Promy do Szwecji – postaw na wakacje na łonie natury

SzwecjaDziewicze lasy, kamieniste wyspy, malownicza zabudowa, stada pasących się leniwie reniferów i legendy o Wikingach, których duch unosi się wciąż w powietrzu – to pierwsze skojarzenia, które każdy ma ze Szwecją. Jest to kraj kontrastów. Z jednej strony – rozwinięte, nowoczesne, metropolie, z drugiej – dzika przyroda i niezmącone ludzką ingerencją krajobrazy. Latem trzeba łapać tu każdy promień słońca, by starczyło na długie, ciemne zimy. Jeśli dość masz przepełnionych plaż i tłumów turystów to Szwecja jest zdecydowanie wakacyjnym kierunkiem dla ciebie.

Szwecja

Dlaczego Szwecja?

Szwecja leży na wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Ponad połowę jej terytorium zajmują lasy, jeziora, archipelagi i wyspy. Gęstość zaludnienia to niecałe 19 osób/ km2, co jest dużym turystycznym atutem. Od czerwca do połowy sierpnia pogoda jest trochę łaskawsza i przyjemnie spędzić tu czas nad morzem, natomiast maj i wrzesień to idealna pora na podróż samochodem. Miłośnicy dzikiej, surowej przyrody będą zachwyceni o każdej porze roku.

Podróż samochodem – prom do Szwecji.

Szwecję najwygodniej zwiedzać objeżdżając ją samochodem – najlepiej własnym. Jest to możliwe dzięki przeprawom promowym do Szwecji. Prom kursuje m.in. na trasie Gdynia – Karlskrona. W przypadku podróży na północ Europy, prom ma przewagę nad samolotem. Dzięki niemu można zabrać swoje auto i nielimitowaną ilość bagażu (ograniczoną jedynie pojemnością bagażnika). W ten sposób można komfortowo podróżować z dziećmi, można zabrać zwierzęta domowe czy rower. Dodatkowymi plusami podróży promem są piękne widoki i swoboda poruszania się, podczas rejsu można wstać i rozruszać kości w każdym momencie.

Jak poruszać się po szwedzkich drogach?

W Szwecji wszystkie drogi i autostrady są darmowe. Do poruszania się po nich wystarczy polskie ubezpieczenie OC. Świateł mijania trzeba używać 24 godziny na dobę przez cały rok. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla kierowcy wynosi 0,2 promila. Parkingi w miastach zazwyczaj są płatne w godzinach 8-18. Dzieci do 7 roku życia powinny podróżować w foteliku.

W Szwecji panuje ład i porządek, policjanci rzadko zatrzymują samochody do kontroli. Jednak gdy już to się zdarzy, mogą nie być zbyt mili, a kary za naruszenie przepisów są bardzo wysokie. Trzeba pamiętać też o odpowiednim wyposażeniu auta. Obowiązkowy jest trójkąt ostrzegawczy, zalecane natomiast: gaśnica, apteczka i komplet zapasowych żarówek. Policja zwraca również uwagę na stan bieżnika w oponach – nie może być niższy niż 1,6 mm. Poważnie należy potraktować znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami. Zdarza się, że przez drogę przebiegnie łoś czy jeleń.

Co zwiedzać w Szwecji?

Po udanej przeprawie do Szwecji czas nastawić się na wiele atrakcji. Miłośnicy przyrody mogą uprawiać piesze i rowerowe wycieczki czy pływać kajakiem. Latem można udać się na plaże i zażywać kąpieli wodnych i słonecznych. Zimą, dodatkową atrakcją jest jazda na nartach oraz zaprzęgiem. Sztokholm, stolica Szwecji, to miasto położone na licznych wyspach. Nazywane jest „Wenecją północy”. Można tu odpoczywać w parkach, zwiedzić zamek królewski Kungliga slottet, statek wojenny Vasa z XVII wieku czy muzeum noblowskie. Warto udać się 60 km od Sztokholmu, w kierunku wschodnim, gdzie rozciąga się Archipelag Sztokholmski, który składa się z licznych, małych, kamienistych wysepek. Niektóre z nich są zupełnie pozbawione drzew i stanowią lądowiska dla mew, inne są porośnięte roślinnością.

Ciekawym miastem jest Göteborg, warto tu zwiedzić stare miasto, najstarsze nietropikalne akwarium na świecie oraz muzeum Volvo.

Nietypową atrakcją Szwecji jest Inlandsbanan, czyli kolej wiodąca przez środkową część kraju od Kristinehamn do Gällivare w Laponii. Przejażdżka koleją to okazja do podziwiania pięknych zakątków Szwecji. Trasa wiedzie przez środek kraju, przez wszystkie dzikie i niedostępne obszary.Szwecja to kraj jezior, jest ich tu prawie 100 tys. Można również relaksować się zwiedzając parki narodowe, których jest aż 23. Warto odwiedzić także wyspy Gotlandię i Faro. Znajdują się tu idylliczne trasy rowerowe, dziwne formacje skalne, stare kościoły. Latem kwitnie tu życie nocne.

Do Szwecji można dostać się promem z Gdyni. Promy wypływają 2 razy dziennie a ich rozkład można znaleźć tutaj: http://www.stenaline.pl/