W trakcie tegorocznych wakacji więcej Polaków (59%) planuje wyjechać na urlop – wynika z badania CBOS. W jaki sposób rozsądnie przygotować się do wyjazdu na letni wypoczynek, aby spędzić go bezpiecznie? Jak uchronić się przed wysokimi kosztami pomocy medycznej na miejscu?
Zbliża się letni sezon urlopowy. Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2017r. w tym roku aż 59% badanych zamierza wypoczywać poza miejscem stałego zamieszkania. Wynik jest wyższy od zeszłorocznego o trzy punkty procentowe. Zwiększył się również odsetek osób planujących urlop wyłącznie w kraju (z 51% w roku 2016 do 56% obecnie). Wyjazd zagraniczny rozważa 11% osób, natomiast 28% ankietowanych połączyłoby wypoczynek krajowy i zagraniczny.
Polisa zagwarantuje bezpieczeństwo
Planując wakacje warto pamiętać o bezpieczeństwie i zabezpieczyć się przed ewentualnymi przykrymi sytuacjami tj. problemami zdrowotnymi wypadkiem, czy zagubieniem bądź kradzieżą bagażu. Wyjeżdżając na urlop, często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo kosztowne może okazać się leczenie powypadkowe, zwłaszcza transport medyczny, czy akcje ratownicze.
W takich sytuacjach niewątpliwie przydaje się ubezpieczenie podróżne, które pokryje dodatkowe koszty leczenia, a także zapewni organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju (również transportu medycznego). Ponadto dobre ubezpieczenie podróżne gwarantuje nam pomoc w sytuacji uszkodzenia, zgubienia lub opóźnienia bagażu, a także zwrot kosztów odwołanego lub opóźnionego lotu. Nawet jeżeli wybieramy się na urlop z biurem podróży, dodatkowa polisa będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż ubezpieczenia oferowane w ramach wyjazdów zorganizowanych, często mają wąski zakres i sumę ubezpieczenia.
Wyniki VII Ogólnopolskiego Badania Assistance pokazują, że rośnie liczba osób, która posiada assistance podróżny. Najbardziej przydatne świadczenia przysługujące w ramach ubezpieczenia podróżnego to zdaniem respondentów organizacja i pokrycie kosztów leczenia (85%) i transport medyczny (63%). Wśród osób, które wyjeżdżają za granicę 60% wykupuje ubezpieczenie podróżne samodzielnie, a 7% osób otrzymuje je w ramach innych produktów.
Bezpieczny wypoczynek bez przykrych, nieprzewidzianych zdarzeń pozwoli nam cieszyć się chwilami relaksu. Warto zatem jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć się, wykupując specjalne ubezpieczenie podróżne, które zapewni nam natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży. Oferta Europ Assistance Polska zapewnia ubezpieczonemu organizację i pokrycie kosztów usług świadczonych na rzecz ubezpieczonego za granicą, dzięki czemu nie musi się on martwić o zwrot wysokich kosztów udzielonej pomocy – mówi Marcin Zieliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.
Opieka medyczna na wakacjach
Wybierając się w podróż zagraniczną warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej w kraju, do którego się udajemy. W niektórych państwach bowiem placówki medyczne pobierają opłaty za realizację świadczeń, a koszt ten jest udziałem własnym pacjenta. Koszty nierefundowane mogą dotyczyć wielu kwestii np. dopłaty do leków na receptę, pobytu w szpitalu, świadczeń ratownictwa medycznego udzielanych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, a także, w większości przypadków, kosztów transportu sanitarnego.
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwala korzystać nam z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach europejskich nie wszystkie świadczenia zdrowotne są refundowane, dlatego za część z nich, mimo posiadania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić turysta. Dzięki polisie ubezpieczeniowej możemy liczyć nie tylko na natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży zagranicznej, ale także na organizację i pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, czy transportu medycznego do kraju.
– Karta EKUZ zapewnia nam opiekę zdrowotną w Unii Europejskiej, na zasadach które obowiązują w poszczególnych krajach. Niestety często zdarza się, że turyści sami muszą pokryć część kosztów w państwach, w których nie ma 100% finansowania opieki medycznej. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami finansowania opieki medycznej w kraju, w którym planujemy urlop i rozważyć zakup stosownego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje nieprzewidziane koszty – dodaje Zieliński.
[PR]