Dla wszystkich amatorów staropolskiej tradycji nie lada gratką jest zwiedzanie zabytkowych dworków i dworów. Obecnie kontakt z kulturą szlachecką jest możliwy na wiele różnych sposobów, przy czym najbardziej autentycznym są oczywiście odwiedziny w miejscach, które pamiętają dawne czasy i obyczaje. Wejście w atmosferę ziemiańskich posiadłości pozwala na wyjątkową podróż w czasie.
Goście odpoczywający w hotelu we Dworze Chotynia, zachwyceni niesamowitą atmosferą tego miejsca, często pytają o inne godne polecenia atrakcje, nawiązujące do naszych polskich tradycji kultury szlacheckiej. Wymieniając obiekty warte zobaczenia, nie możemy pominąć muzeum Henryka Sienkiewicza, znajdującego się w Woli Okrzejskiej, niecałą godzinę jazdy samochodem od Chotyni.
Muzeum Henryka Sienkiewicza
Muzeum poświęcone życiu i twórczości jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej znajduje się w Woli Okrzejskiej, w dworku, który wzniesiono na fundamentach dawnej oficyny. Właśnie tutaj, w domu swej babki, urodził się w 1846 roku i spędził pierwsze lata dzieciństwa Henryk Sienkiewicz.
Zbiory Muzeum Sienkiewicza
Muzeum powstało w 1966 roku dla uczczenia 120 rocznicy urodzin pisarza. Wnętrze dworku w Woli Okrzejskiej skrywa skarby, składające się na dorobek twórcy, w tym kolekcję pierwszych wydań jego dzieł w wielu językach świata. Zwiedzający mogą zapoznać się z rodzinnymi fotografiami Sienkiewicza, co pozwala spojrzeć na niego z nowej, bardziej prywatnej perspektywy.
Znajdują się tu również liczne działa malarskie pędzla doskonałych artystów, przedstawiające samego pisarza, jak i wykreowanych przez niego bohaterów. Ci ostatni zasłużyli sobie również na inne przedstawienie – galerię sienkiewiczowskich postaci odzwierciedla niesamowita wystawa rzeźb ludowych.
Ekspozycja stała i wystawy czasowe
Ekspozycja stała muzeum to historia związków pisarza z ziemią łukowską i jego życie rodzinne, a także twórczość i jej olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny kultury – osobna salę poświęcono filmom powstałym na kanwie sienkiewiczowskich dzieł. Dodatkowo, w dworku organizowane są wystawy czasowe, nawiązujące do poszczególnych dzieł Sienkiewicza i upamiętniając szczególne wydarzenia, jak np. ekranizacje powieści.
Wizyta w Woli Okrzejskiej z pewnością będzie satysfakcjonującym doświadczeniem nie tylko dla miłośników prozy historycznej, ale też poszukiwaczy ducha dawnych czasów, pragnących żywego kontaktu z atmosferą rzeczywistości, w której żył Sienkiewicz.