Odmowa wejścia na pokład – co zrobić w takiej sytuacji

Odmowa wejścia na pokład samolotu to bardzo nieprzyjemna sprawa. Co w  takiej sytuacji należy zrobić? Czy istnieje możliwość odzyskania niemałych pieniędzy, jakie przeznaczyliśmy na zakup biletu i wszystkie opłaty związane z podróżą? Dowiedz się, jak walczyć o swoje prawa.

odmowa-wejscia-na-poklad

  1. Odmowa wejścia na pokład – możliwe przyczyny
  2. Co zrobić, gdy nie wpuszczono nas na pokład

Odmowa wejścia na pokład – możliwe przyczyny

Odmowa wejścia na pokład może być spowodowana różnymi przyczynami. Jedną z nich są względy bezpieczeństwa. Czasami zdarza się, że pasażer nie ma przy sobie wszystkich wymaganych dokumentów, także tych, które są potrzebne przy przewożeniu zwierząt. Linie lotnicze odmawiają wejścia na pokład również wtedy, gdy pasażer nie odbył wcześniejszego lotu do miejsca docelowego w ramach rezerwacji lotu w dwie strony. Niezależnie od tego, co spowodowało, że nie otrzymaliśmy pozwolenia na skorzystanie z biletu, mamy prawo ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Jak wygląda procedura starania się o odszkodowanie? O czym warto pamiętać?

Co warto zrobić, gdy nie wpuszczono nas na pokład

Na początku warto pamiętać o tym, żeby nie wyrzucać żadnych dokumentów związanych z podróżą. Trzeba zachować wszystkie paragony (na przykład za posiłki na lotnisku lub nocleg hotelowy, który trzeba było wykupić ze względu na brak lotu), potwierdzenia rezerwacji, bilety oraz karty pokładowe. Będą one stanowiły dowody w późniejszej fazie roszczeń. Warto także spróbować pozyskać informację o przyczynie całej sytuacji. Pasażerowie powinni również pamiętać, żeby nie podpisywać żadnej ugody bądź zgody na rekompensatę w postaci części gotówki. Często w takich dokumentach może być zamieszczona informacja o tym, że jednocześnie zrzekamy się prawa do odszkodowania. Jeśli brak lotu spowoduje, że nie mamy noclegu, to mamy prawo wymagać od linii lotniczych zapewnienia miejsca do spania na ich koszt.

Następnie można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem pieniędzy w podobnych sytuacjach (https://givt.com/pl/odmowa-wejscia-na-poklad/). W tym celu trzeba wejść na stronę internetową danej instytucji i wypełnić formularz. Należy w nim podać wszystkie istotne kwestie dotyczące lotu: datę, cenę biletu oraz przyczynę odmowy. Zespół ekspertów z dziedziny prawa oceni, jakie przepisy będą w danej sytuacji najbardziej odpowiednie do tego, aby uzyskać zwrot kosztów podróży oraz odszkodowanie. Teraz pozostaje tylko czekać na rezultat działań. Jeśli dostaniemy odszkodowanie, to firma pobiera od niego prowizję za wygraną sprawę. Sprawa zostaje załatwiona, a my nie musimy tracić nerwy na załatwianie kwestii sądowych.

[Materiał zewnętrzny]