Kołobrzeg hitem polskiego wybrzeża

KołobrzegZ największą liczbą wyszukiwań noclegów, Kołobrzeg jest w tym roku najpopularniejszym miastem na polskim wybrzeżu. Sopot, ubiegłoroczny lider rankingu popularności, spadł na trzecie miejsce, wyprzedzony przez mniejsze Kołobrzeg i Międzyzdroje. Międzyzdroje okazały się najdroższą miejscowością spośród 10 najpopularniejszych nadmorskich kurortów, ze średnią ceną 639 zł za hotelową dobę w dwuosobowym pokoju. Ustka odnotowała największy wzrost popularności w stosunku do ubiegłego roku, awansując o aż 17 miejsc. Jest również najtańszym kierunkiem, ze średnią ceną za noc w hotelu na poziomie 431 zł za dwie osoby.

Kołobrzeg

Polacy kochają wakacyjne plażowanie – potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez KAYAK.pl: aż 55% respondentów właśnie na plaży planuje spędzić tegoroczny urlop. Eksperci wyszukiwarki postanowili sprawdzić, które nadmorskie miejscowości w kraju cieszą się największą popularnością w tym sezonie. Przygotowali również garść przydatnych wskazówek dla osób, które pragną cieszyć się latem nad Bałtykiem.

Kołobrzeg, Międzyzdroje i Sopot na podium najpopularniejszych kurortów nad polskim morzem

Dane Przewodnika KAYAK Travel Hacker 2018 pokazują, że w tym roku Kołobrzeg jest najgorętszym kierunkiem nad polskim morzem. Miejscowość odnotowała największą liczbę wyszukiwań hoteli i razem z Międzyzdrojami, które uplasowały się na drugim miejscu rankingu, wyprzedziły Sopot, królujący w rankingu w ubiegłe lato. Największą zmianę w zestawieniu widać jednak w przypadku Ustki, która wspięła się aż o 17 miejsc. Awansowały również Pobierowo, Rewal i Łeba – każde z nich uplasowało się w tym roku 7 pozycji wyżej. Wzrastające zainteresowanie mniejszymi miejscowościami, w tym tymi z zachodniej części Pomorza, może wskazywać, że Polacy coraz chętniej spędzają wakacje w bardziej kameralnych miejscach.

Turystom planującym tegoroczny urlop nad Bałtykiem z pewnością przydadzą się informacje o średnich cenach w hotelach, co pozwoli im uniknąć zaskoczenia przy rezerwacji noclegu. Jak wynika z Przewodnika Travel Hacker, w lipcu i sierpniu Międzyzdroje oferują noclegi w najwyższych cenach: za noc w hotelowym pokoju turyści zapłacą średnio aż 639 zł za dwie osoby. Z niewiele niższymi cenami muszą liczyć się podróżni odwiedzający Sopot, gdzie pokój dla dwóch osób kosztuje średnio 633 zł za dzień. Jak widać, szczyt sezonu wakacyjnego nieuchronnie wiąże się z wysokimi cenami zakwaterowania, szczególnie w miejscach cieszących się dużym zainteresowaniem. W każdej z 10 najpopularniejszych miejscowości noc w pokoju dwuosobowym to średni koszt przekraczający 400 zł. Najtańsze noclegi w sezonie można znaleźć w Ustce, gdzie za dwuosobowy pokój w hotelu trzeba zapłacić średnio 431 zł za noc.

Najpopularniejsze nadmorskie miejscowości w Polsce latem 2018

Lp. Miasto Zmiana w ranking lato 2018 vs. 2017 Średnia cena za noc w pokoju dwuosobowym w lipcu i sierpniu* Długość plaży
1. Kołobrzeg, zachodniopomorskie +2 592 zł 12,7 km
2. Międzyzdroje, zachodniopomorskie +3 639 zł 6 km
3. Sopot, pomorskie -2 633 zł 4,3 km
4. Mielno, zachodniopomorskie -2 465 zł 2,5 km
5. Ustka, pomorskie +17 431 zł 1 km
6. Gdynia, pomorskie -1 498 zł 2,2 km
7. Pobierowo, zachodniopomorskie +7 525 zł 4  km
8. Władysławowo, pomorskie bez zmian 491 zł 3 km
9. Rewal, zachodniopomorskie +7 463 zł 3,5 km
10. Łeba, pomorskie +7 557 zł 6 km

*ceny dotyczą noclegów w hotelach co najmniej 3-gwiazdkowych

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Nie bez powodu polskie wybrzeże przyciąga rzesze turystów. Odwiedzający mogą być pewni, że nad Bałtykiem znajdą dobrą infrastrukturę turystyczną, piękną przyrodę i przede wszystkim piaszczyste plaże, rozciągające się nawet do 13 kilometrów – jak w przypadku Kołobrzegu, najgorętszej miejscowości tego sezonu. Wygląda na to, że Polacy doceniają też uroki mniejszych kurortów: podbijający ubiegłoroczne rankingi Sopot ustąpił miejsca m.in. mniejszym Międzyzdrojom. Wzrosty widać też w przypadku Ustki, Pobierowa, Rewala czy Łeby. Duża popularność miejscowości z zachodniej części wybrzeża wskazuje też, że turyści korzystają z uroków plaż nad całym Bałtykiem, a zachodniopomorskie kurorty stają się równie lub nawet bardziej popularne niż znane miejscowości z Pomorza”.

Przewodnik Travel Hacker 2018 to źródło wakacyjnych inspiracji, w którym podróżni znajdą rankingi najpopularniejszych kierunków w Polsce i na świecie, a także najtańszych miejsc do odwiedzenia w danym sezonie. Przewodnik przedstawia najkorzystniejsze cenowo trasy lotnicze, a osobom, które nie zaplanowały urlopu, oferuje Kalkulator Cen Lotów – idealne narzędzie do zaplanowania wakacji. Wpisując wymarzony kierunek i lotnisko wylotu, Kalkulator wskaże najlepszy czas na podróż do danego miasta.

UWAGI

Ranking najpopularniejszych nadmorskich miejscowości w Polsce powstał w oparciu o wyszukiwania hoteli na KAYAK.pl między 1.10.2017 a 17.04.2018 dla podróży między 1.06.2018 a 30.09.2018. Średnie ceny noclegów w lipcu i sierpniu zostały podane w oparciu o wyszukiwania między 1.10.2016 a 30.09.2017 i są podane w PLN za noc w pokoju dwuosobowym. Wyszukiwania hoteli dotyczą obiektów o standardzie co najmniej 3 gwiazdek, które odnotowały wystarczającą liczbę zapytań. Z rankingu wyłączone zostały hotele na lotniskach oraz niektóre obiekty niezgodne z wymaganymi kryteriami cenowymi. Ceny mogą się różnić, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

Ankieta została przeprowadzona przez Cint na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków.

[PR]