Malaria. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Malaria jest jedną z trzech najczęstszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Poza AIDS oraz gruźlicą, to właśnie ona zbiera największe żniwo. Chociaż głównym siedliskiem wywołujących ją drobnoustrojów oraz przenoszących je komarów jest strefa podzwrotnikowa, to coraz częściej przypadki zachorowań notuje się również w krajach europejskich oraz w Ameryce Północnej. Czego jest to wynikiem? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że zostaliśmy zarażeni? Gdzie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i jak uniknąć zarażenia?

malaria

  1. Malaria – objawy. Jak rozpoznać tę groźną chorobę?
  2. Malaria – występowanie. Gdzie należy szczególnie uważać?
  3. Malaria – jak uniknąć zakażenia? Sprawdzone sposoby

Malaria – objawy. Jak rozpoznać tę groźną chorobę?

Malaria, której inna nazwa to zimnica, jest wynikiem zakażenia pierwotniakami przenoszonymi przez tropikalne gatunki komarów. Pierwszymi objawami mogącymi świadczyć, że doszło do zarażenia malarią jest poważne pogorszenie samopoczucia, obejmujące poczucie zimna oraz ból głowy. Wkrótce pojawiają się też takie objawy jak wysoka gorączka, nudności, zawroty głowy i wymioty, a w niektórych przypadkach również biegunka. W kolejnym stadium malarii towarzyszą ponadto obfite pocenie oraz szybki – i często niespodziewany przez pacjenta – spadek temperatury ciała.

Malaria – występowanie. Gdzie należy szczególnie uważać?

Malaria, jak już wspomnieliśmy, jest przede wszystkim chorobą tropikalną. Główny obszar jest rozprzestrzeniania to tereny położone między zwrotnikiem raka, a koziorożca. Szczególne ryzyko zakażenia występuje w państwach Afrykańskich z wyjątkiem Libii oraz Tunezji, a także Egiptu i Maroka. Występowanie malarii stwierdzono też w wielu krajach południowej Azji, na czele z Arabią Saudyjską, Indiami, Chinami i Tajlandią. O niebezpieczeństwie zarażenia się tą niebezpieczną chorobą powinniśmy również pamiętać, wyjeżdżając do niektórych państw Ameryki Południowej – przede wszystkim Brazylii, Peru czy Wenezueli.

Malaria – jak uniknąć zakażenia? Sprawdzone sposoby

Najskuteczniejszym sposobem na to, by uniknąć tej choroby jest nieodwiedzanie miejsc, w których występują te komary. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takim przypadku powinniśmy zadbać o to, by w naszym bagażu znalazł się skuteczny środek zawierający DEET. Dobre efekty przyniesie też stosowanie moskitier – także tych chroniących twarz, zakładanych na kapelusz z szerokim rondem – oraz ubieranie długiej odzieży i pełnych, wysokich butów. Nie zapominajmy również o lekach przeciwmalarycznych, których stosowanie należy jednak koniecznie skonsultować z lekarzem.

[Materiał zewnętrzny]