Piękne miasto. Zabytki turystyczne Gdańska

GdańskZ powodu intensywnego rozwoju turystyki zagranicznej, w pierwszej dekadzie XXI wieku Pomorze było mniej chętnie wybieranym przez Polaków kierunkiem letniego wypoczynku. Jednak dzięki wyjątkowo ciepłym wakacjom, jakich udało nam się doświadczać w ostatnich kilku sezonach, polskie morze coraz częściej przyciąga również amatorów wakacji w bardziej egzotycznym klimacie.

Gdańsk

Chociaż to piękne warunki przyrody i możliwość błogiego plażowania jest głównym wabikiem na turystów, goście w Trójmieście coraz mocniej interesują się również innymi możliwościami, jakie oferuje Gdańsk – z entuzjazmem zauważa nasz rozmówca z Hotelu Amber. Bez względu na pogodę warto przyjechać w te okolice, choćby dla piękna licznych obiektów zabytkowych.

Główne i Stare Miasto Gdańska

Aby poczuć klimat historii nie trzeba udawać się do podmiejskich skansenów – pełne wspaniałych zabytków jest samo centrum Gdańska. Mamy więc Trakt Królewski, który poznamy przemierzając Długi Targ oraz ulicę Długą. Szlak ten poprowadzi nas także przez pełną uroku ulicę Złotą i zachwycającą Mariacką ku Zielonej Bramie. Nie sposób wymienić wszystkich wspaniałości architektury Gdańska, przyjrzyjmy się więc wybranym obiektom zabytkowym, a konkretnie bramom na Drodze Królewskiej.

Renesansowa Brama Wyżynna

Brama Wyżynna, w której dziś znajduje się Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej, otwiera szlak Traktu Królewskiego. Brama jest częścią fortyfikacji miejskich, które powstawały w latach 1571-1576. Początkowo cegalana, została przebudowana pod koniec lat 80. XVI wieku.

Architektura bramy nawiązuje do wzorów włoskich. Elewacja parteru wykonana jest z piaskowca zdobionego ornamentami roślinnymi. Górną kondygnację zdobi fryz heraldyczny z herbami Rzeczypospolitej, Prus Królewskich oraz miasta Gdańsk. Na attyce znajdują się cztery rzeźby przedstawiające lwy.

Złota Brama albo Brama Długouliczna

Złotą Bramę wzniesiono w 1612 roku w miejsce bramy gotyckiej z XIV wieku. Styl bramy dzieła Abrahama van den Blocke wpisuje się w manieryzm niderlandzki, o czym świadczą głęboko wyrafinowane elementy budowli. Brama została zniszczona podczas II Wojny Światowej i odbudowano ją w roku 1957.

Fasady obu stron Bramy Złotej zdobione są attykami z rzeźbami alegorycznymi. Od strony zachodniej możemy podziwiać figury symbolizujące najważniejsze dążenia, czyli Pokój, Wolność, Szczęście i Sławę, zaś po stronie przeciwległej zerkają na nas obywatelskie cnoty: Zgoda, Sprawiedliwość, Pobożność i Rozwaga – wymienia nasz rozmówca z Hotelu Amber.

Brama Zielona, czyli dawna Brama Kogi

Bramę Zieloną znajdziemy na końcu Drogi Królewskiej. Została wzniesiona w latach 1564-1568 i stanowi najstarszy przykład manieryzmu niderlandzkiego w Gdańsku. To dzieło Regniera z Amsterdamu i Hansa Kramera miało służyć za rezydencję królów polskich, jednak koronowanym głowom służyła jedynie sporadycznie jako przystanek w dłuższych podróżach.

Dziś mało kto zastanawia się nad pierwotnym charakterem obronnym Bram na Drodze Królewskiej. Służą one przede wszystkim pielęgnowaniu pamięci o najwspanialszych osiągnięciach europejskiej kultury i sztuki architektonicznej, stanowią siedziby muzeów i świadectwo piękna odległych czasów dostępne dla każdego.