Ukryte skarby Chorwacji — 10 miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć!

Oprócz popularnych plaż i turystycznych miejscowości, w Chorwacji można odkryć jeszcze wiele fascynujących miejsc. Niektóre z nich są w dalszym ciągu znane głównie ludności lokalnej, gdyż położone są z dala od zatłoczonych deptaków czy słynnych zabytków. Chorwacja jest krajem niezwykle pięknym i odznacza się wyjątkową różnorodnością. Widać to zarówno na niesamowitym, niezniszczonym przez człowieka wybrzeżu Adriatyku, jak i na obszarach dziedzictwa przyrody i kulturowego, położnych w głębi lądu. We wszystkich zakątkach kraju, można znaleźć mnóstwo atrakcji przez cały rok. Poza sezonem atmosfera jest spokojniejsza i bardziej odprężająca, dzięki czemu łatwiej jest doświadczyć prawdziwych uroków tego kraju.

mt0185a
Biševo (photo by Ivo Pervan)
  • W pobliżu słynnego Dubrownika leżą miejscowości Ston i Mali Ston, które od setek lat łączy ze sobą imponujący mur. Dziś te nadmorskie miasteczka w pełni czerpią ze swojego dziedzictwa kulturowego i oferują turystom różnorodne, znakomite potrawy złożone głównie z ostryg i innych owoców morza.
  • Godna polecenia jest też piękna wyspa Bisevo w dziewiczej Dalmacji. Niezapomnianych wrażeń turystom dostarcza błękitna jaskinia, której nazwa pochodzi od poświaty, którą tworzą docierające do niej pod powierzchnią wody promienie słoneczne i wypełniające jaskinię błękitem. Na wyspie warto zajrzeć nie tylko do jaskiń, lecz także na piaszczyste plaże oraz spróbować tutejszego świetnego wina, które jest uwielbiane przez miejscowych.
  • Palagruza to nietypowy przykład chorwackiego archipelagu. Położony w środkowej części wybrzeża Adriatyku, składa się z kilkudziesięciu bezludnych wysp i stanowi dom dla wielu zwierząt. Dzięki latarni morskiej umieszczonej w najwyższym punkcie archipelagu, widać go z odległości wielu kilometrów.
  • Niewielu turystów odwiedzających chorwacką stolicę – Zagrzeb, wie o miejscu w którym relaksują się mieszkańcy miasta. Jest nim rezerwat przyrody Medvednica — zielony obszar obejmujący wiele szlaków górskich, przeznaczonych również dla wędrowców. Można tu zobaczyć fortecę Medvedgrad oraz jaskinię Veternica, w której mieszkał człowiek prehistoryczny. W pobliżu stolicy znajduje się również miejscowość Sljeme, kolejny popularny cel weekendowych wycieczek, w której gospodarze kameralnych górskich schronisk oferują prawdziwe domowe jedzenie.
mt0185b
Motovun (by Ivo Pervan)
  • Na półwyspie Istria znajduje się położony na powierzchni 10 km2 las Motovun, słynny z rosnących w nim przepysznych trufli, do poszukiwania których wykorzystuje się specjalnie szkolone psy.
  • Nie każdy wie, że od niemal 200 lat w Istrii mieszkają mumie. W kościele św. Błażeja, w miasteczku Vodnjan znajduje się drugi co do wielkości europejski zbiór zmumifikowanych ludzkich szczątków. Można tu obejrzeć całe mumie, umieszczone w szklanych sarkofagach a także inne zabalsamowane relikwie, które przewieziono tu kiedyś z Wenecji, aby ochronić je przed atakiem wojsk napoleońskich.
  • Cres w Zatoce Kvarner jest największą chorwacką wyspą, na której można zobaczyć przepiękne jezioro Vransko, a także podziwiać zróżnicowaną faunę, w tym rzadko spotykane zwierzęta, takie jak sępy płowe.
  • W środkowej części Chorwacji w okolicach miasta Karlovac, a konkretnie w pobliżu miasteczka Slunj, znajduje się stary skansen Rastoke. To wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury regionu z historycznymi młynami wodnymi i naturalnym krajobrazem ukształtowanym przez rzekę Slunjcica, które przetrwało stulecia burzliwej historii.
  • Na północy kraju w pobliżu miasta Krapina znajduje się idealnie zachowany zamek Trakoscan, który przetrwał wiele stuleci. Tę przepięknie położoną budowlę można zwiedzać na dwa sposoby – pieszo lub podczas wycieczki łodzią.
Trakošćan (by Darko Vurusic)
  • Prawdziwe, ukryte skarby można również spotkać w położonym na wschodzie Chorwacji regionie Slawonii, znanym głównie ze słynnego archeologicznego odkrycia. Znaleziono tu prehistoryczne naczynie – „Gołębicę z Vucedolu”, będącą  pozostałością kultury, której przedstawiciele osiedlili się w okolicach miejscowości Vucedol tysiące lat temu. Turyści mogą poznać starożytne dziedzictwo kulturowe regionu w znajdującym się tam muzeum.

[PR]