Wędruj zimą po najpiękniejszych polskich szlakach górskich!

Od 2010 roku łączna długość tras turystycznych wzrosła w Polsce z niemal 68 tysięcy do ponad 78 tysięcy kilometrów. Miłośnicy zimowych wędrówek stoją więc przed trudnym wyborem – na które z nich warto wybrać się w tym roku? Zapoznaj się z przygotowanymi przez markę Merrell propozycjami najpiękniejszych i najciekawszych szklaków górskich!

szlak-gorski

Szczeliniec Wielki, czyli wędrówka śladami Goethego

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem w Górach Stołowych. Jego niezaprzeczalnym walorem krajobrazowym jest fakt, iż leży on na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Najwyższym punktem góry jest skała zwana Fotelem Pradziada, skąd można zobaczyć Kotlinę Kłodzką i pasmo Sudetów z Karkonoszami. Oprócz widowiskowych skał podczas pieszej wyprawy przechodzi się przez głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia). Na teren Szczelińca można się dostać od strony Karłowa, gdzie podróżników czeka wejście po ok. 670 schodach na sam szczyt góry. Ta wędrówka, choć niezbyt intensywna, zapewnia niesamowite widoki. Skały tej góry są najbardziej znane ze swoich nietypowych kształtów opatrzonych nazwami zwierząt, które przypominają. Można zauważyć wśród nich, m.in. Małpę, Mamuta, Psa, Słonia, Kwoki czy Wielbłąda. Warto również wiedzieć, że w 1790 roku na Szczeliniec wspiął się niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe, czego potwierdzenie znajdziemy na upamiętniającej tę wizytę tabliczce.

Wyprawa na Szczeliniec Wielki będzie niewątpliwie dla każdego wyjątkowym doznaniem estetycznym. W tym terenie doskonale sprawdzą się rozwiązania obuwnicze proponowane przez outdoorową markę Merrell, szczególnie model Aurora 6 ICE+ WP wyposażony w Izolację M-Select™ WARM 200 g. Buty te posiadają również specjalną podeszwę zewnętrzną Vibram® Arctic Grip®, która zagwarantuje przyczepność i stabilizację w zmiennych warunkach pogodowych, m.in. na mokrym lodzie, śniegu czy błocie pośniegowym, dzięki czemu będziemy przygotowani na każdą wycieczkę.

Tajemnice Diablaka – odkryj legendy związane z Babią Górą!

Wielka Magura, Królowa Beskidów czy po prostu Babia Góra to następna propozycja na zimową wędrówkę po polskich szlakach. Niesamowicie bogata historia tego miejsca sprawia, że nie można go pominąć w swoich podróżniczych planach. Diablak (szczyt Babiej Góry) jest najwyższym wzniesieniem Beskidu Żywieckiego (1725 m n.p.m.) i znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Miłośnicy przygód, pięknych widoków i górskich źródeł powinni obrać trasę z Przełęczy Krowiarki szlakiem niebieskim na Markowe Szczawiny i dalej szlakiem czerwonym, prowadzącym na szczyt przez Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.). Legendy głoszą, że Babia Góra była miejscem, w gdzie ukrytych zostało wiele skarbów, których dawniej poszukiwano szczególnie właśnie w okolicy Przełęczy Brona. Na głazach zachowały się znaki pozostawione przez poszukiwaczy skarbów, m.in. wyryte krzyże, koła, strzały i symbole solarne. Inne opowieści mówią, że górę tę dawno temu obrały sobie za miejsce spotkań czarownice, by urządzać tu sabaty.

Trasa ta jest wymagająca, szczególnie pod względem wzniesień, które trzeba pokonać. Warto odpowiednio się przygotować do takiej wędrówki, m.in. wybierając wygodne obuwie zapewniające ochronę i stabilizację. Dobrym rozwiązaniem będzie model Thermo Freeze Tall WP z Membraną M Select® DRY, która odpowiada za wodoodporność i oddychalność materiałów. Dodatkowo podeszwa środkowa EVA zapewni stabilność i wygodę w każdych warunkach.

Krajobraz rodem z… „Opowieści z Narnii” – Błędne Skały

Osoby, które chcą połączyć miłość do gór i produkcji filmowych, muszą wybrać się na Błędne Skały w Góry Stołowe. Kompleks znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. To wyjątkowe miejsce, ponieważ tworzy je swoisty labirynt skalny obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry. Aby dojść do tego pięknego miejsca należy wyruszyć z Kudowy Zdroju szlakiem zielonym. Dzięki obraniu tej trasy  można zobaczyć przy okazji Kaplicę Czaszek na osiedlu Czermna oraz ruchomą szopkę i skansen w Pstrążnej. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, tzw. „Skalne Czasze”. Rozpościera się stąd widok m.in. na Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności można zobaczyć również Karkonosze. Fenomen Błędnych Skał docenił m.in. Andrew Adamson, reżyser „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, który część swojego filmu nakręcił właśnie na tym terenie.

Podczas tej wyjątkowej podróży warto wypróbować model butów Thermo Rogue Mid GTX, dzięki którym zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo. Systemy wodoodpornej membrany GORE-TEX® i izolacji PrimaLoft® Aerogel 100 g odpowiadają za ciepło i oddychalność. Dodatkowo podeszwa z bieżnikiem 5 mm zapewni wsparcie w najcięższych warunkach.

Zima sprzyja górskim wyprawom, a polskie szlaki i krajobrazy zapewniają wyjątkowe doznania podczas podróży. To czas, w którym możemy odpocząć, odstresować się i jednocześnie być aktywnym fizycznie. Pamiętajmy jednak, że każda taka wyprawa wymaga przygotowania, a w górach jednym z najważniejszych elementów ekwipunku jest odpowiednie obuwie.

[PR]