Wyjazdy urlopowe dla seniorów

mt0061Pobyt w sanatorium, w górach lub nad morzem – wydawać by się mogło, że to jedyne wyjazdowe formy wypoczynku seniorów. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok wzrasta liczba osób po 55 roku życia, które planują zagraniczne wakacje – także poza sezonem.

Jeszcze jakiś czas temu, znalezienie dedykowanej propozycji urlopowej dla seniora mogło sprawić sporą trudność. Dziś biura podróży nie zapominają o tej coraz aktywniejszej grupie i dla osób powyżej 55 roku życia tworzą specjalne oferty. Dobre wzorce touroperatorzy czerpią z Zachodu, gdzie standardem jest, że emeryci i renciści celebrują swój wolny czas w formie urlopowych wyjazdów. Również w Polsce chętnych na tego typu wyjazdy nie brakuje – potwierdzają specjaliści.

Senior na wakacjach

Źródła podają, że z ofert turystycznych w 2011 roku skorzystało ponad 120 tys. osób powyżej 55 roku życia, a z roku na rok liczba ta systematycznie wzrasta.– Seniorzy, choćby z uwagi na większą elastyczność czasową wybrać się na wypoczynek poza sezonem urlopowych. Dzięki temu unikają upałów i tłumów turystów, którzy z ofert wypoczynku korzystają głównie pomiędzy miesiącem czerwcem a sierpniem – komentuje Aleksandra Jakiel z Tripsta.pl. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że podróże poza szczytem turystycznym nie należą do najprzyjemniejszych wielu może mieć o nich błędne przekonanie. –Wybierając się na dedykowane wakacje można poza sezonem można sporo zaoszczędzić. Różnice mogą wynieść nawet 25 proc. ceny sezonowej – dodaje Jakiel. Również przy rezerwacji biletu lotniczego, choćby na stronach naszego rodzimego przewoźnika PLL LOT seniorzy po sześćdziesiątym roku życia otrzymują zniżkę. W wypadku osób starszych nie ma specjalnych przeciwskazań, aby latać samolotem chyba, że wynikają one z przeciwskazań lekarza i ten zaleca inne formy transportu.

Jaki kierunek wybrać?

Osoby starsze mogą aktywnie wypoczywać w kraju, lub skorzystać z szerokiej oferty zagranicznych wycieczek objazdowych, lub postawić na relaks w ciepłych krajach. Dla seniora, który ma z założenia na więcej czasu, wyjazd urlopowy poza sezonem – wczesna wiosna lub jesień to doskonała okazja do wypoczynku, na którą nie będzie zmuszony wydać fortuny. – Dużym powodzeniem cieszy się Hiszpania, Chorwacja i pobyty z pakietem leczniczym w Polsce. Oferty są dostępne przed i poza sezonem. Dla tych, którzy nie przepadają za zgiełkiem i  lubią umiarkowany klimat to idealny wybór – informuje Małgorzata Szymura z poznańskiego biura podróży Viva. –  Wypoczynek w Hiszpanii na Costa Brawa, autokarem z dwoma noclegami tranzytowymi we Francji w połowie maja to koszt około 1690 pln. W czasie pobytu organizator oferuje wycieczkę do Grony oraz zwiedzanie muzeum Salvadora Dali, ale także możliwość uczęszczania w zajęciach Nordic Walking z instruktorem – dodaje.

Wsparcie finansowe na wakacjach

Dla coraz większej liczby seniorów – renta, czy emerytura – to czas, w którym przeznaczony jest odkrywanie świata. – Na podróżowanie nigdy nie jest za późno – komentuje Aleksandra Jakiel z Tripsta.pl, internetowego biura podróży – Oczywiście ważne jest, aby planowany wyjazd, skrojony był na miarę naszych oczekiwańdlatego o jego przygotowaniu warto pomyśleć nieco wcześniej – dodaje. Popularne w latach 2009 – oferty pod szyldem travel senior zawierały dofinansowania nie tylko dla hoteli ale i samych organizatorów. Od roku 2009 seniorzy z krajów UE mieli szansę wziąć udział w różnego rodzaju programach wypoczynkowych. Jednym z nich był Europe Senior Turism. Program, dzięki któremu mieszkańcy UE po 55 roku życia mieli szansę wybrać się do Hiszpanii poza sezonem urlopowym, czyli od października do kwietnia. Wyjazdy tego były dofinansowywane są przez hiszpański rząd. Osoba, wybierająca się na tego typu wyjazd mogła zabrać ze sobą kompana podróży. Nakłady i dofinansowania oferowane przez rząd hiszpański zostały w tym roku wycofane, jednak niektóre z biur podróży, które współpracowały dotychczas w tym zakresie z hiszpańskimi ośrodkami wypoczynkowymi nadal pozostają w z nimi w bliskim kontakcie. Choć obecnie ceny tego typu wyjazdów nie są już tak niskie jak przed rokiem, to jednak nadal pozostają dość konkurencyjne.

[komunikat prasowy Tripsta.pl]

mt0061