Loty na sezon letni. Raport Tanie-Loty.pl

W niedzielę 31 marca wraz ze zmianą czasu zimowego na letni zmieniły się siatki lotów z polskich lotnisk. Do rozkładów wraca wiele połączeń sezonowych, pojawiło się też kilka nowych kierunków. Serwis Tanie–Loty.pl przyjrzał się siatce połączeń lotniczych z Polski i podpowiada dokąd można polecieć z poszczególnych lotnisk.

Loty z Portu Lotniczego w Warszawie
Warto przypomnieć, że cały czas pozostaje nieczynne lotnisko w Modlinie – wszystkie loty są wciąż wykonywane z Lotniska Chopina. Letni rozkład lotów warszawskiego lotniska Chopina przedstawia się imponująco. Pasażerowie znajdą w nim wiele ciekawych połączeń, głównie za sprawą obecności Ryanair i Wizz Air na lotnisku w związku z problemami lotniska Modlin. PLL LOT restrukturyzują swoją siatkę lotów – z tego powodu z rozkładu zniknęły loty do Kairu i Erywania. Z kolei z nowości warto wspomnieć o lotach Wizz Air do Gruzji – już 24 kwietnia rusza połączenie do Kutaisi.

Loty z Portu Lotniczego we Wrocławiu
W nowym sezonie wrocławskie lotnisko zaoferuje łączenie loty do ponad 60 miast. Znajdziemy w tym 34 połączenia regularne – 27 połączeń niskokosztowych i 7 tradycyjnych. Całość dopełnia 30 kierunków czarterowych. Wiosną wracają popularne południowe kierunki, które zadebiutowały w rozkładzie lotów w ubiegłym roku (m.in. Kreta Chania, Malta, Wenecja Treviso). Do wyboru tego lata będą ponownie typowo wakacyjne połączenia z oferty irlandzkiego przewoźnika, m.in. do: Barcelony Girony, Alicante, Malagi, Mediolanu, Bolonii czy Rzymu. Do rozkładu wraca także sezonowe połączenie do Bournemouth. Z liniami Wizz Air, które od ponad dwóch lat mają we Wrocławiu swoją bazę operacyjną, będzie można w nowym sezonie polecieć do: Paryża Beauvais (takie połączenie oferuje również Ryanair), Oslo Torp, Londynu Luton, Einhoven czy Dortmundu. W nowym sezonie Eurolot będzie oferował loty do Gdańska, a od 13 czerwca także do Zadaru w Chorwacji – to gorąca nowość w sezonie letnim.

Siatka lotów wrocławskiego lotniska przedstawia się rekordowo. Na uwagę zasługują letnie, południowe destynacje oferowane przez przewoźników niskokosztowych oraz różnorodna oferta lotów czarterowych. To propozycja na tyle szeroka, że każdy z pasażerów znajdzie w niej coś dla siebie, bez względu na to czy preferuje dwutygodniowy zorganizowany wypoczynek z rodziną w Afryce, Turcji, Tunezji czy na Wyspy kanaryjskich czy kilkudniowy samodzielny wypad na południe Europy, choćby na Kretę czy Maltę, Chorwacji. Teraz, aby lecieć z Wrocławia na kilkudniowy city break do jednej z europejskich stolic nie trzeba brać długiego urlopu. Rozkład został tak ułożony, aby wystarczył wolny piątek lub poniedziałek, by zorganizować sobie weekendowy wypad pełen wrażeń – powiedział Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Loty z Portu Lotniczego w Krakowie
Sezon letni przyniesie wiele zmian dla krakowskiego lotniska. Podróżni będą mieli do dyspozycji aż 8 nowych połączeń: Dubrownik (Eurolot), Dortmund, Göteborg, Kos, Manchester (Ryanair), Londyn Southend (Easy Jet – od czerwca), Rzym Fiumicino (Alitalia), Trondheim (Norwegian). Do rozkładu wróciły także połączenia sezonowe: Cagliari, Majorka, Malaga, Malta, Pafos, Piza, Trapani (Ryanair), Helsinki (Finair), Stuttgart (Germanwings).

Air Berlin zwiększył częstotliwość swoich lotów do Berlina – będą teraz odbywać się trzy razy dziennie. Częściej polecimy też do Moskwy (z Aeroflotem) oraz do Amsterdamu i Zurychu (z Eurolot).

Siatka połączeń z Krakowa jest bardzo bogata. Lotnisko oferuje aż 61 połączeń. Z Balic możemy bezpośrednio polecieć m.in do: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Islandii, Rosji, Norwegii, Niemiec, Włoch, Belgii, Danii, Szwecji, Francji i Austrii.

Loty z Portu Lotniczego w Katowicach
Katowickie lotnisko zyska w sezonie letnim kilka ciekawych połączeń. Wśród nich między innymi: Alicante, Barcelona Girona i Chania z Ryanair. Z kolei Wizz Air zaproponuje pasażerom bezpośrednie loty do Gruzji (Kutaisi od 18 maja) na Cypr (Larnaka od 30 maja) i do Neapolu (od 21 maja).

Loty z Portu Lotniczego w Poznaniu
W sezonie letnim poznańskie lotnisko będzie oferować loty w 25 kierunkach. Połączenia będą obsługiwane przez czterech przewoźników tradycyjnych (Polskie Linie Lotnicze LOT, Lufthansę, Skandynawskie Linie Lotnicze SAS oraz Eurolot), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanair i Wizz Air.

Od 24 marca Ryanair wznowił rejsy do Mediolanu Bergamo, zaś 25 marca powróciło sezonowe połączenie do Palma de Mallorca Pod koniec marca Wizz Air zainauguruje nowe połączenie do Bergen w Norwegii, a także przywróci rejsy na główne lotnisko w Barcelonie – El Prat. Natomiast od 15 czerwca powróci sezonowe połączenie linii Wizz Air do Burgas w Bułgarii. Od 27 kwietnia pojawią się dwie sezonowe nowości linii Eurolot – chorwacki Zadar i Dubrownik. Natomiast od 30 kwietnia Ryanair zainauguruje nowy regularny kierunek – East Midlands w Wielkiej Brytanii.

Nie obejdzie się bez redukcji siatki lotów: tylko do końca marca br. realizowane będą rejsy na trasie Poznań–Kraków, obsługiwane przez linię lotniczą Eurolot. Wizz Air podjął decyzję o restrukturyzacji swojej siatki połączeń z Poznania. W związku z tym połączenia do Dortmundu i Cork będą dostępne z Ławicy tylko do 8 kwietnia br.

Na wiosnę oferujemy ciekawe nowości – przewoźnicy niskokosztowi wprowadzają połączenia do Bergen i East Midlands, jak również ponownie kierunki sezonowe do Palma de Mallorca i Burgas. Z kolei linia Eurolot z końcem kwietnia rozpocznie operowanie do chorwackich kurortów Dubrownik i Zadar. W segmencie ruchu czarterowego sezon Lato 2013 jest na Ławicy wyjątkowy – oferujemy rekordową liczbę 33 kierunków wakacyjnych, w tym sporo interesujących nowości. Liczymy na to, że będą cieszyć się popularnością, gdyż po raz pierwszy bezpośrednio z Poznania będzie można polecieć na Krym, Sardynię czy Ibizę – podkreśliła Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego lotniska.

Loty z Portu Lotniczego w Łodzi
Łódzkie lotnisko zyska w sezonie letnim dwa połączenia. Już 15 marca wróciło połączenie do Bristolu, zaś od 11 maja będzie można ponownie polecieć do Mediolanu Bergamo. Zwiększy się także liczba lotów do Londynu. Ryanair będzie obsługiwał loty do Stansted codziennie.

Niestety już w styczniu Wizz Air skasował loty do Dortmundu. W sezonie letnim węgierski przewoźnik oferuje z Łodzi wyłącznie loty do Londynu Luton, które odbywać się będą tylko do końca maja.

Tradycyjnie już zmienią się dni operacji na kierunkach: East Midlands, Liverpool i Dublin. Także Wizz Air zmienia dni lotów do Londynu Luton – zamiast we wtorki i soboty, połączenia będą obsługiwane w czwartki i niedziele.

Loty z Portu Lotniczego w Bydgoszczy
Bydgoskie lotnisko oferuje swoim podróżnym niewiele połączeń lotniczych. Jedynym przewoźnikiem, który obsługuje regularne zagraniczne połączenia jest Ryanair. Regularne loty z Bydgoszczy do Warszawy oferują zaś Polskie Linie Lotnicze LOT. Sezon letni 2013 nie przyniesie zbyt wielu zmian. Do rozkładu wróciło połączenie do Barcelony Girony. Zmienią się dni operacji lotniczych na kierunkach Dublin i Dusseldorf Weeze. Podróżni korzystający z lotniska w Bydgoszczy mogą bezpośrednio polecieć jeszcze – tak jak w ubiegłym sezonie – do Londynu i Birmingham.

Loty z Portu Lotniczego w Rzeszowie
Lotnisko w Rzeszowie odzyskuje na wiosnę sezonowe połączenia do Barcelony Girony i do Bristolu. Dodatkowo Ryanair będzie obsługiwał trzy nowe trasy: od 31 marca do Trapani na Sycylii i do Glasgow, zaś od 30 kwietnia do Oslo Rygge. Pasażerowie, korzystający z rzeszowskiego lotniska mogą bezpośrednio polecieć do: Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Niemiec.

Loty z Portu Lotniczego w Gdańsku
Nowy sezon przyniósł kilka zmian w rozkładzie lotów z Gdańska. Wracają sezonowe loty do Barcelony Girony oraz loty do Birmingham z Ryanair. Wizz Air ponownie będzie oferował loty do Rzymu.

Wizz Air uruchomi nowe połączenia do Norwegii do Alesund (loty będą obsługiwane trzy razy w tygodniu) oraz do Kristiansand (loty rozpoczną się 15 maja i będą odbywały się dwa razy w tygodniu). Niestety w ramach reorganizacji siatki połączeń Wizz Air zdecydował się na zawieszenie mniej popularnych lotów do Cork w Irlandii. Z kolei Ryanair zrezygnował z obsługiwania lotów do Eindhoven.

Eurolot zaproponował aż cztery nowe połączenia do Chorwacji: do Dubrownika, Zadaru, Rijeki oraz do Splitu.

Loty z Portu Lotniczego w Szczecinie
W tym roku lotnisko w Szczecinie nie straciło żadnego połączenia. Powróciły sezonowe loty do Edynburga z Ryanair. Przewoźnik uruchomi także w kwietniu nowe połączenie do Bristolu. Wizz Air zainaugurował swoją obecność na lotnisku w Szczecinie w połowie marca, oferując podróżnym dwa nowe połączenia: do Oslo Torp i Stavanger. Pasażerowie podróżujący ze Szczecina mają w tym sezonie do wyboru loty do 8 miast w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Irlandii oraz połączenie do Warszawy.

Tanie loty z Portu Lotniczego w Lublinie
W sezonie zimowym działalność operacyjną rozpoczęło lotnisko w Lublinie. Z nowego portu lotniczego latają Wizz Air i Ryanair. W sezonie letnim lotnisko zyska jedno nowe połączenie do Liverpoolu. Wizz Air będzie latał do Londynu Luton i Oslo Torp, zaś Ryanair będzie obsługiwał loty do Liverpoolu, Londynu Stansted i Dublina.

Loty z Portu Lotniczego w Zielonej Górze
Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym tylko jedno połączenie regularne – do Warszawy. Połączenie obsługiwane jest codziennie oprócz sobót przez linię Sprint Air.

[Źródło: http://dziennikturystyczny.pl/]