Polska ma najniższe ceny hoteli w Europie

Po świętach ceny hoteli spadają prawie we wszystkich europejskich metropoliach. W styczniu podróżujący zapłacą średnio 407 zł za nocleg w hotelu w dwuosobowym pokoju typu standard. Nasza średnia krajowa wynosi 252 zł, czyli o 27 zł mniej niż rok temu, wynika z raportu serwisu trivago.

Największy skok cen wśród polskich miast zanotowało Zakopane. Trzeba tu zapłacić średnio 27 proc. (346 zł) więcej niż w grudniu 2012 r.Tyle samo kosztuje nocleg w Sopocie, choć tu cena praktycznie nie uległa zmianie w porównaniu do ubiegłego miesiąca (mniej o 1 proc.).

O 11 proc. spadły ceny noclegów w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie zapłacić trzeba 220 zł, o 22 proc. taniej niż w styczniu ubiegłego roku. W Warszawie (248 zł) i w Krakowie (236 zł) ceny spadły o 6 proc. W Łodzi bez zmian (240 zł), a w Katowicach zapłacić trzeba najmniej – 216 zł (wzrost o 1 proc.).

Średnia krajowa nie uległa zmianie w porównaniu do zeszłego miesiąca, jednak w porównaniu do średniej ceny w styczniu 2012 r. teraz zapłacić trzeba o 27 zł mniej.

A jak jest w Europie? W tym roku ceny hoteli są niższe niż w styczniu ubiegłego roku. W Madrycie zapłacić trzeba o 17 proc. mniej niż rok temu (354 zł). Największy spadek w tym miesiącu został odnotowany we Wiedniu (mniej o 18 proc.), gdzie zapłacić należy 419 zł za nocleg w pokoju dwuosobowym typu standard.

W Londynie ceny spadły o 15 proc. (651 zł), a w Budapeszcie o 14 proc. (260 zł). O 11 proc. spadły ceny w Rzymie (399 zł) i Kopenhadze (501 zł), a o 10 proc. w Barcelonie (374 zł) i w Wenecji (480 zł). Jedyny wzrost cen odnotowano w Genewie (3 proc.), gdzie zapłacić trzeba średnio 895 zł, co stanowi najwyższą średnią cen hoteli w Europie.

Najtańszą europejską metropolią jest w tym miesiącu Warszawa. Jak wynika z analizy cen noclegowych ostatnich trzech lat, Polska oferuje średnio najniższe ceny w Europie. Minimalnie więcej niż w naszej stolicy zapłacić trzeba w Saragossie i Sofii (252 zł). Także Południe Hiszpanii kusi niskimi cenami. W Sewilli zapłacić trzeba w tym miesiącu średnio 285 zł za nocleg, w Grenadzie 273 zł, a w Maladze 269 zł.

trivago Hotel Price Index (tHPI) to przegląd średnich cen zakwaterowania (cena pokoju dwuosobowego za noc) w najpopularniejszych miastach Europejskich. Indeks jest wskaźnikiem aktualnych średnich cen wśród najczęściej rezerwowanych hoteli online w Europie. Ceny noclegów kalkulowane są na podstawie danych pochodzących z ponad 100 stron rezerwacyjnych oraz systemów rezerwacji sieci hotelowych.

[Źródło: http://dziennikturystyczny.pl/]

Zobacz ceny hoteli na całym świecie: