Tutaj Cię jeszcze nie było! Poznaj 5 niezwykłych atrakcji na jesienną wyprawę

Polska kryje w sobie wiele urokliwych zakamarków. Magazyn Travelist przygotował listę pięciu niesamowitych miejsc, które wciąż czekają na odkrycie przez turystów.

Skałki Piekło pod Niekłaniem

Okazuje się, że wyjątkowe formacje skalne to nie tylko „specjalność” Dolnego Śląska. Góry Stołowe czy unikalne kompozycje w Rudawach Janowickich mają mocną konkurencję w Świętokrzyskiem – rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło. Mieści się w pobliżu wioski o tej samej nazwie oraz innej, nazwanej… Niebo. Według legend ten umiejscowiony na wzniesieniu Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich park krajobrazowy był niegdyś miejscem pokuty niesfornych diabłów.

Na terenie rezerwatu można podziwiać zbudowane z piaskowców skalne grzyby, kominy, gzymsy i… sfinksy. Imponują nie tylko kształtem, ale i wysokością. Ta potrafi bowiem sięgać nawet do 8 metrów. Wśród tych ciągnących się na przestrzeni 1 kilometra formacji miłośnicy przyrody odnajdą jeszcze jeden skarb – zanokcicę północną, czyli rzadką paproć będącą pamiątką po klimacie polodowcowym.

Sokołowsko k. Wałbrzycha

„Dolnośląskie Davos” – tak w czasach swojej świetności nazywane było Sokołowsko. Ta niewielka miejscowość, dziś już nieco zapomniana, kiedyś pełniła rolę uzdrowiska przeciwgruźliczego, które przyciągało w okolice Wałbrzycha kuracjuszy z całej Europy. Malownicze krajobrazy Gór Suchych były także magnesem dla tzw. śmietanki towarzyskiej, a później też dla artystów. W tamtych okolicach bywał i tworzył np. Krzysztof Kieślowski.

Teraz to jedno z tych miejsc, o których mówi się, że czas się w nich zatrzymał. Pozostałości po legendarnym sanatorium dr. Hermanna Brehmera, urokliwa cerkiew i… wszechobecna cisza. Warto odwiedzić to nieco zapomniane letnisko, nie tylko przy okazji górskiej wędrówki po pobliskich Sudetach.

Twierdza Srebrna Góra

Będąc na Dolnym Śląsku, można ominąć popularny Zamek Książ czy Zamek Czocha (choć i tak polecamy je zobaczyć) i pojechać nieco dalej. U podnóża Gór Sowich i Bardzkich wyrasta bowiem największa twierdza górska w Europie – Twierdza Srebrna Góra. Wybudowano ją pod koniec XVIII wieku, a jej architektoniczny rozmach robi wrażenie do dziś. Składa się na nią bowiem aż 151 kazamat (tzw. pomieszczeń fortecznych), 6 fortów i kilka bastionów. W środku – poza studniami i magazynami – mieściło się także więzienie, szpital i browar. Obecnie twierdza jest idealnym celem podróży dla poszukiwaczy skarbów. Według legend w jej murach mieści się chociażby słynna Bursztynowa Komnata.

Skit w Odrynkach

Są takie miejsca w Polsce, które aż emanują ciszą i spokojem. Jednym z nich jest założony przez Ojca Gabriela Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach. Ta położona na Podlasiu prawosławna pustelnia jest jedynym takim miejscem w naszym kraju. Nic dziwnego, że zjeżdżają się do niej pragnący wytchnienia mieszkańcy dużych miast z całej Polski. Szczególnie urokliwa jest ona właśnie jesienią, kiedy zostaje otoczona przez granatowe wody Narwi. Warto się tam udać, chociaż na chwilę, aby wsłuchać się w siebie i otaczającą cerkiew naturę.

Park Gródek w Jaworznie

Co mają wspólnego Malediwy i Wyżyna Śląska? Krajobraz! A to za sprawą splotu nieszczęśliwych okoliczności. Położony na przedmieściach Jaworzna Park Gródek to bowiem dawna kopalnia dolomitu, która w 1997 roku przerwała swoją działalność i została całkowicie zalana. Tak powstały rozlewiska, które dzisiaj przyciągają nieskazitelnie czystą wodą. Teraz to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Sprzyjają temu liczne ścieżki i punkty widokowe, które pozwalają spojrzeć na stawy z góry w złotej, jesiennej oprawie.

[PR]