O niebo lepszy sposób na tanie bilety lotnicze!

mt0241aSezon urlopowy za pasem, a zależność między porą roku i ceną lotów jest prosta: im więcej chętnych, tym droższe bilety. Co zrobić, by przeloty nie zrujnowały naszego wakacyjnego budżetu? Znaleźć wyszukiwarkę, która przechytrzy wszystkie inne. Zapytaliśmy ekspertów z biura lotniczego Sky4Fly.net o to, jakich funkcjonalności należy oczekiwać, by znaleźć najtańsze z możliwych połączeń.

Silnik ma znaczenie
Lista serwisów internetowych oferujących pośrednictwo w rezerwacji oraz zakupie biletów lotniczych jest bardzo długa. Pojawia się zatem podstawowe pytanie: którą wyszukiwarkę wybrać? Oczywiście tę, która oferuje najtańsze i najdogodniejsze połączenia, szeroki wybór linii lotniczych, tras i lotnisk, jest szybka, gwarantuje prosty i skuteczny przebieg rezerwacji oraz bezpieczeństwo transakcji. Kto z nas ma jednak czas i energię, by godzinami porównywać loty oferowane przez dziesiątki serwisów w nadziei, że znajdzie te najlepsze? Warto zatem pamiętać, że całe to bogactwo wyszukiwarek jest w pewnym sensie pozorne. Wszystkie strony korzystają bowiem z podobnych technologii – GDS-ów, czyli systemów rezerwacji komputerowej tworzonych na potrzeby linii lotniczych. Który z nich jest najlepszy? Każdy ma swoje zalety, ale najlepiej sprawdzają się wyszukiwarki zbudowane w oparciu o kilka rozwiązań.
„W praktyce wszyscy pośrednicy korzystają z oferowanych na rynku silników. Klucz do zbudowania dobrej wyszukiwarki leży w odpowiednim połączeniu najlepszych możliwych rozwiązań. W ostatnim czasie wyposażyliśmy naszą wyszukiwarkę w zupełnie nowy silnik, dzięki któremu – jako nieliczni na polskim rynku – możemy prezentować naszym użytkownikom wyniki z trzech największych światowych systemów rezerwacyjnych: Travelport Galileo, Travelport Worldspan i Amadeus” – mówi Piotr z biura lotniczego Sky4Fly.net.

mt0241b

Uwaga na znikające promocje
Udało ci się wreszcie znaleźć bilety w niewiarygodnie niskiej cenie i w dogodnym terminie? Uważaj, twoja radość może okazać się przedwczesna. Rezerwacja biletu nie oznacza jeszcze, że cena nie ulegnie już zmianie. Na podwyżki cen najbardziej narażeni jesteśmy w przypadku rezerwacji biletu na lot jedną z tanich linii lotniczych, ale również te rejsowe mogą nas zaskoczyć – na wzrost cen może wpłynąć zmiana wysokości opłat lotniskowych, podatków, taryf za paliwo, czy kursów walut. Dopiero po wykupieniu i wystawieniu biletu możemy mieć pewność, że cena się nie zmieni. Jak ograniczyć zatem ryzyko nieprzyjemnej niespodzianki w momencie płatności?
„Wszyscy pośrednicy dają możliwość elastycznego wyszukiwania połączeń, ale nie wszyscy pomagają użytkownikom uniknąć zderzenia z elastycznymi cenami biletów. Istnieją jednak sposoby, by chronić swoich konsumentów. Dobra wyszukiwarka powinna prezentować w wynikach te oferty, które zostały już potwierdzone przez linie lotnicze.” – podpowiada Ewelina z biura lotniczego Sky4Fly.net.
Systemy elastycznego wyszukiwania korzystają z wyników wcześniej zapamiętanych. Dopiero podczas próby wykupienia danego przelotu zostaje on potwierdzony przez linię lotniczą. Może się więc okazać, że wyszukany w ten sposób rejs nie jest już dostępny w podanej wcześniej cenie. Warto pamiętać, że nie jest to wada danej wyszukiwarki, ponieważ dane o cenie lotu zapamiętywane są nie tylko w określonym serwisie, ale także w systemie GDS oraz w bazie danych samej linii lotniczej. Mechanizm ten zabezpiecza systemy przed dużym obciążeniem. Taka jest uroda internetowej rzeczywistości, z którą musimy się pogodzić, gdy polujemy na tanie loty.

Palcem po mapie
Czasem chciałoby się po prostu zakręcić globusem i ruszyć tam, gdzie podpowie ślepy los. W większości przypadków korzystanie z wyszukiwarek lotniczych w niczym nie przypomina jednak wizyty w sklepie z cukierkami. Musimy dokładnie wiedzieć skąd, dokąd i kiedy. Na szczęście istnieją rozwiązania dostosowane do potrzeb podróżników z fantazją lub po prostu osób, które nie polują na połączenie między konkretnymi lotniskami, ale myślą o tym, jak najtaniej i najwygodniej dotrzeć w określone miejsce na mapie.
„Jeśli planujemy lot w miejsce, które słabo znamy albo szukamy aktywnego lotniska położonego najbliżej naszego celu podróży, lub też po prostu chcemy zorientować się, na jakie możliwości połączeń lotniczych możemy liczyć w danym miejscu, możemy zrobić to za pomocą zaledwie kilku kliknięć, korzystając z interaktywnych map lotnisk. Dotychczas było to możliwe jedynie na stronach linii lotniczych, które ograniczały wyświetlane destynacje zgodnie z oferowanymi przez siebie połączeniami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżników, stworzyliśmy interaktywne narzędzie, które rozwiązuje ten problem. Nasza mapa lotnisk (www.sky4fly.net/mapa-tanich-lotow.html) pozwala przy użyciu zaledwie kilku kliknięć znaleźć wszystkie lotniska w pobliżu interesującej nas destynacji położonej w dowolnym miejscu na świecie.” – mówi Anna z biura lotniczego Sky4Fly.net.

mt0241c

Skonsultuj kalendarz
Termin urlopu zaklepany, a budżet zabezpieczony? Teraz pozostaje już tylko jedno pytanie: gdzie uda się w tym terminie i za taką kwotę polecieć? Standardowa wyszukiwarka nie ułatwia nam tutaj zadania. Musimy najpierw zastanowić się nad konkretną destynacją lub poszukać, jakie promocje oferują w danym terminie linie lotnicze. Na szczęście niektóre serwisy oferują szybszy i bardziej przejrzysty sposób konsultowania cen biletów lotniczych z terminem naszego urlopu i zawartością portfela.
„Przy planowaniu urlopu przydatnym narzędziem może okazać się kalendarz lotów (np. www.sky4fly.net/tanieloty/rzym.html). Po zdefiniowaniu miejsca odlotu i terminów użytkownik natychmiast widzi dostępne destynacje uporządkowane według przedziału cenowego. Po wybraniu jednej z nich wystarczy, że doda informację o swoim budżecie, a otrzyma rejsy najlepiej dopasowane do własnych oczekiwań i zaznaczone na kartach kalendarza” – opisuje Ewelina z biura lotniczego Sky4Fly.net.

Blisko ciebie
Dla początkujących użytkowników jedną z największych barier przy korzystaniu z usług internetowych pośredników oferujących bilety lotnicze jest poczucie obcowania z bezduszną maszyną towarzyszące wyszukiwaniu, rezerwacji i zakupowi biletów. Nawet najbardziej przyjazny interfejs nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem, zwłaszcza gdy napotkamy jakieś trudności techniczne lub zapragniemy zwrócić się o radę do kogoś, kto po prostu zna się na rzeczy.
„Chodzi o to, by stworzyć przyjazne środowisko, sprawić, aby użytkownik poczuł się jak w domu. Służą temu narzędzia takie jak możliwość założenia własnego profilu, który ułatwia korzystanie z serwisu. System powinien również uczyć się zachowań użytkownika, co znacznie przyśpiesza proces wyszukiwania. Nic jednak nie zastąpi możliwości bezpośredniego kontaktu z klientem. Nasz zespół ekspertów do sprzedaży biletów lotniczych, liczący kilkadziesiąt osób, pozostaje do stałej dyspozycji użytkowników. Z pytaniem o poradę można zwracać się do nas nie tylko za pośrednictwem czynnej przez siedem dni w tygodniu infolinii, ale także odwiedzając jeden z naszych stacjonarnych punktów obsługi klienta.” – opowiada Piotr z biura lotniczego Sky4Fly.net.

[PR]