Turcja na własną rękę?

Wedle analizy Kiwi.com, Turcja znalazła się w rankingu TOP 20 najbardziej popularnych kierunków zbliżającego się sezonu wakacyjnego, wśród polskich podróżujących. Choć do niedawna, najchętniej była wybierana, jako destynacja na zorganizowaną podróż z pośrednikiem, dzisiaj, między innymi za sprawą nowo otwartych i bezpośrednich połączeń lotniczych, jej popularność rośnie wśród osób, które urlop planują na własną rękę. W tym roku Turcja odnotowała niemal 25% wzrost wśród podróżujących w porównaniu z ubiegłym rokiem, a korzystne ceny połączeń lotniczych, jak i zróżnicowana baza noclegowa, przyciągają szerszą uwagę. Od czego zacząć planowanie urlopu w Turcji?

turcja

Jaki lot wybrać?

W tym roku otworzono nowe i bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy i Krakowa do wybranych miejscowości. Mowa tu nie tylko o Stambule, czy mniej turystycznej stolicy – Ankarze, a o nadmorskich miejscowościach, gwarantujących piękną, słoneczną pogodę, jak znana wielu Antalya, Alanya czy Izmir.

Kiwi.com podpowiada, że za lot z Warszawy do Antalyi, trwający około 2h50 minut zapłacimy od 404 zł.  W szczycie sezonu, ta cena będzie wyższa – jak podaje Kiwi.com, w zbliżającym się sezonie wakacyjnym generalnie średnia cena lotu będzie wyższa o 40 EURO niż w roku ubiegłym. Zatem, udając się do Antalyi w czerwcu, lot na tygodniowy urlop będzie nas kosztował około 840 zł.

Kolejną znaną wśród turystów miejscowością jest Alanya. Jak podaje Kiwi.com, jeszcze w czerwcu, udając się na urlop do Alanyi, bezpośredni lot z Warszawy będzie nas kosztował 430 zł. Warto rozważyć rezerwację już teraz, z uwagi na to, że ceny połączeń lotniczych rosną bardzo dynamicznie.

I wreszcie Izmir, czyli drugie co do wielkości miasto w Turcji, położone nad morzem Egejskim, a właściwie nad Zatoką Izmirską, to wschodząca gwiazda wśród tureckich destynacji. Na pierwszy majowy weekend, a więc termin niezwykle popularny na zagraniczne voyage, bezpośredni lot z Warszawy do Izmiru kosztował około 450 zł w dwie strony! Takie ceny obowiązywały jeszcze na 2 tygodnie przed wylotem. W szczycie sezonu letniego cena lotu będzie odpowiednio wyższa. Osoby, dla których głównym kryterium wyboru jest cena i jednocześnie mogą pozwolić sobie na wakacje poza sezonem, powinny rozważyć wrzesień czy październik – na miejscu pogoda nadal dopisuje, a ceny lotów są o kilkaset złotych niższe.

Jak podróżować po Turcji?

Udając się do Izmiru, Kiwi.com rekomenduje 2 travel-hacki:

  1. Miasto, z którego ruszę dalej

Z uwagi na to, że lot do Izmiru można kupić w cenie 450 zł, Izmir jest doskonałym miejsce na rozpoczęcie podróży po Turcji. W okolicy, nad wybrzeżem morza Egejskiego jest cała masa miejscowości stricte turystycznych, również tych mniej znanych, gdzie będzie zdecydowanie więcej lokalsów, niż turystów.

Dodatkowo, Turcja oferuje niezwykle szeroką ofertę połączeń autobusowych niemalże o każdej porze dnia i nocy, a do tego w niskiej cenie, dzięki temu szybko i wygodnie można dotrzeć niemal wszędzie. W cenie biletu możemy liczyć na przekąskę, napój, a pokładowa stewardessa skropi nasze ręce słynną w Turcji odświeżającą kolonya, wodą różaną. Wchodząc na dowolny dworzec możemy być pewni, że nie zgubimy w morzu ofert i linii przewoźników – lokalni naganiacze natychmiast skierują nas tam, skąd odjeżdża nasz autobus.

     2. Baza wypadowa

Izmir jest drugim co do wielkości miastem Turcji, liczącym około 5 mln mieszkańców, i jest w nim co robić. Przede wszystkim tętni życiem i muzyką. Niezliczona liczba kafejek, restauracji jest otwarta do późnych nocnych godzin, a widok biesiadujących i roztańczonych ludzi w niepozornej, bocznej uliczce, w środku tygodnia, nie należy do rzadkości. Miasto jest świetną alternatywą, by zatrzymać się w nim na dłużej i organizować jednodniowe wypady za miasto. Oferta hotelowa w Izmirze jest bardzo bogata, a ceny bardzo konkurencyjne!

Czy Turcja jest droga?

To zależy. Na pewno w najbardziej popularnych miejscowościach, nastawionych na turystów z zagranicy ceny będą dużo wyższe – niejednokrotnie za posiłek czy deser zapłacimy 3 razy więcej niż na mniej turystycznym szlaku. Ale, warto pamiętać, że targowanie się i zbijanie ceny to narodowy sport Turków. Ci którzy będą pytać o cenę i sugerować swoją, zapłacą dużo mniej.

Ceny są niższe w Polsce, zwłaszcza w restauracjach. Za wystawną kolację w tureckiej lokancie dla 2-3 osób zapłacimy około 150 zł. Ceny żywności w sklepach również są niższe, a na targach warzywno-owocowych można wybierać w soczystych owocach i pomidorach, których cena jest kilkukrotnie niższa w Polsce.

Jak zaoszczędzić na zakupie biletu lotniczego?

Dla tych którzy poszukują taniego lotu na wakacje, Kiwi.com przygotowało kilka podpowiedzi:

  • Podróżuj z pobliskich lotnisk lub na pobliskie lotniska zamiast wybierać największe porty w regionie. Te mniejsze mogą oferować lepsze ceny, czasem nawet dwukrotnie tańsze! Wprowadzając miasto wylotu i/lub przylotu na Kiwi.com, możesz wybrać lotniska w promieniu 250 km w miejscu wylotu i/lub przylotu, aby uzyskać najlepsze połączenie.
  • Jeśli możesz, to zamiast szukać konkretnych dat podróży, wybierz tydzień lub miesiąc/miesiące, w których chcesz podróżować, i dodaj, ile dni chcesz spędzić w miejscu docelowym. W ten sposób możesz uzyskać tańsze opcje podróży.
  • Samodzielny transfer: podróżowanie z własnym transferem sprawia, że przemieszczanie się jest tańsze, a łącząc oddzielne loty tworzymy unikalne plany podróży. Ta sztuczka pomaga otrzeć do dowolnego miejsca docelowego, nawet jeśli linia lotnicza nie uwzględnia go jako istniejącego w planie podróży. Wybierz „gdzie” i „kiedy” chcesz lecieć, a Kiwi.com utworzy plan podróży z oddzielnych lotów różnych linii lotniczych.
  • Alerty dotyczące cen lotów śledzą lot, który Cię interesuje, i powiadamiają Cię o zmianach kosztów podróży, dzięki czemu możesz dokonać rezerwacji, gdy zobaczysz cenę, która przypadnie Ci do gustu.

Kiwi.com

Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.

[PR]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.