Najdziwniejsze zagraniczne prawa

mt0096Wydaje Ci się, że polskie prawo jest niesprawiedliwe i żenujące, zabraniając na przykład palenia papierosów na przystankach komunikacji miejskiej? W takim razie czeka Cię nie lada zaskoczenie przy czytaniu listy zagranicznych praw i zakazów przygotowanej przez doradców podróży Sky4Fly.

Przepisy prawne w innych krajach są niekiedy tak absurdalne, że aż trudno w to uwierzyć. Na dodatek ich ilość jest porażająca. Wyjeżdżasz do obcego kraju i zachowujesz się tak, jak zwykle, a tu nagle okazuje się, że możesz nawet trafić do więzienia. Dobrze jest więc zainteresować się przepisami państwa, w którym planujesz wakacje, aby mieć świadomość, że to, co wydaje się niedorzeczne, gdzie indziej jest zapisane w ustawie. Sky4Fly przedstawia listę praw, których należy przestrzegać przebywając w poszczególnych krajach.

mt0096

Amsterdam – palenie marihuany w coffee shopacch jest całkowicie legalne, jednak palenie zwykłych papierosów już nie.

Szwajcaria – po godz. 22 zabronione jest spuszczanie wody w toalecie mieszkania. Co ciekawe, zakaz ten nie dotyczy osób mieszkających w domach. Oprócz tego w niedzielę zabronione jest wykonywanie trzech czynności: suszenia prania, koszenia trawy oraz mycia samochodu.

Dubaj – mimo luksusu i nowoczesności, prawo w Dubaju jest dość surowe. Nielegalne jest całowanie się w miejscu publicznym, a jeśli zapomni się o tym drobnym „szczególe”, można nawet trafić do więzienia.

Alabama – w tym południowym stanie USA zabronione jest prowadzenie samochodu z zasłoniętymi oczami. Zakaz ten wynika zapewne z tego, że z racji rozległych i na ogół pustych dróg takie wyczyny nie były rzadkością. Inne absurdalne prawo obowiązujące w Alabamie dotyczy zakazu noszenia lodowych rożków w tylnej kieszeni spodni. Lepiej nosić je w przedniej?

Eraclea (Włochy) – można darować sobie rodzinny wypoczynek w tym malowniczym miasteczku, gdyż zabronione jest tam budowanie zamków z piasku.

Singapur – nielegalne jest żucie gumy. Nie jest ona dostępna w żadnym sklepie. Mimo, iż zakaz wydaje się niedorzeczny, ma swoje uzasadnienie – w Singapurze prawie nigdy temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, w związku z czym wypluta na ulicę guma od razu zamienia się w czarną, nieestetyczną plamę.

Capri – ta piękna wyspa to prawdziwy raj dla chcących wypocząć turystów. Obowiązuje tam jednak zakaz noszenia głośnego obuwia.

Rzym – nielegalne jest spożywanie posiłku na ulicy lub na schodach kościołów. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu tego prawa, gdyż kary za jego złamanie są naprawdę wysokie.

Wielka Brytania – ciężarne kobiety mogą oddawać mocz, gdziekolwiek im się podoba, nawet na zatłoczonej ulicy.

Alaska – zakazane jest budzenie śpiącego niedźwiedzia w celu zrobienia mu zdjęcia. Prawo to jest tym bardziej absurdalne, że chyba niewielu śmiałków zdecydowałoby się na taki krok.

Szkocja – udogodnieniem dla turystów, choć jednocześnie bolączką dla mieszkańców jest prawo, które nakazuje przyjęcie do swojej prywatnej toalety każdego podróżnego będącego w potrzebie.

Liverpool – tu obowiązuje zakaz chodzenia topless. Jedynie sprzedawczynie w sklepach z tropikalnymi rybkami mają do tego prawo.

Londyn – każdy, kto na pocztówce naklei znaczek z królową Elżbietą II do góry nogami zostanie posądzony o zdradę stanu. Trzeba naprawdę uważać wysyłając listy. Istnieje jeszcze jedno niedorzeczne londyńskie prawo – taksówkarze mają zakaz przewożenia wściekłych psów oraz…zwłok.

Idaho – w Idaho można zostać ukaranym mandatem, a nawet więzieniem za to, że jest się smutnym. Smutnym ludziom zabronione jest chodzenie ulicami stanu. W związku z tym lepiej, aby uśmiech nie schodził nam z twarzy.

Ohio – surowe kary czyhają na osoby, które spróbują odurzyć ryby alkoholem.

Francja – zabronione jest nazywanie jakiejkolwiek świni imieniem Napoleon. Kara budzi tu chyba największe zdziwienie – za złamanie zakazu grozi śmierć.

Rosja – nie wolno myć zębów częściej niż dwa razy w ciągu 24 godzin. Tylko jak władze tego pilnują?

Vermont (USA) – mężatki, które chcą nosić sztuczną szczękę muszą uzyskać pisemną zgodę męża.

Kanada – absurdalne kanadyjskie prawo stanowi, że przy wypuszczaniu z więzienia można ofiarować (byłemu już) więźniowi strzelbę, amunicję oraz konia. W jakim celu? Wszystko to ma pomóc w wydostaniu się z miasta odsiadki.

Nowy Meksyk – osoby, które uważane są za idiotów nie mają prawa głosu.

Korea Południowa – koreańscy policjanci mają obowiązek zgłaszać wszelkie łapówki, jakie dostali od kierowców.

Szwecja – zabronione jest korzystanie z usług prostytutek. Ten zakaz nie dziwiłby może tak bardzo, gdyby nie to, że w Szwecji prostytucja jest legalna.

New Jersey – nielegalne jest noszenie kamizelki kuloodpornej, podczas gdy…popełnia się morderstwo.

Filipiny – obowiązuje tam dziwne prawo dotyczące zakazu poruszania się samochodów. W poniedziałki nie mogą jeździć pojazdy z rejestracją zaczynającą się od 1 lub 2, we wtorki – 3 lub 4, w środy – 5 lub 6, w czwartki – 7 lub 8, a od piątku do 24:00 w niedzielę – 9 lub 0.

Denver – pod groźbą więzienia nie wolno pożyczać sąsiadom odkurzacza.

Vigevano (Włochy) – wysokim mandatem możemy zostać ukarani, jeśli będziemy siedzieli w cieniu posągów.

Tanzania – nie można posiadać włosów, których długość wynosi więcej niż 36 cm. W Tanzanii również obowiązuje oryginalna przysięga małżeńska, którą musi złożyć pan młody: „niech się wykrwawię, niech mnie piorun roztrzaska, nich mnie zeżre krokodyl, niech ogłuchnę i oślepnę, niech stanę się żebrakiem, jeśli oszukam lub opuszczę żonę”.

Pekin – brzydka kobieta nie ma prawa wstępu do wielu barów czy kawiarni. Ciekawe tylko, jakie kryteria urody tam obowiązują i w związku z tym, jaką kobietą uznaje się za brzydką.

Sacco (Missouri, USA) – nie wolno kobietom nosić kapeluszy, które mogłyby przerazić dzieci, zwierzęta i osoby wrażliwe.

Ateny – zabronione jest prowadzenie samochodu w stroju kąpielowym.

Oregon (USA) – dziewczętom poniżej osiemnastego roku życia zakazane jest picie kawy w miejscach publicznych po godz. 19.

Begal (Indie) – w teatrze i kinie obowiązuje zakaz prezentowania scen pocałunku. Ministerstwo Oświaty orzekło, że sceny erotyczne powodują zmiękczenie mózgu.

Kalifornia – osobom bez uprawnień myśliwskich zabrania się stawiać pułapki na myszy.

Indonezja – masturbacja karana jest ścięciem głowy.

Rumunia – obowiązuje zakaz wjazdu na teren kraju brudnym samochodem.

Jak widać, lista zakazów i praw obowiązujących zagranicą jest naprawdę długa, a to i tak tylko niewielki ułamek wszystkich istniejących przepisów. „Jeśli więc wybierasz się na wakacje i chcesz uniknąć problemów z prawem, zapoznaj się z odpowiednim kodeksem karnym. Trafienie do więzienia np. za słuchanie w niedzielę radiowych audycji rozrywkowych (Maine, USA) czy za noszenie spódniczek mini (Tanzania) chyba nie będzie najlepszym zakończeniem urlopu. Pamiętajmy więc, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego lepiej dmuchać na zimne i zachowywać się tak, jak należy w danym kraju. Nawet, jeśli wyda nam się to niedorzeczne i absurdalne” – ostrzega Jola z portali www.sky4fly.com.pl.

Sky4Fly – o niebo lepsi!

Sky4Fly Sp. z o.o. to internetowe biuro podróży założone w 2006 r. Specjalizuje się w sprzedaży biletów lotniczych i wycieczek. Sky4Fly współpracuje zarówno z tanimi liniami lotniczymi jak i tradycyjnymi przewoźnikami. Firma reprezentuje wiodących polskich touroperatorów. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym zapewnia bezpieczeństwo, najwyższą jakość usług i najlepsze ceny. W ofercie znajdują się zarówno tradycyjne wycieczki, bilety lotnicze ubezpieczenia turystyczne, rezerwacja miejsc hotelowych, jak i taksówki powietrzne, wycieczki czarterowe, wyjazdy narciarskie, weekendy lotnicze, egzotyczne wakacje, transfery, wyjazdy firmowe.