Magię Bergen najlepiej odkrywać zimą

mt0217aNazywane bramą do krainy fiordów, jest pełnym historii i tradycji, drugim co do wielkości miastem w Norwegii. Bergen, miejsce o uroku i atmosferze małego, portowego miasteczka, przez cały rok tętni życiem. Zachwyca szczególnie zimą.

mt0217a

Smaki, które podbijają podniebienia

Tuż po przybyciu do miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w okresie zimowym, każdy turysta poczuje aromat charakterystycznych dla niego potraw. Wystarczy odwiedzić otwarte do końca grudnia miasteczko piernikowe Pepperkakebyen, budowane w całości z pachnących korzennymi przyprawami ciasteczek. Piernikowa stolica zlokalizowana jest na Placu Torgallmenningen. Mieszkańcy każdego roku starają się stworzyć piernikową miniaturę swojego miasta, dbając o każdy szczegół. To właśnie tam można znaleźć budowane z piernika domki, kościoły, a nawet słynną latarnię morską!

Innym miejscem, które zawsze odwzorowywane jest w piernikowym królestwie jest słynny targ rybny – Fisketorget. To miejsce, do którego zjeżdżają się koneserzy owoców morza z całego świata. Na nim można kupić krewetki, łososia, kraby królewskie, a nawet mięso wieloryba! Rarytasem szczególnie uwielbianym przez odwiedzających Bergen turystów jest kanapka z mięsem renifera lub łosia.

mt0217b

Miejsca, które urzekają

Najbardziej malowniczym miejscem w Bergen jest utrzymana w hanzeatyckim stylu starówka Bryggen. To jeden z siedmiu norweskich zabytków, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczne, kolorowe domki to jeden z najpopularniejszych kadrów przedstawianych na pocztówkach z Bergen. Dawniej mieściły się w nich magazyny handlowe oraz punkty odbioru i rozładunku towarów ze statków handlowych.

Obowiązkowym punktem wycieczki jest Język Trolla – Trolltunga, miejsce, w którym turyści najczęściej robią popularne selfie. Na Instagramie można znaleźć ponad 25 tysięcy zdjęć z tagiem #trolltunga! Internauci chętnie chwalą się także fotografiami z Bergen – tych jest na Instagramie ponad milion. Ważne jest także zakwaterowanie. Wybierając typowy, norweski domek można jeszcze lepiej poczuć klimat miasta, które pamięta czasy Wikingów. Charakterystyczne, minimalistyczne domki często wyposażone są dodatkowo w łódź, którą można wypłynąć na ryby. Tego typu domki dostępne są między innymi w ofercie NOVASOL – Domy Wakacyjne. Oczywiście wędkować lepiej w miesiącach wiosennych i letnich. Ci, którzy wolą przebywać wśród lokalnej społeczności, bliżej centrum miasta, mogą także nocować w urządzonych w norweskim stylu apartamentach.

mt0217c

Widoki, których nie da się zapomnieć

Bergen kochają także miłośnicy norweskich krajobrazów. Nie bez przyczyny miasto nazywane jest stolicą norweskich fiordów! To właśnie w Bergen można wsiąść na pokład statku i popłynąć w kierunku północnym – aż do Arktyki. Zapierające dech w piersiach krajobrazy Fiordów Norwegii ukształtowały się jeszcze podczas epoki lodowcowej. To właśnie tu, mimo pojawienia się ludzi, przyroda nie uległa znacznym zmianom, władzę nadal sprawują orły, foki i wieloryby patrolujące wody fiordów.

Najbardziej popularną trasą wybieraną przez turystów jest wycieczka do najwęższego fiordu na świecie – Nærøyfjorden. Wystarczy wsiąść w pociąg do Myrdal, następnie przesiąść się do kolejki do Flåm. Trasa przebiega przez Hardangervidda, największy górski płaskowyż w Europie Północnej. Po drodze można podziwiać lodowiec Hardangerjøkulen. W tym mieście rozpoczyna się rejs po Aurlandsfjordzie, aż do fiordu Nærøyfjorden. Zarówno podróż kolejką, jak i rejs statkiem dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń.

Podróż, która zostaje w sercu na zawsze

Do Bergen najlepiej wybrać się samochodem. Wówczas można swobodnie zwiedzać także okoliczne atrakcje turystyczne, nie zważając na rozkłady jazdy pociągów i statków. Tu czas płynie wolniej, otaczająca natura uspokaja i pozwala się wyciszyć. Z Polski można dojechać do Hirtshals w Danii i skorzystać z linii promowych Fjord Line.  Sieć komunikacyjna w Norwegii jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego bez problemów można dotrzeć do wybranego przez siebie celu, podziwiając po drodze malownicze zakątki tego skandynawskiego kraju.

Wrażenia dostarczane przez atrakcje turystyczne i malownicze krajobrazy potęguje panujący w tym rejonie półmrok. To on nadaje każdemu pobytowi w Bergen wyjątkowego nastroju, pozwala poczuć klimat, który panował w mieście przed laty. Do tego aromat pierników i grzanego wina zmieszany z zapachem świeżych owoców morza i Bergen maluje się jako miasto, które zwiedzić zwyczajnie trzeba.

[PR]