Wielkanoc za oceanem – w kraju Wielkiego Jabłka

mt0132aSpędzanie świąt za granicą to trend, który wśród Polaków można obserwować już od kilku sezonów. Co ciekawe, coraz częściej decydują się oni na dalekie podróże. Według statystyk porównywarki ofert turystycznych KAYAK.pl, Polacy szukają okazji i kupują bilety lotnicze nie tylko do europejskich metropolii, które od lat są ulubionymi kierunkami na długie weekendy, ale coraz chętniej wybierają się również w trasy długodystansowe.

mt0132a

Analizy KAYAK.pl pokazały, że tym roku największym zainteresowaniem cieszy się Nowy Jork. Dużo większą popularnością, w porównaniu do ubiegłego roku, cieszyły się również inne amerykańskie miasta, takie jak San Francisco czy Los Angeles.

Najpopularniejsze kierunki

Dziesiątkę najpopularniejszych kierunków na świąteczną przerwę otwiera Nowy Jork, do którego lotów w tym okresie szukało aż 124% więcej Polaków niż w zeszłym roku o tej samej porze. Średnia cena biletu na tej trasie wyniosła ok. 2635 zł. Wygląda też na to, że Polacy już na dobre zadomowili się w Rzymie, który w tegorocznym zestawieniu zajął drugie miejsce pod względem najczęstszego wyszukiwania. Jednocześnie jest to opcja o wiele bardziej przystępna dla domowego budżetu – średnia cena za bilet w dwie strony wyniosła ok. 560 zł. Jak pokazały statystyki KAYAK-a, niewiele mniej (ok. 546 zł) zapłacili Polacy za loty do Barcelony. Zainteresowanie tym kierunkiem zwiększyło się prawie o połowę (56%), dzięki czemu uplasował się na trzecim miejscu wśród najczęstszych wyszukiwań polskich użytkowników KAYAK.pl.

Lider zeszłorocznego rankingu, Londyn, znalazł się dopiero na czwartym miejscu (ok. 495 zł za bilet). W okresie przedświątecznym Polacy szukali też na KAYAK-u atrakcyjnych połączeń do Bangkoku, zapewniając mu tym samym piąte miejsce w zestawieniu. Choć nie był już tak popularny wśród Polaków, jak w zeszłym roku (spadek liczby wyszukiwań o 16%), to i tak znalazło się wielu amatorów tajskiej kuchni, którzy zapłacili średnio ok. 2 290 zł za bilet. Zgodnie z wyszukiwaniami użytkowników KAYAK.pl, w zestawieniu znalazły się jeszcze trzy europejskie stolice – Paryż, Lizbona i Madryt (odpowiednio na 6., 7. i 8. Miejscu). Ranking zamknęły amerykańskie miasta – Chicago i San Francisco.

Ranking Cel podróży Średnia cena za przelot w obie strony (zł)
1 Nowy Jork 2635
2 Rzym 560
3 Barcelona 546
4 Londyn 495
5 Bangkok 2290
6 Paryż 427
7 Lisbona 962
8 Madryt 698
9 Chicago 2180
10 San Francisco 2814

mt0132b

Najmodniejsze kierunki: Stany Zjednoczone Ameryki inspirują polskich podróżnych

Które kierunki najbardziej interesują polskich turystów? Wydaje się, że w tym roku Polacy najbardziej chcą odwiedzić Wuja Sama. W pierwszej dziesiątce najczęściej wyszukiwanych kierunków na Wielkanoc znalazły się aż cztery amerykańskie miasta: San Francisco (190% wzrostu liczby wyszukiwań w stosunku do roku poprzedniego), Los Angeles (171%), Nowy Jork (124%) i Miami (81%).

Ranking Cel podróży Wzrost liczby wyszukiwań w stosunku do roku poprzedniego
1 San Francisco 190%
2 Madryt 174%
3 Los Angeles 171%
4 Dubaj 136%
5 Larnaca 133%
6 Teneryfa 129%
7 Nowy Jork 124%
8 Nowe Delhi 115%
9 Bruksela 110%
10 Miami 81%

Świąteczne atrakcje

Oprócz możliwości zwiedzenia danego miejsca, podróż w okresie świątecznym to także niesamowita okazja do poznania lokalnych tradycji. Co zatem czeka na Polaków w miastach, do których lotów najczęściej poszukiwali?

Największą atrakcją amerykańskich obchodów Wielkanocy jest „Easter Parade”, czyli uliczna defilada, w której udział może wziąć każdy, kto tylko przygotuje dla siebie wyjątkowe nakrycie głowy. Najbardziej znana jest parada organizowana w Nowym Jorku, jednak na podobne wydarzenia można się natknąć w każdym większym mieście. Podobnie jest z tradycją toczenia jajka na trawniku. Ceremonia organizowana jest co roku w poniedziałek wielkanocny nie tylko w przydomowych ogródkach Amerykanów, ale również… przed Białym Domem. Zgodnie z tradycją udział w niej bierze sam prezydent Stanów Zjednoczonych z swoją rodziną.

Włosi z kolei uwielbiają spędzać świąteczne wolne dni na świeżym powietrzu, co sprawia, że parki Rzymu zamieniają się w jeden wielki piknik. Dzięki temu można spokojnie i bez tłumu zwiedzić miasto, a rozkładając się z kocem na trawniku poczuć prawdziwy włoski klimat.


UWAGI

Analiza została przeprowadzona na podstawie wyszukiwań lotów z Polski za granicę dokonanych w terminie od 01.01.2015 do 09.03.2015 na loty w okresie od 30.03.2015 do 07.04.2015.


[komunikat prasowy]