pochodząca z epoki saskiej rezydencja, nazywana była Wersalem Północy. Pałac był kojarzony z edukacją i kulturą, rodzina Branickich skupiała bowiem wokół siebie artystów i inteligentów. W XVIII wieku przy Pałacu działały opera, teatr i zespół baletowy, tam też utworzono pierwszą w Polsce wojskową uczelnię. Tradycja kontynuowana jest do dziś, ponieważ obecnie Pałac Branickich jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego.

Zespół parkowy, to prawie 10 hektarów powierzchni, kilkadziesiąt drzew jeszcze ze starego drzewostanu, 24 pomniki, a nawet para sfinksów. Prawdziwą ozdobą jest ogród francuski, angielski, oraz działające do dziś fontanny.

Aktywny wypoczynek
Białystok to miasto, które sukcesywnie buduje sieć stacji rowerowych, propagując w ten sposób poruszanie się na dwóch kółkach. Na przejażdżkę można się wybrać do jednego z parków miejskich. W Białymstoku znajdziemy także sztuczne lodowisko, kilka kortów tenisowych i pływalni miejskich. Osoby, które poszukują mocniejszych wrażeń, powinny się wybrać do Aeroklubu, czy też do Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”.

Zadbaj o dobry nocleg
Wybierając się do Białegostoku, zdecyduj się na hotel, w którym nie tylko się wyśpisz, ale także zrelaksujesz. Takim miejscem może być Hotel Cristal. To obiekt trzygwiazdowy, który posiada 180 miejsc noclegowych oraz restaurację, serwującą kuchnie różnych państw świata. Jeśli chcemy odpocząć w kameralnej atmosferze, możemy na przykład zaszyć się w Oranżerii, czy hotelowym Coffee Barze.