Jeśli na lotnisku dojdzie do opóźnień, a pasażerowie muszą oczekiwać godzinami na następny lot, ważną jest dla nich kwestia, jak wykorzystać czas między dwoma połączeniami. W czasie świątecznym łatwo o odpowiedź. Dobrym pomysłem jest udanie się na zakupy, by znaleźć prezenty dla bliskich. refund.me (www.refund.me), firma zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań dla pasażerów za opóźnione i odwołane loty zestawiła lotniska zasługujące na miano rajów dla zakupoholików.
Lotnisko Heathrow
Brytyjskie lotnisko przoduje pod względem atrakcyjności dla zakupoholików nie tylko w Europie, w tym roku SKYTRAX wybrał Heathrow na najlepsze lotnisko do robienia zakupów na całym świecie. Na powierzchni sklepowej, wynoszącej 40.000 metrów kwadratowych pasażerowie znajdą wszystko czego dusza zapragnie. Na terminale numer 5 prezentują się luksusowe marki, takie jak Burberry, Cartier, Gucci Tiffany albo Prada. Na terminale numer 3 znajdują się typowe brytyjskie marki, między innymi olbrzymia filia słynnego domu towarowego Harrods na powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Podróżni mogą zatrzymać się w prawie 100 kafejkach i restauracjach. Do palety kulinarnych możliwości należy świeże sushi, a także typowo brytyjskie ‘Fish and chips’.
Amsterdam Schiphol
Czy zapowiada się długi czas oczekiwania w Amsterdamie? Dla miłośników zakupów – żaden problem. Sklepy za strefą kontroli paszportów otwierają już nocą, czyli półtorej godziny przed wylotem pierwszego samolotu. Z kolei pół godziny przed odlotem ostatniego samolotu zamykają one swoje drzwi. Wiele tych sklepów jest dostępnych publicznie przez tak zwaną Plaza Schiphol. Istotne dla zakupowiczów są obszary nazwane “See Buy Fly” (zobacz, kup, leć), które oferują dla niektórych produktów gwarancje najniższej ceny. Etykieta “Lowest Price Guarantee” oznacza, że dany produkt nie można kupić w Holandii taniej, w przeciwnym razie klientowi zostanie zwrócona różnica ceny. Możliwe jest też uprzednie sprawdzenie cen i okazji na stronie internetowej. Na lotnisku Schiphol znajduje się 75 restauracji i barów, wśród nich jest Café Rembrandt i Dutch & Delicious, które serwuja typowo holenderskie przysmaki , jak bitterballen. Można tu też znaleźć największą na całym świecie restaurację Burger King.
Monachium
Na lotnisku w Monachium nie trudno o wyszukane ubrania lub wyjątkowe prezenty świąteczne. Poza zegarkami, ozdobami i kosmetykami miłośnicy shoppingu znajdą tu na 65 metrach kwadratowych sklep Falke, czyli firmę produkującą pończochy. Kolejnym znakiem szczególnym lotniska są pudełka “emmasbox”, które chłodzone w lodówkach przechowują różnorodne potrawy, począwszy od zestawu dań azjatyckich aż po chleb z serem i smoothie. 14 różnych potraw można zobaczyć i zarezerwować na tablecie i zapłacić kartą. Mogą one zostać nabyte już w obszarze nadawania bagażu.
Frankfurt
Miejsce czwarte najatrakcyjniejszych lotnisk na zakupy zajmuje kolejny niemiecki port lotniczy, mianowicie Frankfurt. Na obszarze czterech boisk do pilki nożnej zapalony zakupowicz może spełnić tu wszystkie swoje marzenia. Znajduje się tu 300 sklepów, będących otwartych 365 dni w roku. 68 sklepów jest otwarta dla klientów z zewnątrz. Na bulwardzie handlowym lotniska można znaleźć markowe sklepy znanych projektantów. W eleganckim otoczeniu można zakupić zegarki, biżuterię, a także najnowsze kolekcje mody, wraz z pasującymi torbami. Oszczędni znajdą na Shopping Avenue (Alei Zakupów) szeroką ofertę biżuterii, dodatków, a także kolekcje mody. W poszukiwaniu prezentu świątecznego w ostatniej chwili można zatrudnić asystenta-doradcę na czas zakupów. Pracownicy lotniska również chętnie pomogą w wyszukaniu ofert lub sklepów. Dzięki temu nie jest trudne odnalezienie właściwego prezentu pod choinkę.
Paris CDG
Na paryskim lotnisku Charles de Gaulle pasażerowie mogą udać się na zakupy na powierzchni 6000 metrów kwadratowych. Bajkowe możliwości dla zakupowiczów uzupełniają place zabaw dla małych pasażerów. Można tu także odnaleźć poczekalnie z ekranami HD, oazy wellness, a nawet obszar muzealny, w którym pasażerowie mogą podziwiać malarskie oryginały z paryskich muzeów. Począwszy od drogich marek znanych projektantów, kosmetyków francuskich, a skończywszy na wybornej czekoladzie – na lotnisku Charles de Gaulle pasażerowie na pewno znajdą odpowiedni prezent świąteczny dla swoich bliskich. Kto niczego nie szuka, może udać się na spacer, oglądając przy tym piękne wystawy sklepowe.
Zurych
Lotnisko w Zurychu oferuje wszystko, co może rozweselić serce miłośnika szykownych rzeczy: drogie kosmetyki, zegarki, biżuteria oraz ręcznie robione szwajcarskie pamiątki. Także i tu atrakcją są sklepy bezcłowe. Cygara, wyroby alkoholowe, kosmetyki, perfumy i czekolady można zakupić tu za niską cenę. Równiez po wylądowaniu w Zurychu pasażerowie mogą iść na zakupy. W bezcłowym sklepie Arrival Duty Free Shop mozna nabyć prezenty krótko przed opuszczeniem lotniska. W przygotowaniu na święta lotnisko punktualnie publikuje magazyn z pomysłami na prezenty. Jeśli dany pasażer potrzebuje towarzystwa podczas robienia zakupów, może on zaangażować tak zwanego Personal Shopper czyli osobistego doradcę ds. zakupów. Kolejna atrakcja to świąteczna piekarnia. Dzieci mogą stworzyć tu własne wypieki świąteczne. Rodzice mogą im pomóc lub też odprężyć się przy przyjemnej muzyce kapeli grającej w tle. Dzięki temu czas oczekiwania minie jak z bicza strzelił.
Jeśli ze względu na opóźnienia i odwołania lotów pasażerowie muszą godzinami wyczekiwać na lotnisku, mogą oni wykorzystać swój czas nie tylko na zakupy i spacer, ale na sprawdzenie za pomocą aplikacji refund.me, czy mają oni możliwość otrzymania odszkodowania za lot. Poszkodowani pasażerowie mogą zyskać aż do 600 euro za opóźniony lot.
[PR]