Podróże Polaków z dziećmi

mt0150Polacy podróżując z dziećmi nie ograniczają się tylko do wycieczek po kraju. Swoje pociechy chętnie zabierają również na zagraniczne wyjazdy. Jakie miejsca są celem ich zagranicznych wojaży, jeśli decydują się na rodzinny wyjazd i kto podróżuje najczęściej? Ateny, Barcelona, Lizbona, Paryż to najpopularniejsze kierunki wybierane przez podróżujących z dziećmi, najczęściej na zagraniczny wyjazd wyjeżdżają rodziny 2+1, a największą grupę młodych podróżujących, bo ponad połowę, stanowią dzieci w wieku od 2 do 11 lat – informuje Tripsta.pl.

mt0150

Ateny, Barcelona, Lizbona, Paryż to miejsca, do których najczęściej podróżujemy z dziećmi wynika z danych internetowego biura podróży Tripsta.pl. Dlaczego właśnie takie kierunki? Ponieważ miasta te mają w zanadrzu bogatą ofertę turystyczną dla dorosłych, ale również dla młodszych podróżników. Jakie zatem miejsca warto odwiedzić wybierając się z pociechami do jednego z wymienionych miast?

Decydując się na rodzinny wyjazd do Aten warto wybrać się położonego nad samym morzem placu zabaw Flisvos lub ateńskiego zoo, w którym znajduje się delfinarium – to prawdziwa gratka nie tylko dla najmłodszych. Odwiedzając Barcelonę świetną atrakcją dla dzieci będzie Muzeum Techniki CosmoCaixa, gdzie można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty pozwalające zrozumieć, jak funkcjonuje świat. Fanów piłki nożnej warto zabrać na stadion jednego z czołowych światowych klubów – FC Barcelony. Dobrą opcją dla podróżujących do Lizbony będzie Park Narodów (Expo). To doskonałe miejsce do spacerów nawet z wózkami oraz na wycieczki rowerowe. Natomiast rodziny udające się do Paryża powinny zajrzeć do położonego niedaleko stolicy Francji Disneylandu. To spełnienie marzeń każdego dziecka i niejednego dorosłego. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Rodzinny wyjazd równa się 2+1
Europejskie miasta są ulubionymi kierunkami wśród rodzinnych wyjazdów, kto jednak najczęściej bierze w nich udział? Dane Tripsta.pl wskazują, że wyjazd w gronie rodziny najczęściej oznacza podróż 2 dorosłych i 1 dziecka. Rezerwacje te stanowią ponad 1/3 wszystkich rodzinnych wyjazdów. Interesujący jest także fakt, że rodzinne wycieczki z więcej niż jednym dzieckiem również nie należą do rzadkości. Jeśli pod uwagę weźmiemy rezerwacje rodzinne, to wśród pasażerów bardzo często możemy odnaleźć dwie dorosłe osoby z dwójką dzieci.

Pamiętajmy jednak, że podróże z rodziną dla wielu z nas oznaczają również wyjazdy rodziców z dziećmi, bliskimi oraz innymi członkami rodziny np. babciami, zwłaszcza jeśli decydujemy się na podróż z małym dzieckiem. To często właśnie dzięki nim rodzice mogą cieszyć się wspólnymi spędzonymi chwilami w gronie rodzinnym, a jednocześnie złapać chwilę oddechu, gdy ich pociechą zajmuje się zaufana osoba. Co ciekawe, bilety kupowane dla trójki dorosłych, którym towarzyszy dziecko to 14% ogółu rezerwacji dokonywanych przez rodziny z dziećmi. Warto tutaj wspomnieć, że wielu przewoźników posiada specjalne oferty dla podróżujących całymi rodzinami. Nie brak również specjalnych pakietów rodzinnych obejmujących np. zniżki na bagaż rejestrowany dla dzieci, czy też umożliwiających bezpłatne zabranie na pokład sprzętu dla dzieci – wózka, fotelika samochodowego, czy też łóżeczka turystycznego.

Mali podróżnicy
Nawet dla doświadczonych rodziców podróże z dziećmi to swego rodzaju wyzwanie. Oprócz listy formalności i kwestii związanych z logistyką – dojazd na lotnisko, wczesne godziny wylotu, odprawa, przewóz wózka, zabawek, czy specjalnego jedzenia – należy pamiętać o samym locie. Bo choć samolot często jest najszybszym środkiem transportu to nawet 2-3-godzinna podróż może być wymagającym zadaniem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wyjazd z młodszymi dziećmi. Jak wskazują dane internetowego biura podróży Tripsta.pl Polacy nie unikają podróży z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wręcz przeciwnie to najliczniejsza grupa podróżujących dzieci, jeśli pod uwagę weźmiemy wyjazdy rodzinne – ponad połowa młodych podróżnych to dzieci pomiędzy 2 a 11 rokiem życia. Dużą popularnością cieszą się też wyjazdy z dziećmi w wieku od 12 do 18 lat. Nastolatkowie stanowią 33% młodych podróżujących, a średnio co dziesiąty bilet zarezerwowany został dla dziecka poniżej 2. roku życia.

Podwójna trójka
Aby podróż mogła minąć komfortowo warto zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej. Wyrobienie paszportu, czy też uzyskanie wizy do danego kraju może zająć od kilku do kilkunastu tygodni. Oprócz kwestii formalnych warto mieć na względzie, że wcześniejsze planowanie wyjazdu pozwala także obniżyć wydatki z nim związane. Podróż nie musi być droga. Zgodnie z danymi Tripsta.pl najtańsza rezerwacja rodzinna kosztowała ok. 270 PLN (bilet zakupiony na lot Warszawa – Kraków), a najdroższa wyniosła ok. 23 700 PLN (Warszawa – Boston). Warto dodać, że decydując się na wyjazd z dziećmi średnio Polacy rezerwują bilety na prawie trzy miesiące przed datą wylotu, a na rodzinną podróż samolotem średnio wydają 3245 PLN.
Analizy dokonano na podstawie danych sprzedaży internetowego biura podróży Tripsta.pl dla rezerwacji dokonywanych od 01.01.2015 do 20.05.2015.

[PR]