Strefy niskiej emisji a planowanie wymarzonej podróży

Low emission zoneTurystów przemieszczających się po Europie samochodem, chcących wjechać do centrów miast, napotkanie na swojej drodze znaków z napisem „Low Emission Zone” czy „Umweltzone” nie powinno budzić zdziwienia. Informują one o wjeździe do tzw. Strefy Niskiej Emisji, czyli obszaru miasta, w którym można poruszać się jedynie pojazdami spełniającymi wymagane normy ekologiczne. Strefy te powstają dlatego, że coraz więcej miast w Europie walczy z zanieczyszczeniem powietrza i zjawiskiem niskiej emisji, które przyczynia się do powstawania smogu.

Jako, że jednym z głównych źródeł smogu jest emisja komunikacyjna, władze miast dokładają wszelkich starań, aby skutecznie ograniczyć ruch samochodowy i tworzą Strefy Niskiej Emisji (LEZ – Low Emission Zones). Skyscanner przygotował listę najczęściej odwiedzanych europejskich miast, w których strefy już funkcjonują oraz wskazówki, na co zwracać uwagę, podróżując samochodem, zarówno własnym, jak i wypożyczonym na miejscu.

Low emission zone

Jesień to idealny czas na planowanie krótkich weekendowych wyjazdów bądź city breaks, podczas których jako destynacje doskonale sprawdzają się europejskie miasta. Krótki czas podróży wymaga odpowiedniego przygotowania. Osoby, zamierzające przemieszczać się na miejscu samochodem, zarówno własnym jak i wypożyczonym, powinny zwrócić uwagę na to, czy spełnia on ekologiczne normy i będzie można dotrzeć nim do miejsc, które chce się zobaczyć. Warto również zaopatrzyć się w mapę poszczególnego miasta, która podpowie gdzie dokładnie obowiązuje dana strefa. Chcąc wypożyczyć auto w lokalnej wypożyczalni warto spytać o to, czy spełnia ono wymagane standardy i będzie można poruszać się nim bez ograniczeń.

Jak rozpoznać auto, które spełnia normy?

Sukcesywnie wprowadzane przez Unię Europejską normy emisji spalin wymuszają na przewoźnikach zmianę floty. Spełniające wymogi pojazdy najczęściej posiadają charakterystyczną naklejkę, umieszczoną na przedniej szybie, dzięki czemu widać, do której kategorii zostały zaliczone. Sposób oznakowania, grafika naklejek, różnią się w zależności od państwa.

LEZ w poszczególnych miastach Europy

Skyscanner przygotował listę europejskich miast, do których Polacy chętnie wybierają się na odpoczynek i zwiedzanie, a w których już obowiązują bądź niebawem zaczną obowiązywać strefy niskiej emisji:

  1. Włochy – Mediolan – Włochy to kraj, który pod względem liczby miast objętych strefami niskiej emisji (LEZ) jest numer 1 w UE. Strefy te obowiązują w ponad 100 miastach. Zlokalizowane są one główne na północy i w środkowej części kraju, ale również na Sycylii. W Mediolanie, jednym z najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów miast, wprowadzono płatny wjazd do centrum miasta tzw. Area C. Warto dodać, że Mediolan jest miastem, w którym obowiązują aż trzy rodzaje strefy niskiej emisji. Włochy od lat są jednym z najpopularniejszych kierunków podróży wśród Polaków, udających się do celu zarówno samochodem jak i samolotem. Turyści wybierający się na zwiedzanie Włoch samochodem powinni szczególnie pamiętać o zapoznaniu się z obowiązującymi zasadami oraz zaopatrzyć w mapę stref LEZ. Dla tych, którzy wybiorą samolot i na miejscu wypożyczą auto najlepszy czas na tanie loty przypada na listopad. Bilety można kupić już za 78 zł w dwie strony.
  1. Niemcy – Hamburg i Berlin – Niemcy pod względem Umweltozne, czyli stref niskiej emisji, tuż obok Włoch zajmują wiodącą pozycję. Strefy te obowiązują w ponad 70 miastach. Hamburg dzięki prowadzonej polityce do walki z niską emisją to miasto, które od 2011 roku cieszy się mianem Europejskiej Stolicy Czystości. Władze Hamburga zapowiadają, że chcą utworzyć strefy, w których możliwe będzie poruszanie się tylko pieszo, bądź jednośladem. W całych Niemczech każdemu pojazdowi przyznaje się czerwoną, żółtą bądź zieloną plakietkę, zgodnie ze stanem technicznym pojazdu. Strefy niskiej emisji nie ominęły również Berlina, tłumnie odwiedzanego przez polskich turystów, które obowiązują od 1 stycznia 2010 roku. Wjazd do centrum Berlina jest niedozwolony dla aut bez odpowiedniego oznakowania naklejką. Najlepszy czas na tanie loty zarówno do Hamburga jak i Berlina przypada na 47. tydzień b.r., a dokładniej 21. listopada. Bilet lotniczy do Berlina w dwie strony w zależności od miasta wylotu można kupić już za 37 zł.
  1. Francja – Paryż – miasto zakochanych do grona metropolii, w których obowiązuje strefy LEZ, dołączyło 1 lipca 2016 r. Oznacza to, że samochody osobowe zarejestrowane przed 1997 r. mają zakaz wjazdu do stolicy Francji. Rozbudowana komunikacja miejska pozwoli dotrzeć do każdego zakątka miasta, a kręte dróżki między budynkami doprowadzą każdego piechura do małych, rodzinnych knajpek, pachnących kawą, croissantami i konfiturą. Bilety do Paryża najkorzystniej jest zabukować w grudniu, kiedy można je kupić już od 110 zł w dwie strony.
  1. Norwegia – Oslo i Bergen – Norwegowie mają coraz więcej pomysłów, mających za zadanie zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia miast. Norwegia słynie z ekologii niemal w każdej dziedzinie życia i gospodarki. Osoby planujące podróż do tego kraju w najbliższym czasie, zwłaszcza do Oslo czy Bergen, powinni wziąć pod uwagę fakt, że już zimą 2016 roku mogą w nich obowiązywać strefy niskiej emisji – warto śledzić planowane zmiany oraz pytać w lokalnych wypożyczalniach samochodów, jak najdogodniej poruszać się po mieście. Najlepszy czas pod kątem najatrakcyjniejszych cenowo ofert lotów do Norwegii jest w listopadzie – i choć może być już wtedy nieco chłodno, nie powinno przeszkadzać to w podziwianiu panoramy Oslo ze wzgórza Ekeberg. O tej porze bilet lotniczy można kupić już za 59 zł w dwie strony.
  1. Holandia – Amsterdam – w Amsterdamie strefy LEZ obowiązuje od października 2008 roku, a w sumie strefy te zostały utworzone na terenie 9 miast. Ambicją władz miasta jest uczynienie go zero-emisyjnym do 2025 roku. W tym celu planuje się m.in. utworzenie już w 2018 roku specjalnej strefy, do której nie będą mogły wjeżdżać taksówki wyprodukowane przed 2009 rokiem. Miasto chce całkowicie zredukować emisję gazów cieplarnianych, dlatego intensywnie promuje się transport elektryczny. Niezależnie od środka lokomocji, Amsterdam dostarczy każdemu turyście moc wrażeń – poczynając od rowerowych podróży rozbudowanymi ścieżkami czy pieszych wycieczek pośród kamienic, a na wyprawach komunikacją miejską do muzeów kończąc. Najlepszy czas na tanie loty do Amsterdamu to grudzień, a średnia cena biletu to 557 zł.
  1. Czechy – Praga – do centrum stolicy Republiki Czeskiej mają wjazd tylko mieszkańcy miasta. Należy więc być gotowym na podróże komunikacją miejską bądź aktywne eksplorowanie miejskiej infrastruktury pieszo bądź rowerem. Z kolei strefy niskiej emisji zaczną obowiązywać w stolicy w styczniu 2017 roku. Warto sprawdzić jak bardzo restrykcyjne będą i czy posiadanym prze nas autem będziemy mogli się swobodnie przemieszczać. Bilety lotnicze do Pragi w okazyjnych cenach można znaleźć w listopadzie – to doskonały czas, ponieważ już 26. listopada rozpoczynają się tam bożonarodzeniowe jarmarki, które przez czytelników amerykańskiego USA Today zostały okrzyknięte jednymi z najpiękniejszych na świecie.
  1. Anglia – Londyn – Wielka Brytania to od lat jeden z wiodących kierunków podróży Polaków, a także jeden z krajów coraz bardziej restrykcyjnie podchodzących do walki ze smogiem i redukcją emisji gazów cieplarnianych. Ci, którzy będą przemieszczać się autem powinni pamiętać, że za poruszanie się po centrum Londynu autem z silnikiem Diesla miasto pobiera opłatę w wysokości 12,5 funta dziennie. Samochody niezarejestrowane w Wielkiej Brytanii, które jednak spełniają warunku LEZ, mają utrudnione zadanie i muszą się zarejestrować w celu potwierdzenia, czy spełnione zostały standardy emisji zanieczyszczeń umożliwiające poruszanie się wewnątrz LEZ bez konieczności uiszczania opłat. Dla osób planujących odwiedziny swoich bliskich w Londynie czy chcących udać się tam na wypoczynek najlepszy czas na tanie loty przypada na listopad, a bilety można kupić już za 58 zł w dwie strony.
  1. Helsinki – to miasto, które inwestuje w transport publiczny, a w najbliższym czasie zamierza skorzystać z dobrodziejstwa technologii i wprowadzić do użytku aplikację, która pozwoli skoordynować transport miejski, rowery, taksówki i inne w jednym miejscu. Wszystko ma ostatecznie zredukować liczbę pojazdów spalinowych do minimum, a w konsekwencji wyeliminować je z centrum miast. Helsinki to miasto idealne dla relaksu – zamieszkuje je stosunkowo nieduża liczba mieszkańców, jest otoczone morzem oraz pełne zieleni. Najkorzystniejszy czas na atrakcyjne cenowo loty przypada na lipiec.

Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do europejskich miast?

Samolot to najszybszy, najwygodniejszy oraz niekiedy o wiele tańszy niż inne środek transportu. Raport Skyscanner „Najlepszy czas na tanie loty” wskazuje, że wiele europejskich państw to najczęściej wybierane przez Polaków destynacje. Zdecydowanie najtańszym miesiącem na podróżowanie jest listopad. Ceny biletów są wówczas niższe średnio o 14,2% w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku i nawet do 30% niższe niż w szczycie wakacji.  Większość z nas z niecierpliwością oczekuje wielkich promocji i wyprzedaży. W tym roku łowcy okazji tanich lotów powinni być w pełnej gotowości w 47. tygodniu, którego początek przypada dokładnie na 21 listopada. Podróżując w tym czasie można zaoszczędzić średnio do ponad 22%, a w porównaniu ze szczytem sezonu nawet do 30%.

Znajomość dynamicznie zachodzących zmian w wielu europejskich miastach oraz wiedza dotycząca standardów ekologicznych pozwoli nam jak najlepiej zaplanować urlop – mówi Magdalena Greloff, marketing manager Skyscanner Polska. – W przypadku miejsc o zaostrzonych przepisach dotyczących stref niskiej emisji, warto korzystać ze sprawdzonych wypożyczalni samochodów, które na bieżąco wymieniają swoją flotę – będziemy mieli wówczas pewność, że wypożyczonym autem dotrzemy w każde z miejsc, które chcemy zobaczyć. Aktualnie zbliża się czas w roku, kiedy długie urlopy mamy już za sobą. Weekendowe wyjazdy czy city breaki natomiast wymagają od nas odpowiedniego zaplanowania, by nie przepłacić za krótki pobyt w wybranym przez nas miejscu. Planując urlop ze Skyscanner można to zrobić kompleksowo: zarezerwować lot i hotel, a także skorzystać ze sprawdzonych wypożyczalni samochodów, jakie mamy w ofercie. Dla łowców okazji tanich biletów lotniczych rekomendujemy skupić się na listopadzie – to miesiąc, w którym będzie można je kupić nawet o 30% taniej, niż w szczycie wakacji – dodaje.

[PR]