Przygotowania do Oktoberfest czas zacząć

mt00885 milionów litrów piwa i 6 milionów gości? Mowa oczywiście o Oktoberfest, jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Niemiec. Według statystyk KAYAK.pl, niezdecydowani nadal mogą liczyć na atrakcyjne ceny noclegów w hotelach podczas Święta Piwa. Ile średnio zapłacą zatem za przelot do Bawarii podróżni z różnych krajów europejskich? Gdzie jeszcze, oprócz Monachium, można świętować? Odpowiedzi na te i inne pytania przygotowała porównywarka ofert turystycznych KAYAK.pl.

Początki festynów nazywanych Oktoberfestami sięgają aż XIX w. W ten sposób świętowano zakończenie sezonu bawarskiego i spożywano piwo, które z niego pozostało. Najbardziej znany monachijski Oktoberfest organizowany jest już od ponad 200 lat. Pierwszy odbył się w 1810 roku z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika oraz księżniczki Therese von Sachsen-Hildburghausen. W ten sposób zaczęła się historia jednego z największych festynów na świecie. W tym roku rozpocznie się on już 20 września, a sygnał do startu zabawy da jak zwykle burmistrz miasta, wbijając kranik do pierwszej beczki.

Analiza statystyk wyszukiwań lotów do Monachium w czasie trwania Oktoberfestu, przeprowadzona przez analityków KAYAK-a, pokazała, że jak co roku wydarzenie cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Niemiec[i]. Co ciekawe, według danych KAYAK.pl zapłacą oni średnio ok. 595 zł, czyli o 50 zł… więcej niż mieszkańcy sąsiedniej Austrii. Z największymi kosztami muszą liczyć się smakosze piwa ze Szwecji (ponad 1270 zł za bilet dla jednej osoby w dwie strony) oraz Wielkiej Brytanii (1085 zł). Dość wysoka cena za przeloty nie zniechęciła jednak Brytyjczyków do uczestnictwa w świętowaniu (w przeciwieństwie do Szwedów). Zaraz po Niemcach oraz Hiszpanach stanowili oni bowiem największą grupę zainteresowanych przelotami do Monachium w czasie Oktoberfestu. Polacy uplasowali się dopiero na dziesiątej pozycji. Za przeloty w dwie strony dla jednej osoby płacili ok. 627 zł.

Jak się okazuje, zapowiadany na czas festynu strajk piekarzy, którzy co roku przygotowują tradycyjne precle bawarskie, idealny przysmak do piwa, nie wpłynie raczej na ceny podczas imprezy. Zgodnie z analizami KAYAK.pl[ii], zakwaterowanie w trzech- i czterogwiazdkowych obiektach w sierpniu było od 2 do 7 procent tańsze w porównaniu do cen styczniowych. Wyraźnie, bo aż o 45% podskoczyły wyłącznie stawki w obiektach pięciogwiazdkowych. Ci, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji o wyjeździe na Święto Piwa nie powinni się jednak martwić. Zgodnie z analizami KAYAK.pl, ceny zakwaterowania przed samym Oktoberfestem będą bardzo atrakcyjne. Dzięki temu podróżni zaoszczędzą trochę pieniędzy na kosztowanie najlepszych gatunków złotego trunku.

Oktoberfest na świecie

Okazuje się, że Oktoberfest to tak popularne święto, że podejmowane są próby jego kopiowania w różnych zakątkach świata. Niektóre z nich jednak znacząco odbiegają od oryginału!

Los Angeles, Vegan Oktoberfest (USA), 4.10.2014

To wydarzenie to kopia Oktoberfestu, ale… z widokiem na Ocean Spokojny. Odwiedzający imprezę goście mogą uczestniczyć w wielkim pikniku, gdzie spożywane jest bawarskie jedzenie w wersji wegańskiej.

Kitchener Waterloo (Kanada), 10-18.10.2014

Święto obchodzone jest w bliźniaczych miastach Kitchener-Waterloo w Ontario (Kanada). Znane jest również, jako Bawarski Festiwal Kanady i jest drugim co do wielkości na świecie Oktoberfestem. Co roku odwiedza go bowiem od 750 tys. do nawet miliona turystów.

Blumenau (Brazylia), 8–26.10.2014

Ten wyjątkowy Oktoberfest łączy w sobie niemiecką oraz brazylijską tradycję. Wydarzenie to jest drugą, po słynnym Karnawale, imprezą w Brazylii pod względem wielkości. Co roku przybywa na nią średnio 700 tys. odwiedzających, a organizatorzy serwują ok. 500 tys. litrów piwa.

Oktoberfest Phnom Penh (Kambodża), 23-25.10.2014

Co roku ponad 2300 mieszkańców Kambodży przez 3 dni celebruje swój wyjątkowy Oktoberfest, na którym mogą skosztować tradycyjnego niemieckiego jedzenia oraz piwa. Dodatkowo mogą wziąć udział w jednym z zabawnych konkursów, takich jak jedzenie hot dogów na czas lub strzelanie z precla.

[i] Opracowanie przygotowane zostało na podstawie statystyk wyszukiwań połączeń lotniczych realizowanych w dniach 19 września – 5 października 2014 r. dokonanych przez użytkowników porównywarki ofert turystycznych KAYAK w okresie 1 stycznia – 31 sierpnia 2014.

[ii] Opracowanie przygotowane zostało na podstawie statystyk wyszukiwań noclegów w hotelach w dniach 19 września – 5 października 2014 r. dokonanych przez użytkowników porównywarki ofert turystycznych KAYAK w okresie 1 stycznia – 21 sierpnia 2014.

[komunikat prasowy]

mt0088