Średniowieczne festiwale w Portugalii

średniowieczny festiwal PortugaliaNa terytorium Portugalii znajduje się sporo interesujących, doskonale zachowanych zamków, które od czasu do czasu ponownie zaludniają się dzielnymi rycerzami, pięknymi damami oraz rozweselającymi tłum kuglarzami i trubadurami. Tutejsze średniowieczne festiwale przyciągają tłumy turystów, chcących choć na chwilę przenieść się w tamte czasy.

Średniowieczny jarmark Mercado Medieval w Óbidos – 14 lipca – 7 sierpnia

www.mercadomedievalobidos.pt

Óbidos, z potężnymi murami obronnymi otaczającymi miasteczko, brukowanymi uliczkami oraz dobrze zachowanym zamkiemCastelo de Óbidos, zaliczonym niegdyś do siedmiu cudów Portugalii, jest idealnym miejscem na historyczny festiwal Mercado Medieval. U stóp zamku co roku powstaje średniowieczna osada, po której przechadzają się postacie z tamtej epoki: rycerze, damy, mieszczanie, wędrowni ministrele, żonglerzy ogniem i błaźni. Podczas festiwalu codziennie odbywają się turnieje rycerskie (konne walki na lance, pojedynki na miecze), występy trup teatralnych i zespołów muzyki dawnej, a uliczki Óbidos przemierzają historyczne pochody (m.in. arabska karawana). Na terenie zamku można zobaczyć pokaz tańców dawnych, zawody łucznicze, popisy z ogniem, jak również wziąć udział w treningu walki rycerskiej oraz w warsztatach garncarstwa (w obozowisku Maurów).

Kilkanaście tawern oferuje rozmaite, dawne oraz regionalne przysmaki, m.in. przepiórkę, pieczone prosię, jagnięcinę, pożywną „zupę z kamienia” Sopa da Pedra z fasolką i boczkiem, „zieloną zupę” Caldo Verde z jarmużem, chlebowe Migas, miód pitny, portugalski likier winny Jeropiga oraz lokalny napitek – wiśniówkę Ginjinha, podawaną w czekoladowych czarkach. Nie zabraknie też tradycyjnej, portugalskiej potrawy z dorsza, czyli Bacalhau, a na deser – słodkiego ryżu na mleku Arroz Doce. Chętni mogą wypożyczyć stroje i wziąć udział w średniowiecznej kolacji (koszt 38 euro, w tym wstęp na festiwal, wynajem kostiumu, kolacja, możliwość obejrzenia turnieju z trybuny oraz bezpłatny wstęp jednego dziecka do 5 lat). Co ciekawe, na potrzeby festiwalu wykuto specjalną monetę Torreão, która będzie można płacić w tawernach oraz na straganach (kurs: 1 Torreão =1 euro).

Jarmark będzie czynny od czwartku do niedzieli. Bilet wstępu kosztuje 7 euro, ale dla osób przebranych w średniowieczny strój (można wynająć go na miejscu) – 5 euro. Dzieci poniżej 12 lat wchodzą bezpłatnie.

Video z zeszłorocznego festiwalu: https://youtu.be/Q1ETjVc0BEM.

Warto przespacerować się wzdłuż murów obronnych Óbidos i spojrzeć z góry na miasteczko i okolicę. Chętni mogą przenocować w historycznym hotelu Pousada Castelo Óbidos, mieszczącym się w zamku, by jeszcze bardziej wczuć się w ówczesne realia. Tym łatwiej że, pokoje nazwane są imionami królów i królowych, którzy tu niegdyś mieszkali.

średniowieczny festiwal Portugalia

Podróż w czasy średniowiecza w Santa Maria da Feira – 27 lipca – 7 sierpnia

www.viagemmedieval.com

Podczas 12 dni festiwalu Viagem Medieval em Terra de Santa Maria  w miasteczku Santa Maria da Feira (region Porto e Norte) będzie można odbyć niezapomnianą podróż w czasie. To jedna z największych średniowiecznych inscenizacji w Europie, zarówno pod względem obszaru, na którym się odbywa (na zamku Castelo de Santa Maria da Feira, starym mieście i w ich okolicy), jak i pod względem liczby uczestników i widzów (ponad 600 tysięcy osób). To już dwudziesta, jubileuszowa edycja tej imprezy. Festiwal przedstawia ważne wydarzenia z historii regionu i Portugalii (co roku inne), za każdym razem imponując rozmachem i wiernością ówczesnym realiom. Tematem najbliższego wydarzenia będzie panowanie portugalskiego króla Dionizego I, nazwanego przez organizatorów „Plantatorem statków”. Przydomek nawiązuje do jego rozkazu, by zalesić brzeg Atlantyku, co miało chronić pobliskie pola uprawne od kłopotliwego dla rolników zasypywania przez wydmy. Część z tych drzew stało się później budulcem statków, które wyruszały na dalekie wyprawy.

Podczas festiwalu Viagem Medieval na starym mieście pojawi się średniowieczny jarmark z rozmaitymi straganami i wyrobami rzemieślników, a na ulicach akrobaci, muzycy, żonglerze i połykacze ognia będą popisywać się swoimi umiejętnościami. Nie zabraknie również walk rycerskich ani dawnych potraw. Chętni będą mogli wynająć kostium nawiązujący do czasów średniowiecza.

Bilet wstępu na cały festiwal (w formie pamiątkowej opaski na rękę) kosztuje 7 euro. Dzieci do wysokości 1,3 m wchodzą za darmo.

Video z zeszłorocznego festiwalu: https://youtu.be/X4oce3nGmXk oraz https://youtu.be/t0TSsH_l9Ro.

Średniowieczny jarmark Feira Medieval w Silves – 12 – 21 sierpnia

Za czasów podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Maurów, miasteczko Silves (wówczas nazywane Xelb/ Xilb) znajdowało się w arabskich rękach i pełniło rolę stolicy prowincji Algarve. W trakcie chrześcijańskiej rekonkwisty zostało jednak odbite przez portugalskiego króla Sancho I, co upamiętnia jego pomnik stojący dumnie przed bramą zamku Castelo de Silves. Średniowieczny jarmark Feira Medieval nawiązuje właśnie do tego okresu, kiedy to świat arabski i chrześcijański przenikały się wzajemnie. Zatem na kilka dni ulice miasteczka opanowują postacie z odległej przeszłości: żonglerzy i akrobaci, egzotyczne tancerki i grajkowie, zaklinacze węży, kupcy zachwalający swoje towary, a także szlachetni rycerze i waleczni Maurowie. Na turystów czekają konne turnieje, pojedynki, a także doskonałe, regionalne potrawy. Ci, którzy będą chcieli jeszcze bardziej wczuć się w klimat tamtych czasów, będą mogli wypożyczyć stylizowane stroje dla siebie i dziecka. Dobrą pamiątką z wydarzenia może być festiwalowa moneta xilb, nawiązującą do dawnej, arabskiej nazwy miasta Silves.

Dzienny bilet wstępu kosztuje 2 euro, a  wraz z wstępem na turniej konny – 5 euro.

Video z zeszłorocznego jarmarku: https://youtu.be/6MJxhp327FI.

Przy okazji można zajrzeć do górującego nad miasteczkiem, mauretańskiego zamku Castelo de Silves, będącego imponującym przykładem ówczesnej architektury militarnej (bilet normalny – 2,80 euro, ulgowy – 1,40 euro). Grube mury, 11 wież, ogromna cysterna aliijbe, zaopatrująca w wodę, oraz daleki widok na okolicę tłumaczą dlaczego zdobycie zamku nie było łatwym zadaniem. Pasjonaci historii mogą rozważyć jeszcze odwiedziny w muzeum Museu Municipal de Arqueologia de Silves (bilet normalny – 2,1 euro, ulgowy – 1,05 euro), gdzie znajduje się ekspozycja nawiązująca m.in. do czasów Rzymian i Maurów.

Dni Średniowiecza w Castro Marim – 24 – 28 sierpnia

http://diasmedievais.cm-castromarim.pt

Przez 5 kolejnych dni niewielka miejscowość Castro Marim (w Algarve, tuż przy granicy z Hiszpanią) i jej zamek, jak dawniej będą gościć króli i królowe, rycerzy w lśniącej zbroi, piękne damy, ulicznych kuglarzy i zręcznych rzemieślników. Podczas festiwalu Dias Medievais odbędzie się uroczysty pochód przez miasto, turnieje rycerskie, pokazy tańca dworskiego i dawnego rzemiosła oraz inscenizacje sytuacji z ówczesnego życia codziennego. Na tutejszych straganach będzie można kupić, jak w średniowieczu, suszone owoce, egzotyczne przyprawy, świeże i suszone ryby, płacąc lokalną monetą – reais. Chętni mogą wziąć udział w średniowiecznej, wieczornej uczcie Banquete Medieval, odbywającej się na zamku przy świetle pochodni i subtelnej grze na gitarze (koszt 30 euro, w tym wstęp na festiwal, do zamku, fortu Forte de São Sebastião oraz upominek). Wszystko to pozwoli przeżyć niezapomnianą podróż w czasie, wprost do barwnego okresu średniowiecznej Portugalii.

Video z zeszłorocznego festiwalu: https://youtu.be/znKw4Rfi_wM.

[PR]