Przydatne akcesoria w góry

akcesoria w góryWybierając się w góry, trzeba pamiętać, że nie wystarczy butelka wody i coś do jedzenia. Taka wyprawa niesie za sobą konieczność większego ekwipunku, który zapewni bezpieczeństwo bez względu na warunki, a także pełen komfort poruszania się.

akcesoria w góry

Zabezpieczenie dla stóp

Oprócz tak podstawowych akcesoriów jak plecak czy buty trekkingowe potrzebne będą jeszcze rzeczy, które znajdują się dopiero na drugim miejscu, jeśli chodzi o planowanie.

Skoro buty to też skarpety. Wybór specjalnych skarpetek trekkingowych będzie się łączył z pełną wygodą ich użytkowania, z zabezpieczeniem dla stopy i ochroną przed nadmiernym poceniem się podczas chodzenia. Dzięki temu można swobodnie poruszać się po górskich szlakach. Powinno się je dobrać odpowiednio do potrzeb, np. zwracając uwagę na porę roku i obuwie, które się ze sobą zabiera. Bardzo ważne, aby się zabezpieczyć, zabierając ze sobą drugą parę skarpet do plecaka. W razie, gdyby napotkały nas na szlaku trudności w postaci np. wody w butach, okażą się one wielką pomocą.

Ochrona przed wiatrem i słońcem

Aby ochronić się przed wiatrem, potrzebna jest nie tylko kurtka, ale też drobniejsze elementy garderoby. Takimi są np. kominy i chusty, które uodparniają na działanie wiatru, a także ogrzewają. Można je nosić na głowie, na szyi – w zależności od potrzeby w danym momencie. Na szyi mogą też znaleźć się specjalne ochraniacze. W takie akcesoria dobrze jest zaopatrzyć się tak po prostu, bo sprawdzą się nie tylko w góry, ale też do użytku na co dzień.

Okulary turystyczne to kolejna sprawa, o której nie można zapomnieć. Słonce w górach doskwiera dużo bardziej niż podczas spaceru po mieście, szczególnie w zimie, gdy dodatkowo promienie odbijają się od białego śniegu. Najważniejsza zasady przy wyborze okularów przeciwsłonecznych to 100% nieprzepuszczalności promieni UV. Ponadto muszą one być trwałe, bo pobyt w górach to obcowanie z przyrodą – można tam doświadczyć różnych, nie zawsze komfortowych warunków.

akcesoria w góry

Komfortowe spanie

W przypadku, gdy planowana podróż górska ma potrwać więcej niż jeden dzień, turystów zapewne nie ominie konieczność spędzenia nocy w schronisku. W takim wypadku koniecznie trzeba wyposażyć swój plecak w odpowiedni śpiwór i matę. A w tej kategorii produktów roi się od różnych rodzajów. To dlatego, że czym innym jest spanie pod chmurką, a czym innym w ogrzewanym pomieszczeniu. Tak czy inaczej dobrze jest zdecydować się na lekki śpiwór, który będzie się przyjemniej niosło na plecach. Dodatek w postaci pierza sprawdzi się przy najniższych temperaturach i w zasadzie jest najlepszym wyborem (tutaj przykład takiego śpiwora). Okaże się szczególnie przydatny dla tych, którzy stale narzekają na brak ciepła.

Wyprawa w góry to nie jest prosta sprawa. Ale odpowiednio przygotowana lista potrzebnych rzeczy pomoże dobrze wystartować.

akcesoria w góry