Wi-Fi testowo na pokładach Air France KLM

Na pokładach wybranych samolotów należących do linii lotniczych Air France KLM pasażerowie mają łączność WiFi. Nowa usługa umożliwia podróżnym wysyłanie i odbieranie esemesów oraz e-maili, a także surfowanie po internecie.

Specjalnie zaprojektowana strona internetowa Air France KLM oferuje w czasie lotu szeroki zakres darmowych usług, w tym telewizję na żywo – kanały informacyjne i sportowe oraz istotne informacje związane z lotem i miejscem docelowym.

Ruszyła właśnie faza testów na pokładzie dwóch samolotów typu Boeing 777-300, którą przewoźnicy Air France KLM przeprowadzą we współpracy z firmą Panasonic Avionics. Testy potrwają do końca roku 2013. W tym czasie pasażerowie francusko-holenderskich linii, niezależnie od klasy przelotu, mogą łączyć się z internetem za pomocą smartfonów, laptopów, tabletów oraz wysyłać i odbierać esemesy oraz e-maile za pośrednictwem telefonów komórkowych. W fazie pilotażowej, wytypowane samoloty wyposażone w łączność Wi-Fi, będą latały na kilku trasach dalekiego zasięgu, między innymi z Amsterdamu do: Bangkoku, Sao Paolo, Osaki, Kuala Lumpur, Dżakarty, Limy, Panamy, Singapuru/Denpasar, Taipei/Manili, Quito/Guayaquil oraz z Paryża do: Waszyngtonu, Dubaju, Houston, Tokio, Seulu, Singapuru, Hong Kongu oraz Nowego Jorku.

W fazie testowej dostęp do internetu kosztuje 19.95 euro za cały lot lub 10.95 euro za godzinę użytkowania i jest możliwy we wszystkich klasach przelotu. Użytkownicy mogą płacić za dostęp do sieci kartą kredytową, natomiast korzystający z telefonów komórkowych (za wiadomości tekstowe i dane) będą rozliczani według taryf roamingowych ich operatora. Bezpłatnie dostępna jest specjalnie przygotowana strona internetowa zawierająca m.in. praktyczne informacje na temat lotu, pogody, możliwości wynajmu samochodu na miejscu, jak również rozrywkę w postaci magazynów i katalogów z produktami duty free dostępnymi na pokładzie. Pasażerowie mogą również oglądać na żywo trzy kanały informacyjne (BBC World News, BBC Arabic, Euronews) i kanał sportowy (Sport 24). Bezprzewodowa usługa – zarówno portal pokładowy, jak i internet satelitarny – jest dostępna tuż po starcie, po osiągnięciu pułapu około 6000 metrów.

[Źródło: Dziennik Turystyczny]