Wizy turystyczne dla Polaków – w jakich krajach ich potrzebujemy?

wiza turystyczna

W okresie urlopowym często decydujemy się na atrakcyjne okazje cenowe lotów czy wakacje last minute. W planowaniu odpoczynku często zapominamy, że do niektórych krajów koniecznością jest uprzednie wyrobienie wizy. HomeToGo.pl przygotowało zestawienie wybranych państw, które wymagają wiz turystycznych dla Polaków, z podziałem na: wydające wizy jedynie w ambasadzie, w miejscach granicznych i na lotniskach lub oferujące e-wizy.

wiza turystyczna

Kraje, w których wizę uzyskamy w ambasadzie

USA

Wizę wydaje konsul Stanów Zjednoczonych w Polsce, na podstawie wywiadu w konsulacie. O długości naszej wizy decyduje konsul: czy będzie ona ważna przez pół roku, 3, 5 czy nawet 10 lat. Warto pamiętać, że wiza uzyskana w konsulacie nie gwarantuje wjazdu do USA. Ostateczną decyzję o pobycie w USA podejmuje bowiem urzędnik kontroli granicznej, który raz jeszcze sprawdza cel pobytu i ważność dokumentów.

Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać planowaną datę opuszczenia kraju.

Chiny

30-dniową wizę turystyczną wydaje konsul ChRL w Polsce. Istnieje też prawo do 6-dniowego pobytu bez obowiązku posiadania wizy dla podróżujących tranzytem. Poruszamy się wówczas w obrębie trzech wyznaczonych obszarów Chin, bez możliwości przekraczania ich granic.

Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać termin wygaśnięcia wizy. 

Rosja

Elektroniczny wniosek wizowy należy wydrukować za pomocą strony internetowej, dostarczyć ją do Centrum Wizowego i umówić się na spotkanie w konsulacie. Pamiętajmy, że po przybyciu do Rosji mamy obowiązek zameldowania się w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji. Pasażerowie promów i statków wycieczkowych mogą przebywać bezwizowo w Sankt Petersburgu przez 72 godziny, jeśli są członkami zorganizowanej wycieczki turystycznej.

Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać planowaną datę opuszczenia kraju.

Kraje, w których wizę wyrobimy przez Internet

Australia

Turyści wyrabiają bezpłatną e-wizę za pośrednictwem strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że na lotniskach pasażerowie przechodzą losowe skanowanie. Jest to element bezpieczeństwa lotniczego, niezagrażający zdrowiu i nienaruszający prywatności pasażerów.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Indie

Posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii tylko na terenie 16 portów lotniczych. Opuszczenie kraju z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Turcja

Polscy turyści mogą nabyć e-wizę na stronie internetowej Evisa. Podczas procesu pobierana jest opłata w wysokości 20 USD. O wizę możemy starać się również na lotnisku, po przylocie do Turcji. Wiąże się to jednak z droższymi opłatami, w wysokości 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.

Ważność paszportu: powinna o co najmniej 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Kraje, w których wizę wyrobimy na lotnisku

Egipt

Polscy turyści mogą kupić egipską wizę turystyczną na lotnisku, bezpośrednio po przylocie do Egiptu. Wiza ta uprawnia do jednokrotnego wjazdu i 30-dniowego pobytu na terenie Egiptu. Jest to koszt ok. 25 USD.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Sri Lanka

Wizę na Sri Lance dostajemy od ręki na lotnisku, a opłatę uiszczamy w dolarach amerykańskich. Sri Lanka ma również możliwość wyrobienia e-wizy przez stronę internetową Eta. W obu przypadkach koszty wynoszą ok. 30-40$. Po przyjeździe wypełniamy dodatkowo Arrival Card.

Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Nepal

Wizę uzyskamy w wybranych punktach granicznych lub na lotniskach. Turyści planujący wyprawę himalajską w autonomicznym regionie Mustang, płacą dodatkowo min. 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Nieuiszczenie tej opłaty może skutkować 1 miesiącem więzienia.

Ważność paszportu: nie powinna być krótsza niż termin ważności wizy.

[PR]