Pięć tysięcy kilometrów szlaków. Brzmi kusząco? Taka długość i różnorodność tras zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów odwiedzających Trentino. Choć może to nie najszybszy sposób na poznanie całej prowincji, odkrywanie jej najpiękniejszych zakątków, kawałek po kawałku, z pewnością jest jedną z najprzyjemniejszych form aktywnego wypoczynku.
Decydując się na trekking w Trentino możecie zaplanować wycieczkę idealnie dopasowaną do własnych potrzeb. Na początek warto określić najważniejsze priorytety i rzetelnie ocenić możliwości kondycyjne uczestników wędrówki, co z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego fragmentu trasy i pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko przykrych niespodzianek.
Jednak trekking w Trentino to nie tylko wysiłek fizyczny – na koniec intensywnego dnia zawsze możemy liczyć na pełen relaksu wieczór w górskim schronisku, przy lampce dobrego wina i smakowitych lokalnych specjałach.
Szlak Panoramiczny (Dolomiti Panorama Trek) to pierwszy z dwóch najważniejszych szlaków przecinających Trentino. Jeżeli przemierzyć go w całości, zwiedzimy najpiękniejsze zakątki i doliny prowincji – Fiemme, Fassa i San Martino di Castrozza – Primero – Vanoi. Marszruta ma długość ponad 200 km i w sumie 16 tys. m przewyższenia; jest wyraźnie oznakowana, więc ryzyko pomylenia drogi jest naprawdę niewielkie. Pokonanie całego szlaku zajmuje ok. 60 godz., niemniej jednak, możemy wybrać każdy z 20 odcinków, na który został podzielony. Sześć fragmentów szlaku przecina dolinę Val di Fassa tworząc Trek King; gęsta sieć ścieżek oplata masyw Cantinaccio, Sassolungo i słynną Marmoladę. To idealne miejsce, by o zmierzchu podziwiać Enrosadira – niezwykłe zjawisko, podczas którego blade góry przybierają przepiękne, pomarańczowo – czerwone barwy.
W San Martino di Castrozza, górskie drogi tworzące szlak Dolomiti Panorama Trek oznaczono nazwą Palaronda Trek. W zależności od kondycji, wybrać możemy spośród dwóch wersji szlaku: „soft” (łatwej) i „hard” (trudnej). Pokonanie pierwszego zajmuje 4, a drugiego 5 dni.
Absolutnie godna polecenia jest również marszruta wytyczona w Val di Fiemme – Latemar Trekking – ścieżki wiodą wśród bajecznych formacji skalnych. Na pokonanie trasy zaplanować trzeba dwa dni z noclegiem w schronisku Torre di Pisa.
Wybierając się na dowolny odcinek szlaku, poznamy smak wyjątkowej wędrówki i doświadczymy emocji towarzyszącym wysokogórskim wyprawom. Kto nie spędził nigdy noclegu w schronisku na wysokości powyżej 2 tys. m n.p.m., nie wie jak niezwykłe to przeżycie! Choć większość szlaków została wytyczona tak, by można je bezpiecznie przemierzać samemu, wybierając się na dłuższy trekking, lub zabierając ze sobą dzieci, warto skorzystać z pomocy przewodnika. Pokonanie całego szlaku zabiera kilka dni, jednak – nie mając wystarczająco dobrej kondycji – zawsze można wybrać krótsze fragmenty trasy.
Drugim, głównym szlakiem trekkingowym regionu jest Szlak Dolomitów Brenta (Dolomiti di Brenta Trek) biegnący w paśmie Dolomitów Brenta, w samym sercu parku krajobrazowego Adamello Brenta, największego chronionego obszaru przyrody w Trentino. Na tym szlaku wyznaczono dwa rodzaje tras – trudniejszą i łatwiejszą. Jedna z nich, przeznaczona dla wymagających piechurów, określana jest mianem „Expert”. Drugą trasę, tzw. „Country” poleca się mniej wprawionym turystom i rodzinom z dziećmi.
Zanim wybierzecie się na trekking, pamiętajcie, by dokładnie zaplanować trasę i miejsca postoju. Pomimo, że szlaki są czytelnie oznakowane, warto wcześniej zaopatrzyć się w mapę regionu, ściągnąć do smartfona parametry GPS lub aplikacje ułatwiające poruszanie się w górskim terenie.
W przypadku, gdy obrana droga okaże się dla nas zbyt długa lub wymagająca, łatwiej będzie ominąć trudne odcinki i skrócić czas wędrówki.
Schroniska w Trentino to niezwykle urokliwe miejsca, w których turyści mają okazję doświadczyć wyjątkowej gościnności. Odwiedzając alpejskie chaty, grzechem byłoby nie skosztować specjałów lokalnej kuchni – niepowtarzalny smak serów, wędlin i win z pewnością na długo zapadnie w pamięć.
Niemniej jednak, piękne widoki, możliwość obcowania z dziką przyrodą i przepyszne jedzenie to nie wszystko. Wiadomo, że XXI wiek przyzwyczaił większość z nas do pewnych udogodnień, a łatwy dostęp do sieci internetowej stał się czymś oczywistym i oferowanym w standardzie. Tak więc, idąc z duchem czasu, część schronisk górskich położonych w pobliżu wspomnianych szlaków udostępnia odwiedzającym turystom bezpłatną sieć Wi – Fi. Czy do przepisu na udane wakacje w Trentino można dodać coś więcej?
[PR]