Plecak turystyczny – na co zwrócić uwagę przed zakupem

plecak turystycznyZazwyczaj myśląc o wyjeździe na urlop czy wypoczynek myślimy o zakupie plecaka turystycznego, jeśli takiego jeszcze nie posiadamy. Wybranie właściwego może być nie lada wyzwaniem. W tym tekście postaram się pomóc dokonać wyboru.

plecak turystyczny

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym właściwościom plecaka, o których trzeba pomyśleć przed zakupem żeby nie być później zawiedzionym.

Pojemność

Pojemność plecaka zależy od kilku czynników. Miedzy innymi takich jak: gdzie jedziesz, na jak długo i ile musisz ze sobą zabrać. Ważne jest by samodzielnie dobrać plecak o takiej wielkości, w jaki będziemy w stanie się spakować.

System nośny

Również podstawa jeśli chodzi o wybór plecaka. Najważniejsze by szelki były solidne, wygodne i zapewniały odpowiedni zakres regulacji. To samo tyczy się pasów biodrowych. Warto wybrać plecak, który ma również pas piersiowy – w wyraźny sposób poprawia on stabilność plecaka podczas wędrówki.

Kieszonki i paski

Tutaj zasada jest prosta – im więcej tym lepiej. Więcej kieszonek, szczególnie tych w zasięgu reki pozwoli nam przechować ważne oraz cenne rzeczy jak telefon czy portfel. Z kolei więcej pasków pozwoli na przymocowanie do plecaka więcej rzeczy, takich które się w nim już nie zmieszczą jak np. dodatkowe buty.

Rodzaj wycieczki a odpowiedni plecak

Kolejną kwestią, która jest ważna przy wyborze plecaka to rodzaj wycieczki/wypoczynku jaki planujemy. Jeśli jedziemy na dłużej z zamiarem biwakowania polecam plecak dwukomorowy, dlatego że musimy zabrać więcej rzeczy a komory w plecaku pomogą utrzymać wśród nich jako-taki porządek. Plecak jednokomorowy można zabrać na typowy wypad turystyczny, kiedy planujemy zwiedzanie miast i jedzenie w barach.

Materiał plecaka i wentylacja pleców

Oczywistym jest że plecak turystyczny musi być wykonany z solidnego materiału. W tej kwestii jednak najważniejszym miejscem jest spód plecaka, który obowiązkowo musi być wzmocniony. Spód plecaka jest narażony na uszkodzenia, dlatego warto zadbać o to by był wytrzymały. Wspominając o miejscu w którym plecy stykają się z plecakiem to na rynku dostępne są panelowe oraz siatkowe obicia, tymczasem w praktyce obydwa rozwiązania sprawują się tak samo, przy czym plecaki z siatką są droższe.

Pakujemy się

Na koniec kilka słów o pakowaniu się. Niektórzy wręcz mówią o sztuce pakowania i taką jest ona w istocie. Sztuką pakowania możemy nazwać ogólnie umiejętność rezygnacji z rzeczy niepotrzebnych nam na wycieczce, które zabieramy z rozpędu. Na szlaku okazuje się że nie specjalnie nam się to czy owo przyda – a miejsce w plecaku zostało zmarnowane. Także kiedy pakujemy swój sprzęt w plecak turystyczny – polecam minimalizm.

Plecaki turystyczne oraz wiele innych akcesoriów do turystyki znajdziecie w sklepie Zielony Sklep.