Włoska robota, czyli majstersztyk architektoniczny między skałami Dolomitów

Odnowa górskiego schroniska Brentei skupiła się na dekompozycji tego, co stare oraz refunkcjonalizacji zgodnej z nowoczesną estetyką i pięknem. Działania trwające dwa lata zostały utrzymane w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, traktując potencjał krajobrazu górskiego jako swoistej formy architektonicznej. Oficjalne otwarcie odnowionego schroniska nastąpiło pod koniec czerwca 2022 roku.

Rifugio-Brentei

Rifugio Brentei, znajduje się na wysokości 2180 m n.p.m. w Dolomitach Brenta we włoskim regionie Trentino, niedaleko Madonny di Campiglio. Schronisko zbudowane w latach 30 XX wieku, początkowo miało służyć jako domek letniskowy. Przez długi czas było domem Bruno Detassis, kustosza Brenty, słynnego alpinisty z Trentino i wielkiego humanitarysty, który otworzył setki szlaków i przyczynił się do budowy Via delle Bocchette. Przez całe dekady miejsce było punktem centralnym spotkań wędrowców, wspinaczy i pasjonatów górskich aktywności, oferując miejsce do spania i posiłek. Pierwszą transformację budynek przeszedł w latach 50 ubiegłego wieku, zyskując oficjalnie miano schroniska. Brentei nieprzerwalnie przyjmowało kolejnych gości aż do 2020 roku, kiedy rozpoczęła się prawdziwa renowacyjna rewolucja.

Rifugio-Brentei

Remont miał na celu modernizację pokoi, przebudowę dachu i budowę dużej, panoramicznej jadalni z ogromnym oknem, z którego roztacza się widok na majestatyczne Dolomity Brenty. Projekt, zarządzany przez Curzel Legno-Legno House Trentino, koncentruje się na zrównoważonym rozwoju środowiska i wykorzystuje do tego drewno, szkło i stal.

Prace remontowe na wysokości ponad 2 tys. metrów były uzależnione od warunków atmosferycznych, a w okresie zimowym całkowicie wstrzymywane. Ponieważ do schronienia można dotrzeć tylko pieszo wąską ścieżką, wszystkie materiały, w tym dźwig, zostały przetransportowane helikopterem i kolejką linową. Najważniejsze prace konstrukcyjne zostały ukończone jeszcze w 2020 roku, w kolejnym zaś sezonie wykończono dach nowej jadalni, ściany wewnętrzne, a podłogi, po instalacji ogrzewania, wyłożono płytkami. Schronisko po renowacji nabrało miejskiego charakteru, oferując bardziej komfortowe warunki, odpowiadając tym samym na potrzeby współczesnego „alpinisty”. W nowej aranżacji oddano również hołd tradycji, a mianowicie odsłonięto zewnętrzne kamienie wkomponowane w ściany schroniska, przypominając o wyczynie sprzed ponad 80 lat, gdy do budowy używano jedynie siły ludzkich mięśni.

O wyjątkowości projektu świadczy również samo miejsce, Dolomity w 2009 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sposób, w jaki region projektuje swoje schronisko, daje również wyobrażenie o tym, jakie idee chce realizować w turystyce wysokogórskiej. Rifugio Brentei kładzie nacisk na ekspozycję natury i ważnych tradycji w nowoczesnej aranżacji.

Rifugio-Brentei

Do schroniska można dotrzeć z Madonna di Campiglio, znanego ośrodka turystycznego oraz z doliny Brentei, z której roztacza się wspaniała panorama na skalne ściany Brenty.

Więcej informacji na stronie schroniska: https://www.rifugiobrentei.it oraz na profilu IG: https://www.instagram.com/rifugio_brentei/

Więcej pomysłów na aktywny wypoczynek w regionie Trenitno na stronie: www.visittrentino.info

[PR]