Polacy chcą kupować wakacje jesienią

logo-wakacjeKoniec sezonu letniego nie oznacza końca intensywnej pracy dla biur podróży. Wręcz przeciwnie, od listopada na portalach turystycznych i w salonach sprzedaży trwa wzmożona sprzedaż oferty narciarskiej i egzotycznej, klienci mogą też rezerwować wycieczki na lato 2014. Chętnych nie brakuje – w serwisie Wakacje.pl zainteresowanych ofertą letnią przybyło w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 177 proc.

Szeroki wybór kierunków i oferty hotelowej, zniżki i promocje, a także możliwość bezkosztowej zmiany w rezerwacji to tylko część powodów, dla których Polacy nie tylko coraz chętniej planują, ale dokonują zakupu wycieczki z dużym wyprzedzeniem, nawet w listopadzie i grudniu. – Ogromny wzrost liczby zapytań o wyjazdy na lato świadczy o tym, że wśród Polaków z roku na rok zwiększa się świadomość produktu turystycznego, a co za tym idzie, bardziej świadomie planujemy swój wakacyjny budżet. Im wcześniej kupujemy wakacje, tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniemy bardzo atrakcyjną ofertę w obniżonej cenie – mówi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl.

Coraz więcej osób, które oferty letniej szukają w Internecie lub oglądają katalogi w salonach stacjonarnych pod koniec roku, decyduje się na wcześniejszy zakup wycieczki. W tym roku jest ich o 85 procent więcej niż w poprzednim. Powodów takiego wyniku jest co najmniej kilka. Wśród nich trzeba wymienić szeroki wachlarz oferty – kupując wcześniej mamy do wyboru pełne portfolio hoteli i pokoi hotelowych, a dla klientów ważne jest poczucie komfortu, który daje swoboda wyboru hotelu klubowego, z animacjami, blisko plaży, czy np. pokoju rodzinnego z widokiem na morze. Równie ważną kwestią, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, jest wylot z najbliższego lotniska – rezerwując wycieczkę wcześniej mamy dużo większą szansę, że nie będziemy musieli planować dodatkowego dojazdu do innego miasta.

Wcześniej taniej
Dla wielu Polaków argumentem przemawiającym za wcześniejszym zakupem wakacji jest też oszczędność pieniędzy. – Rezerwacja letniego wyjazdu jesienią lub zimą po prostu się opłaca, bo możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny wyjazdu. Najprostszą formą oszczędności jest skorzystanie ze zniżek, nawet do kilkudziesięciu procent ceny wycieczki. Niektóre biura podróży proponują również bezpłatny pobyt dziecka lub niewielką wysokość zaliczki. Innym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju bonusy, takie jak wycieczka fakultatywna gratis czy bezpłatne ubezpieczenie podróżne – dodaje Klaudyna Mortka.

O wakacje najwcześniej pytają właśnie rodziny z dziećmi i pary po 40 roku życia – nawyk wcześniejszego planowania dotyczy u nich również wyjazdów na urlop. Można przypuszczać, duże znaczenie ma w tym przypadku możliwość bezkosztowej zmiany w rezerwacji, w tym uczestników wyjazdu, miasta wylotu, a nawet hotelu i kraju. Ważną kwestią jest również pewność, że dostaniemy dokładnie taką ofertę, jakiej akurat szukamy, np. zakwaterowanie w ulubionym hotelu lub blisko znajomych. – Na forum wakacje.pl internauci często żalą się, że odkładali zakup wyjazdu na później i nie mieli już możliwości dołączyć do zaprzyjaźnionej rodziny czy przegapili atrakcyjną zniżkę. Doświadczenie pokazało nam, że warto rozglądać się za wakacjami wcześniej i to nie tylko przeglądać oferty, ale zasięgać opinii innych na forach – dodaje Klaudyna Mortka.

Najszybciej sprzedaje się Grecja
Wśród kierunków najczęściej wybieranych na lato 2014 numerem jeden, podobnie jak w ubiegłym sezonie, jest Grecja (26 proc.), która przyciąga turystów w różnym wieku i z różnych części kraju. Na słoneczne wyspy polecimy z większości dużych lotnisk, podobnie jak do Egiptu (15 proc.), który w rankingu popularności zajmuje wysokie drugie miejsce. Już teraz biura podróży odnotowują duże zainteresowanie również wczasami w Turcji (14 proc.), Tunezji (8,5 proc.) i Hiszpanii (7 proc.).

Z oferty promocyjnej, nazwanej w zależności od biura podróży „first minute”, „first call”, „primo minuto” czy po prostu „lato 2014”, klienci planujący wakacje mogą skorzystać do końca marca 2014 roku.

O zakupach wyjazdów wakacyjnych z wyprzedzeniem opowiedział w programie Dzień dobry TVN Michał Sawka, kierownik Działu Produktu w portalu Wakacje.pl.

[Wakacje.pl informacja prasowa]