Raport Konkurencyjności Turystyki i Podroży

Szwajcaria, Niemcy i Austria, znalazły się na czele rankingu „Travel and Tourism Competitivenees Report 2013” (Raport Konkurencyjności Turystyki i Podroży) opracowanego przez ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Raport klasyfikuje 140 krajów pod względem ich atrakcyjności i potencjału rozwoju branży turystycznej.
W rankingu światowym Polska z oceną 4,47 znalazła się na 42 miejscu awansując o siedem pozycji w porównaniu z ubiegłoroczną edycją raportu. Nasz kraj jest bezpośrednio poprzedzany przez Katar, zaś tuż za nami znalazła się Tajlandia. W zestawieniu europejskim Polska zajęła 27 pozycję. O oczko lepiej uplasowała się Czarnogóra, zaś o oczko gorzej Turcja.
Ciekawostką jest, że najwyższą notę – 6 pkt. (w skali siedmiopunktowej) Polska otrzymała w kategorii „health and hygiene”, co do pewnego stopnia przeczy nadal dość popularnej opinii, że jesteśmy zapuszczonym krajem zamieszkiwanym przez brudasów. Z kolei najniższe oceny, które Polska otrzymała za stan infrastruktury lotniczej (2,7 pkt.) i infrastruktury transportu lądowego (3,7 pkt.), przeczą tezom propagowanym najczęściej przez koła zbliżone do rządu i marszałka mazowieckiego Struzika, jakoby Polska była potęgą lotniczą oplecioną szerokimi wstęgami autostrad i nowoczesnych szlaków kolejowych.

[http://www.e-hotelarstwo.com/]