Malta – informacje praktyczne

50.65-flagaMALTA (Republika Malty). Stolica: Valletta. Waluta: euro (EUR). Języki urzędowe: maltański, angielski.

PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

50.65.001
Malta

PRZEPISY CELNE
Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. zgodnie z przepisami unijnymi Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Malty są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.).

Przywóz zwierząt domowych. Od 1 października 2004 r. zwierzęta domowe towarzyszące właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej muszą mieć paszporty. Do wyrobienia paszportu z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będą odnotowane w paszporcie. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

PRZEPISY PRAWNE
Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd. Wszelkie informacje i pomoc w tej sprawie można uzyskać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenta: www.europa.eu.int.

MELDUNEK
Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.

UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA
Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania na Malcie z opieki medycznej w sytuacjach nagłych, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przed wyjazdem na Maltę warto jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie kosztów leczenia (poza ubezpieczeniem powszechnym) i kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W czasie wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z ubezpieczeniami samochodowymi i wypadkowymi. Ruch samochodowy jest lewostronny. Obowiązują ograniczenia prędkości.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Na Maltę najszybciej i najprościej można dostać się samolotem. Można tam również dotrzeć drogą lądową przez Włochy, a następnie promem z Sycylii, Salerno, Genui lub z Katanii. Najbardziej praktycznym środkiem lokomocji są autobusy. Mapkę z zaznaczonymi strefami oraz trasami autobusów i nocnych busów można dostać w centrum informacji w Valletcie lub znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Maltańskiego Transportu Publicznego: www.atp.com.mt. Na stronie internetowej władz maltańskiego transportu (www.maltatransport.com) znajduje się mapka – po kliknięciu na wybraną miejscowość otrzymać można dokładny rozkład jazdy autobusów z podanymi godzinami odjazdów z pierwszego i ostatniego przystanku. Za pośrednictwem oficjalnej rządowej strony internetowej dotyczącej pobytu na Malcie (www.visitmalta.com) można m.in. zarezerwować hotel, a także wykupić bilety lotnicze.

PRZYDATNE INFORMACJE
Malta leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Średnia temperatura waha się od 14 st. C (listopad-kwiecień) do 32 st. C latem. Opady przeważają w okresie zimy. Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (taki sam jak w Polsce).

[Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP; polakzagranica.msz.gov.pl]

Dostęp: 12.06.2015