Taksówka w dużym mieście – jak nie dać się oszukać?

itaxiTaksówka to wygodny sposób na podróżowanie. Niestety, także dość drogi, a wtedy, gdy zostanie nieodpowiednio wybrana, jeszcze droższy niż przeciętne ceny za kursy. Jak nie dać się oszukać przy korzystaniu z taxi?

Z taksówek korzystamy przede wszystkim w dużych miastach, aby dostać się na dworzec, lotnisko, na spotkanie czy też wrócić bezpiecznie z imprezy. Niestety, wtedy, gdy nie zna się zaufanej korporacji taksówkarskiej, ryzyko bycia oszukanym jest znacznie wyższe.

itaxi

Zamawiaj kurs przez telefon

Nie bierz taksówki z postoju, ponieważ wtedy musisz zwykle zapłacić za nią znacznie więcej. Najlepiej zamówić taxi przez telefon, dzwoniąc do korporacji, ale można skorzystać też z nowocześniejszej metody, a mianowicie aplikacji, które pozwalają na szybkie i wygodne zamówienie taxi w Warszawie czy innych dużych miastach.

Sprawdzaj oznakowanie taksówki

Dużym problemem są kierowcy podszywający się pod taksówkarzy, którzy oferują „przewozy osobowe”. W tym przypadku za kurs można zapłacić nawet parę razy więcej niż za ten w taksówce. Na pojeździe musi znaleźć się informacja o licencji pojazdu, tabliczka z cenami czy hologram.

Zwróć uwagę na taksometr

Gdy wsiadasz do samochodu, taksometr musi być wyzerowany i powinna znaleźć się na nim tylko kwota początkowa, za wejście do samochodu. Kierowca nie powinien doliczać żadnych opłat za oczekiwanie.

Kontroluj trasę

Niestety, zdarza się, że kierowcy w dużych miastach jadą do celu wskazanego przez klienta okrężnymi drogami, co podwyższa rachunek. Warto wcześniej sprawdzić mapy lub zajrzeć na GPS na smartfonie. Można zaproponować też swoją trasę.

Poproś o rachunek

Na koniec przejazdu kierowca powinien przekazać ci rachunek za kurs – jeżeli tego nie zrobi, poproś o paragon, ponieważ to on jest potwierdzeniem, że skorzystałeś z oferty i w razie potrzeby będzie podstawą do dochodzenia swoich praw.

Pamiętaj, że jeżeli zapłaciłeś podejrzanie dużo za kurs, możesz dochodzić swoich praw. Wezwij straż miejską lub policję na miejsce, zgłoś swoje zastrzeżenia do korporacji, zawiadom Inspekcję Handlową oraz urząd miejski.