Podziemia Rynku Kraków

mt3016Co warto wiedzieć o jednej z największych atrakcji Krakowa? Dlaczego oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pod płytą Rynku Głównego cieszy się tak wielką popularnością wśród mieszkańców i turystów? Opowiadamy o ekspozycji muzealnej i radzimy, jak zorganizować zwiedzanie pod hasłem Podziemia Rynku Kraków.

mt3016

Podziemia Rynku Kraków – na czym polega unikatowość tej ekspozycji muzealnej

Muzeum w Podziemiach Rynku to, używając dość górnolotnej metafory, miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością. Znajdziemy tam przede wszystkim mnóstwo intrygujących historycznych pamiątek odkrytych przez archeologów podczas trwających kilka lat badań pod Rynkiem. Są to między innymi przedmioty codziennego użytku, pozostałości dróg, kramów, domów czy cmentarzysko z XI stulecia, na które składało się ponad 200 pochówków. Te obiekty stały się bazą dla niezwykle barwnej opowieści o życiu codziennym mieszkańców średniowiecznego Krakowa. Zwiedzając ekspozycję Śladami europejskiej tożsamości Krakowa, poznajemy warunki pracy, handlu, transportu. Dzięki badaniom antropologów nad odkrytymi pod Rynkiem pochówkami dowiadujemy się również, co dawni Krakowianie jedli, jak wyglądali, na co umierali i wreszcie w co wierzyli. Co ważne, twórcy wystawy snują te opowieści, posługując się niezwykle nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Etapy powstawania i rozbudowy poszczególnych budowli Rynku poznajemy np. dzięki trójwymiarowym hologramom. Rekonstrukcje wideo, efekty dźwiękowe obudowują pamiątki przeszłości w fascynującą narrację, znakomicie objaśniając kontekst ich funkcjonowania. Warto dodać, że naukowcy odkryli pod Rynkiem „zamrożone” w czasie całe fragmenty średniowiecznych dróg i budowli (mieszkalnych i handlowych). Wrażenie jest naprawdę niezwykłe!

Podziemia Rynku Kraków – doskonała propozycja dla młodszych i starszych

Wyprawa do Podziemi Rynku z dziećmi, zarówno starszymi, jak i młodszymi, to doskonały pomysł. Walory edukacyjne takiej wycieczki trudno przecenić. Poznawaniu przeszłości towarzyszy przy tym wiele wrażeń i emocji, które ułatwiają przyswajanie wiadomości i rozwijają wyobraźnię. Warto dodać, że w Podziemiach Rynku znajduje się również specjalna, wydzielona strefa dla najmłodszych obejmująca pokój zabaw i niezwykły mechaniczny teatrzyk, w którym prezentowane są krakowskie legendy. Skorzystanie z tej ostatnie atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji. Ten oddział Muzeum Historycznego nie bez powodu posiada specjalny certyfikat „Miejsce przyjazne maluchom”.

Podziemia Rynku Kraków – zwiedzanie z przewodnikiem

Wybierając się na wycieczkę Podziemia Rynku Kraków, warto również rozważyć opcję zwiedzania z przewodnikiem. Dlaczego? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zajrzycie koniecznie na http://krakowzwiedzanie.pl/podziemia-rynku-w-krakowie/. Znajdziecie tam nie tylko dokładny opis atrakcji oferowanych przez muzeum, ale również świetną propozycję ekspedycji do Podziemi Rynku z przewodnikiem. Na wielu forach internetowych znajdziecie opinie polecające zwiedzanie z przewodnikiem, który zwróci Wam uwagę na najciekawsze aspekty zachwycającej bogactwem i niezwykłymi efektami ekspozycji.