Święta na stoku? Słowacja otwiera się dla turystów

Ruch turystyczny na Słowacji budzi się po lockdownie. Wraz ze spadkiem liczby zakażeń, rząd zdecydował się na zniesienie części obostrzeń związanych z pandemią. Skorzystają osoby zaszczepione, które już od 11 grudnia mogą cieszyć się otwartymi stokami i wyciągami narciarskimi, a od 25 grudnia będą miały dostęp do bazy hotelowej. Jakie atrakcje czekają na miłośników białego szaleństwa na Słowacji?

slowacja
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planowali zimowy odpoczynek na Słowacji. Po jesiennym lockdownie, który znacznie ograniczał ruch turystyczny, rząd zdecydował się na zniesienie części obostrzeń dla tych, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Osoby w pełni zaszczepione mogą  korzystać ze stoków i wyciągów narciarskich już od 11 grudnia. Pełną parą sezon zimowy na Słowacji ruszy 25 grudnia, kiedy otworzą się hotele. Obiekty noclegowe będą mogły świadczyć usługi gastronomiczne i wellness.
 
Warunkiem skorzystania z noclegu będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu RT-PCR lub antygenowego. Możliwe będzie także przejście testu w samym hotelu. Dotyczy to również dzieci do 12 roku życia.
 

W tym roku warunki narciarskie są wprost wymarzone. Cieszymy się, że śnieżnej aurze towarzyszy poprawiająca się sytuacja pandemiczna w kraju. Stawiamy na bezpieczny odpoczynek i przestrzegamy obowiązujących zasad, aby każdy odwiedzający nas turysta mógł bez obaw cieszyć się atrakcjami. Czekamy na przyjazd także gości z zagranicy i serdecznie ich zapraszamy – mówi Václav Mika, dyrektor generalny SLOVAKIA TRAVEL.

Słowacka zima – niepowtarzalny wypoczynek pełen przygód

W różnych częściach Słowacji znajdziecie aż 36 nowoczesnych ośrodków narciarskich. Oprócz nart, tych do zjeżdżania lub biegowych, można spróbować m.in. snowboardingu czy bobslejów.
W całych Wysokich Tatrach dostępny jest uniwersalny tatrzański skipass. W Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese i w Starom Smokovci do chmur wynosi turystów aż 20 nowoczesnych wyciągów. Do ośrodka na Štrbskom plese z głównego parkingu kursować będzie bezpłatny skibus. Na saneczkarzy w Hrebienku czeka zaś tor o długości 2,5 km. Warto tu również zahaczyć o unikatową atrakcję – Tatrzańską Świątynię Lodową. W tym roku motywem przewodnim jest Pielgrzymka św. Jakuba – stąd wyrzeźbiona w lodzie Katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela.
slowacja
Jasná, jako największa arena narciarska ze świetnymi warunkami do uprawiania sportów zimowych tradycyjnie oferuje mnóstwo atakcji i możliwości aktywnego wypoczynku. Na szczyt Chopoku dotrzeć można najnowszymi kolejkami linowymi Funitel. Ośrodek oferuje ponad 50 km stoków o różnych poziomach trudności, odpowiednich zarówno dla początkujących, rodzin z dziećmi, jak i zaawansowanych narciarzy. Wieczorem zjeżdża się tu na oświetlonym stoku w części Biela Púť. Organizację wypoczynku ułatwi bezpłatny transport wahadłowy z darmowego parkingu w Pavčinej Lehote, który zacznie działać już od 27 grudnia.
Z wieczornego szusowania można korzystać również w Donovalach. Najmłodsi będą zachwyceni ośrodkiem Funpark – drugim największym obiektem tego typu w Europie. Znajdziecie tu także jeden z najlepszych snowparków na Słowacji – Riders park Záhradište, który dla fanów zimowego szaleństwa codziennie przygotowuje inne przeszkody o różnym stopniu trudności. Na zmęczonych zimowymi aktywnościami czeka także strefa relaksu.

Słowacja ułatwia bezpieczny przyjazd

Słowacja wprowadziła proste rozwiazanie, dzięki któremu unikniemy formalności podczas wyjazdu. Wystarczy przed przyjazdem zarejestrować się w systemie eHranica i przedstawić potwierdzenie pełnego zaszczepienia (Unijny Certyfikat COVID). Rejestracja na eHranica (https://korona.gov.sk/ehranica/) dotyczy wszystkich osób powyżej 12 lat i 2 miesięcy.
[PR]