Tureckie Kusadasi – co zwiedzić w bajkowym kurorcie?

mt3019Kusadasi to turecki kurort wypoczynkowy położony nad malowniczym brzegiem Morza Egejskiego. Słońce, piaszczyste plaże i lazurowa woda zapewnią błogi relaks miłośnikom plażowania. Pasjonaci historii podczas pobytu w Kusadasi mogą natomiast podziwiać liczne zabytki świadczące o bogatych dziejach ośrodka.

mt3019

Meczet Kaleici w kurorcie Kusadasi – symbol nadmorskiego miasteczka

W trakcie wczasów w rajskiej miejscowości Kusadasi koniecznie należy wybrać się do meczetu Kaleici, który uznawany jest za symbol ośrodka. Świątynia stanowi najpiękniejszy zabytek tego typu na terenie kurortu, została wzniesiona na planie kwadratu oraz przykryta kopułą, otoczoną przez 12 charakterystycznych łuków. Elementy dekoracyjne powstały natomiast z macicy perłowej. Zabytkowy meczet wywiera imponujące wrażenie na turystach, pragnących podążać śladami historii regionu.

Kusadasi – najpopularniejsze atrakcje turystyczne miasta

Przebywając w kurorcie, warto również zawitać do meczetu Hanim. Oryginalna budowla została wzniesiona w 1658 r., jednak uległa destrukcji w 1922 r. Dzisiejszy wygląd świątynia uzyskała po przebudowie w latach 1951-1957, sfinansowanej przez mieszkańców. Po dawnym meczecie zachowały się jedynie fundamenty. Budowla wyróżnia się bogato zdobionym mihrabem oraz ołowianą kopułą.

Do innych zabytków architektury sakralnej w Kusadasi zaliczyć należy również: meczet Türkmen Camii, powstały w 1650 r. oraz meczet Hacı İbrahim Camii, wybudowany w XVII stuleciu. Podczas zwiedzania miasta warto także zwrócić uwagę na fragmenty akweduktów. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów antycznych, zaś pozostałe zostały wzniesione w XVII w.

Do najbardziej znanych zabytków Kusadasi należy także brama miejska Kale Kapısı, która w przeszłości strzegła ośrodek przed najazdami. Na przedmieściach Kusadasi znajduje się zaś stara turecka łaźnia Ada Saray, gdzie można skorzystać z kąpieli (cena wynosi 30 TL) oraz zamówić specjalny masaż (60 TL).

Moc atrakcji dla pasjonatów dawnych dziejów

Wakacje w malowniczej miejscowości wypoczynkowej Kusadasi (zobacz wczasy w Kusadasi na Turcja.com.pl) to nie tylko relaks na piaszczystych plażach i kąpiele w przejrzystej lazurowej wodzie. Liczne zabytki, świadczące o barwnej historii pozwolą odkryć tajemnice drzemiące w murach miasta i spędzić niezwykle ekscytujący urlop.